7 najväčších mýtov o fajčení

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že vo svete fajčí viac ako 1,1 miliardy ľudí? Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO zomiera na ochorenia súvisiace s fajčením ročne 3,5 milióna ľudí. A to už sa oplatí pozastaviť nad týmto zlozvykom a ak mu holdujete, zbaviť sa ho čo najskôr. Prečítajte si 7 mýtov o fajčení a posúďte, či je také ťažké prestať.

Mimochodom, podľa odborníkov už 20 minút po dofajčení poslednej cigarety sa fajčiari cítia lepšie, pretože v tomto čase sa tlak krvi i pulz vrátia k normálnym hodnotám rovnako ako aj teplota rúk a nôh. Tieto pozitívne účinky sa násobia s pribúdajúcimi hodinami a dňami.
„Po 24 hodinách  sa znižuje pravdepodobnosť infarktu, pod dvoch dňoch od poslednej cigarety začínajú opäť rásť nervové zakončenia, zlepšuje sa chuť a čuch, pozorujeme svižnejšiu chôdzu. A po dvoch týždňoch sa zlepšuje krvný obeh a funkcie pľúc sa zlepšia až o 30 %,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

 

7 najväčších mýtov o fajčení

1.Dve-tri cigaretky sú v pohode

To si vážne myslíte? Že keď si dáte dve cigaretky denne, že to „až tak neškodí“? Cigarety v akomkoľvek množstve sú škodlivé! Každá cigarety obsahuje 1-2 gramy nikotínu, ktorý sa dostane do mozgu do desiatich sekúnd. Škodlivé látky obsahuje aj cigaretový dym (celkovo podľa vedcov až 4000 látok, z toho asi 50 sú rakovinotvorné).

 

2.Fajčím tak dlho, že mi už nič nepomôže

Vráťte sa  vyššie a pozrite si, čo sa deje s telom už po pár minútach a hodinách. To je len časť účinkov. Táto častá, no nezmyselná výhovorka je však len prejavom slabej vôle. Hneď po poslednej cigarete sa telo začne čistiť a keď sa vzdáte cigariet povedzme v 35.roku života, predĺžite si život o 5 až 10 rokov, ako keby ste naďalej fajčili.

 

3.Rakovina a fajčenie? To nás strašia len lekári

Dokonca aj takéto argumenty majú fajčiari. Áno, vážne! Nespočetnekrát už ale bolo dokázané a potvrdené, že fajčenie prispieva ku vzniku hneď niekoľkých nádorových ochorení. Najčastejšie je to rakovina pľúc, pankreasu, ľadvín, močového mechúra, hrubého čreva.

 

4.Prestanem fajčiť, priberiem

Treba priznať, že nikotín zrýchľuje metabolizmus. Fajčiari preto môžu prijímať viac kalórií, hoci nepriberú toľko, ako nefajčiari. Áno, toto je fakt. Takže keď prestanete fajčiť, musíte počítať s tým, že metabolizmus sa vráti do normálneho režimu a na istý čas budete musieť obmedziť príjem kalórií. Navyše vzdanie sa zlozvyku sa spája so stresom a vnútorným napätím, čo mnohí riešia práve jedlom, či sladkosťami. Preto je dobré spojiť sa v prvej fáze odvykania s odborníkom, nechať si poradiť, nasadiť špeciálny stravovací režim.

10 najväčších mýtov o fajčení

5.Mentolové cigarety a „lajtky“ sú menej nebezpečné

Veľký omyl, pretože podľa odborníkov a viacerých výskumov sú práve tieto druhy cigariet oveľa nebezpečnejšie. Magazín Health priniesol štúdiu, podľa ktorej síce obsahujú menej nikotínu, no to akoby nútilo fajčiarov siahať po nich častejšie a intenzívnejšie inhalovať. Do tela sa tak dostáva viac škodlivín, ako keby fajčili len „bežné cigarety“.

 

6.Žuvací tabak a cigara nie sú také škodlivé

A vedeli ste o tom, že fajčiari cigár majú až 10x vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú na rakovinu hrdla, úst, hrtanu, ako nefajčiari? Tí, ktorí žujú tabak, zasa zvyšujú riziko vzniku nádoru jazyka, pier, tváre a ďasien.

Mimochodom, keď už žujete tabak, čo keby ste ho nahradili nikotínovými žuvačkami? Tie sú stále považované za mimoriadne úspešné v odvykaní od fajčenia, pretože potláčajú abstinenčné príznaky a znásobujú šancu, že sa fajčenia naozaj zrieknete. Žuvačky, náplasti aj špeciálne inhalátory. A keď si náhodou už zapálite cigaretku, zablokuje sa spustenie pocitov vyvolaných fajčením.

 

7.Nedá sa prestať a Môžem kedykoľvek prestať

To sú dve skupiny, ktoré sa tiež mýlia.
Jedna skupina sú ľudia, ktorí tvrdia, že môžu prestať kedykoľvek. Že nie sú závislí, ale teraz si dopriavajú. Omyl. Závislosť si budujete od prvej cigarety. Pri každom potiahnutí z cigarety sa nikotín naviaže na acetylcholinové receptory a dochádza k vyplaveniu dopamínu. Ako možno viete, ten vyvoláva príjemné, uspokojivé pocity, takže mozog sa dožaduje ďalšej dávky a tak vzniká závislosť.

Ďalší sa zasa domnievajú, že odnaučiť sa fajčiť nikdy nedokážu, lebo to už skúšali viackrát. Pravdou je, že s každým novým pokusom ste bližšie k tomu, že sa vzdáte zlozvyku nadobro. Prípadne choďte na to postupne – dajte si prestávku na mesiac, doprajte si pár cigariet, ale kým tomu prepadnete opäť, znova prestaňte fajčiť. Tentoraz na dva mesiace. Ak vás to opäť ťahá k cigaretám, dajte si pár, ale potom znova povedzte dosť a vydržte tri mesiace. Podľa štatistík býva úspešný až piaty pokus zbaviť sa fajčenia. Magazín Medical News Today napísal, že odvykanie od fajčenia sa na prvý pokus podarí len trom ľuďom zo sto. Čiže 3 percentá. Málo, však? Ale nevzdávajte sa, raz to vyjde!

 

Knihy o fajčení

O fajčení a ako sa tohto zlozvyku zbaviť vyšlo množstvo dobrých kníh. Odporúčame knihu Paula McKennu Prestaňte fajčiť už dnes. Tento  svetoznámy autor pracoval pätnásť rokov na vyvinutí originálnej metódy, založenej na princípoch programovania mysle, vďaka ktorej možno skoncovať s fajčením až neuveriteľne ľahko. Vyskúšajte to!


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.