Ako postupovať, keď sa dusíte vy alebo niekto iný?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte to miliónkrát osvedčené skautské „vždy pripravení“? Možno si hovoríte, že keď už sa niekto bude dusiť, pomôžete si – vyberiete cudzí predmet z úst, dáte tzv. Heimlichov manéver…niečo vymyslíte. Ale naozaj? Ste si istí, že ovládate ten Heimlichov manéver? Trúfli by ste si, aj keby sa dusilo malé dieťa, ktoré je predsa len krehkejšie? A čo keď sa dusíte vy, no nablízku nie je nikto. Poznáme manéver, ako si výrazne zvýšiť šance na záchranu.

V prvom rade však – dúfame, že tieto dôležité informácie nebudete nikdy potrebovať. No človek nikdy nevie a naozaj sa oplatí byť pripravený. Absolvujte kurz oživovania srdca a naučte sa použiť Heimlichov manéver. Sledujte videá a študujte techniky. Či už ste plavčíkom, alebo obchodným analytikom, výcvik prvej pomoci je užitočný – nikdy neviete, čo alebo kde sa môže stať. Ak trávite veľa času s deťmi, zvážte navyše výcvik zameraný na deti, ktorý sa líši od techník určených pre dospelých. Vynikajúca je v tomto smere stránka Krajina záchranárov s online kurzami, mapou školiacich miest ap.

 

Ako postupovať, keď sa dusíte?

KROK 1

Pokúste sa zostať pokojní. Je ľahké spanikáriť, keď sa vám odrazu zablokuje prísun vzduchu, ale ak si zachováte chladnú hlavu, budete mať väčšiu šancu zachrániť sa.

KROK 2

Skúste kašľať. Je to známka toho, že vzduch má stále kadiaľ prúdiť. Týmto spôsobom sa vám možno podarí uviaznutý predmet vykašľať.

KROK 3

Usilujte sa pritiahnuť pozornosť niekoho vo vašej blízkosti. Ak nedokážete hovoriť alebo vyrobiť nejaký hluk, siahnite na čokoľvek, čo máte k dispozícii, aby si vás všimli. Prekríženie rúk na krku je univerzálnym znakom toho, že sa dusíte.

KROK 4

Ak nikto nie je nablízku, vyskúšajte to, čo chlapík nižšie na videu. Kľaknete si na kolená a potom akoby ste išli urobiť kľuky. Namiesto kľuku však rýchlo posuniete ruky dopredu, takže náhle spadnete na brucho a hrudník, čím vytlačíte prudko zo seba vzduch. Dôjde tak k uvoľneniu dýchacích ciest, vykašlete cudzie teleso, kúsok jedla ap. Opakujte, ak je to potrebné.

Jednu radu ponúka aj klinika Mayo v knižke A.Blomovej: „Ihneď zavolajte tiesňovú linku (155 alebo integrovaný záchranný systém na 112). Medzitým si stláčajte brucho, aby ste predmet uvoľnili. Položte si päsť jednej ruky tesne nad pupok. Uchopte päsť druhou rukou a predkloňte sa cez tvrdý povrch, napríklad kuchynskú linku alebo stoličku. Päsťou zatlačte dovnútra a smerom nahor.“

 

Heimlichov manéver

  • Dusiaci sa stojí alebo sedí.
  • Objímete ho zozadu, priložíte zatvorenú päsť jednej ruky na oblasť centrálneho nadbruška a druhá ruka objíme prvú ruku.
  • Postihnutého ľahko predkloníte, ten otvorí ústa a vykonáte rázny úder smerom dovnútra a hore.
  • Opakujte najmenej 5 x do vypudenia cudzieho telesa.

krvácanie z nosaPrečítajte si tiež
Ako účinne zastaviť krvácanie z nosa.

Ako postupovať, keď sa dusí dieťa

V prvom rade vyberte dieťaťu z úst cudzí predmet a prikážte, aby zakašľalo. Ak sa nepodarilo vykašľať predmet, postupujte nasledovne:

Údery medzi lopatky. Ak ide o maličké dieťa do roka, položte si ho v polohe na brušku na svoje predlaktie, pričom hlava je uložená nižšie ako hrudník. Dlaňou druhej ruky udrite dieťa primeranou silou asi päťkrát medzi lopatky. Potom položte túto ruku na chrbátik dieťaťa a držiac ho medzi svojimi rukami ako „sendvič“  ho otočte (fixujúc hlavu a krk) tak, že leží na chrbátiku s hlavou dolu na vašom druhom predlaktí.

Údery na hrudnú kosť. Druhý spôsob je v polohe, ako sme uviedli vyššie – dieťa udrite päťkrát na hrudnú kosť (na rovnaké miesto, kde sa robí vonkajšia masáž srdca). Údery by mali byť silnejšie a pomalšie.

Pri väčších deťoch v polohe postojačky udrite päťkrát medzi lopatky. Alebo použite vyššie spomínaný Heimlichov manéver.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.