7 trikov, ako si veci čo najlepšie zapamätať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Maturita, prijímačky na strednú a vysokú školu, rôzne testy. Dobrá pamäť sa vždy zíde. A to nielen v študentskom období. Týchto 7 trikov, ako si veci čo najlepšie zapamätať, vám pomôže pri prednáške (ak nechcete čítať všetko z poznámok), pri akomkoľvek vystúpení na verejnosti, alebo jednoducho všade tam, kde sa potrebuje niečo rýchlo naučiť a zapamätať si.

Z každej strany sa na nás valia informácie a my neraz ani nestíhame vnímať, čo všetko si musíme pamätať. Pretože neskôr sa to od nás bude vyžadovať. Podľa liečebných pedagógov je dôležité pred daným výkonom (kde musíme preukázať svoju dobrú pamäť) dobre sa vyspať. To, čo treba, sa v mozgu uloží a nadbytočné „vypustíme“ v podobe snov.

 

7 trikov, ako si čo najlepšie zapamätať

Hravé memorovanie

Pri učení sa, memorovaní cudzojazyčných slovíčok, popusťte uzdu fantázii. Pre našu pamäť sú cudzie slovíčka abstraktné a nezaujímavé. „Väčšinou sa ich snažíme zapamätať len opakovaním dookola na základe ich neurčitého významu,“ vysvetľuje Jakub Pok zo Školy pamäti. „Musíte však zapojiť vlastnú fantáziu a predstavivosť. Premeňte slovíčka na obrazy, ktoré budú farebné, emotívne a fantazijné.“

Vezmime si anglické slovo „bar“, čo znamená mrežu (vo väzení). Takže predstavte si väzenské mreže, za ktorými sedí Ľudovít Černák a keďže si rád vypije nejaký dobrý drink, otvorí si tam „bar“, aby predával nápoje aj druhým väzňom.
Možno pritiahnuté za vlasy, ale predstavte si to, pousmejte sa a už toto slovíčko nezabudnete 🙂

 

Umiestňovanie

Naučte sa veci umiestňovať v pamäti na vopred určené miesta. Pomáha to. Napríklad definície a poučky vložte do šuplíku v skrinke. Do veľkej skrine dajte fakty o krajinách, mestách ap. Na stôl položte roky a letopočty.
Vizualizujte si to všetko.
Pomáha tiež metóda pamäťovej cesty, ktorú už pred tisíckami rokov používali Gréci a Rimania, ak si chceli zapamätať rétorický prejav. S určitým priestorom, alebo tiež s časťami tela ako špičky nôh, prsty, členky, kolená atď., si spájali jednotlivé časti textu.

akú máte pamäťPrečítajte si aj
Akú máte pamäť? Využívate svoj mozog dostatočne?

 

Trik na čísla

Čísla sa ťažko pamätajú, ak si namiesto nich nedosadíme nejaké ľahšie zapamätateľné symboly. Pamäťoví experti ponúkajú príklad:
Univerzita v Cambridge bola založená v roku 1209. Predstavte si vchod (jeden vchod ako 1), po schodoch kráča od blízkeho jazierka labuť (obraz pre číslo 2), zdvihne krídlo a pod ním má vajíčko (čiže číslo 0) a okolo toho vajíčka sa ovíja had (obraz pre číslo 9). Úplne uletená predstava, ale funguje a skúste si pozajtra spomenúť, kedy vznikla univerzita Cambridge. Po predstave schodov, labute, vajíčka a hada si spomeniete.

 

Pomôcky

Vraj najlepšou mnemotechnickou pomôckou je taká, ktorá vlastne neexistuje, ale vymyslíte si ju. Môže byť vtipná, bizarná, akákoľvek – pokojne ju prezraďte svojmu priateľovi a keď sa nad ňou pozastaví, zasmeje, o to lepšie. Posilní sa tým vaša pamäťová stopa.
Napríklad známa je:
Šetri sedem oslov. 6378 km. Čiže polomer Zeme.
Zapamätajte si všetky rímske číslice: Ivan Vedie Xéniu Lesnou Cestou Do Mesta, čiže I V X L C D M.

 

Vtipné prepojenie

Ak sa musíte naučiť roky, názvy, nejaké pojmy, ideálne sú asociácie. Vymyslite si nejaký vtipný príbeh, ktorý vám tieto údaje prepojí. Môže byť kuriózny, čudný, o to lepšie. Pamäť totiž lepšie reaguje na emotívne obrazy, ako na suché fakty a čísla. Keď im pridáte obraz, zapojíte svoju predstavivosť, tak si dokážete toho aj viac zapamätať.

Práve to vtipné sa ukázalo ako efektívny nástroj. „To, čo nás rozosmeje, nám utkvie v pamäti omnoho dlhšie, ako nudné a fádne veci,“ súhlasí expert na efektívne učenie Martin Hlinka.  „Bežný život je nudný. Za deň sa zasmejeme asi len 25-krát. Tým pádom ak je niečo vtipné, tak sa to odlíši a my si to zapamätáme.“

7 tipov, ako si veci lepšie zapamätať

Zapamätaj si to!

Však vám to hovorili dosť často, najmä v detstve. Faktom je, že to nefunguje, práve naopak. Keď vám niekto povie „toto si ani nemusíš pamätať“, určite si viac zapamätáte ako zvyčajne. Dobrovoľnosť a nenásilnosť totiž zafungovala ako princíp zakázaného ovocia: nemusím? prečo nie? na tom čosi bude… a už to máte vryté v pamäti.
Tiež je dobré učiť sa najskôr to, čo vás baví, až potom zvyšok. Ak to urobíte opačne, budete zbytočne frustrovaní, že vám to nejde, že ste sa to ešte nenaučili a miniete priveľa vzácnej energie.

 

Učte sa nahlas

Pamäť je stopa, pri ktorej sa vytvára spojenie medzi nervovými bunkami. Preto je dobré túto stopu zvýrazniť: ak nahlas pomenujete, čo robíte a čo sa chcete naučiť, vytvorí sa aj silnejšia  motorická stopa. Informácia sa tak lepšie vryje do mozgu.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.