Kedy a ako správne zavlažovať trávnik v horúcich dňoch?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Súčasťou krásnej záhrady sú nielen ovocné stromy, kríky, kvety, úžitková zeleninová časť, ale aj pekný trávnik. Niekto dáva prednosť typu trávnik-lúka, iný chce mať zasa tzv. anglický trávnik, po ktorom behajú deti, je mäkký, príjemný na dotyk. Každý má samozrejme svoje preferencie, no v horúcich dňoch dostáva trávnik riadne zabrať a treba byť starostlivejší. Ako správne zavlažovať trávnik? V ktorých hodinách je to najlepšie – ráno, či skôr večer? A je jedno, akou vodou?

Zhodneme sa, že dostatok vody je nevyhnutnou podmienkou pre zdravý rast a vývoj trávnika. Tráva obsahuje až 80 percent vody, ktorá do nej koreňmi vstupuje a listami odchádza. Počas vegetačného obdobia trávnik potrebuje 60 až 70 mm zrážok za mesiac, z čoho 1/3 až 1/2 dostane v prirodzenej forme, zvyšok musíme zabezpečiť doplnkovou závlahou.

 

Výdatný dážď je ideálny

Áno, jeden výdatný letný dážď je pre trávnik oveľa prospešnejší, ako desať dávok umelej doplnkovej závlahy. Potvrdzuje to aj odborník na trávniky Ivan Vallo, ktorý v knihe Trávniky pre krásu, šport a relax ponúka množstvo dobrých rád. „Potreba závlahy prirodzene veľmi závisí od kvality pôdy. Na ľahkých, priepustných podložiach bude nutnosť polievať väčšia, ako na ťažkých ílovitých pôdach. Tak isto je potreba zavlažovania závislá od kategórie trávnika,“ upozorňuje I.Vallo.

Namáhaný ihriskový trávnik zložený hlavne z mätonohu a lipnice lúčnej bude mať podľa neho určite vyššie nároky na vlahu, ako extenzívne pestovaný kostravový trávnik.

Vzchádzajúci a mladý trávnik zavlažujeme malými (1 až 2 mm) a častými dávkami vody tak, aby sa netvorili kaluže a pôda bola stále vlhká.

ako správne zavlažovať 7 tipov pre krajší trávnikPrečítajte si tiež
7 tipov pre krajší trávnik.

Pozor na horúce dni

V horúcom letnom počasí hrozí pri zanedbaní pravidelnej závlahy zaschnutie pôdy, čo môže viesť k trvalému poškodeniu mladého trávnika. Ten má ešte slabý korienok a je závislý na vlahe v hĺbke do dvoch centimetrov. Pri staršom trávniku, mesiac a viac, zvyšujeme závlahové dávky a predlžujeme časové intervaly medzi nimi.

Staršie trávniky treba zavlažovať väčšími jednorazovými dávkami vody, čo je asi 10 až 15 mm. Tak dostatočne zvlhčíme celý koreňový profil. „Po závlahe necháme trávnik niekoľko dní preschnúť, aby bol nútený čerpať vodu zo spodnej časti vegetačnej vrstvy. Týmto spôsobom podporujeme hlboké zakorenenie trávnika, čo následne zlepšuje pevnosť trávneho drnu a odolnosť proti suchu,“ radí Ivan Vallo.

Ak zavlažujete starší trávnik malými a častými dávkami, vedie to k redukcii koreňového systému, k väčšiemu výskytu plytko koreniacich burín, nežiaducej lipnice ročnej, machu a hubových chorôb vo vlhkej vrstve trávnikovej plsti.

Orientačná potreba doplnkovej závlahy počas sezóny:

Apríl:   50 mm
Máj:   70 mm
Jún:   90 mm
Júl :  110 mm
August:   110 mm
September:   90 mm
Október:   50 mm

 

Koľko potrebuje váš trávnik vody? A kedy už by ste mali dať väčšiu dávku?
Stupte na trávnik a keď sa listy vracajú do pôvodnej polohy veľmi pomaly, trávnik má  málo vody a treba dať väčšiu dávku vody. Ak sa listy trávy po chôdzi trávnikom vôbec nevztyčujú a zanechávate za sebou stopy, to už je veľmi zlé. Trávnik je suchý, vysiľuje sa a ničí sa celá jeho kondícia.

ako správne zavlažovať trávnik

Ako správne zavlažovať trávnik?

Ručne, pomocou hadice, zavlažujeme predovšetkým menšie trávniky v súkromných záhradách, prípadne drobné záhradnícke úpravy v okolí firiem. Nevýhodou je prácnosť a časová náročnosť takéhoto zavlažovania.
Výhodou tohto spôsobu je, že trávnik sa snažíme výdatne poliať, aby sme nemuseli na druhý deň polievať znovu.

Výborný je automatický zavlažovací systém, ktorý správne zrealizovaný a nastavený zabezpečí bezproblémové a kvalitné zavlažovanie. Na internete je množstvo ponúk – napríklad kvalitnú kompletnú sadu s výsuvným štvorplošným zadažďovačom (na cca 140 m²) od Gardeny kúpite pokojne za 140€.
Pri plánovaní rozmiestnenia zavlažovačov myslite na funkčné členenie a tvar záhrady (záhony kríkov, kvetín, solitérne stromy, úžitková časť záhrady), orientáciu k svetovým stranám, výskyt tienistých miest, svahovitosť terénu, prípadne aj prevládajúci smer vetra.

 

Chyba – malé dávky závlahy

Častou chybou pri používaní automatickej závlahy sú podľa Ivana Valla malé závlahové dávky. Máme nastavenú závlahovú dávku napríklad 4 – 5 mm (teda 4 – 5 litrov/ štvorcový meter) a tou zavlažujeme aj starší používaný trávnik noc čo noc. Trávnik je zelený, my sme spokojní a často si neuvedomujeme vyššie popísané negatívne dôsledky.

S tým súhlasí aj záhradný architekt Martin Čurda. „Väčšina koreňového systému trávnika je v horných piatich centimetroch, no kvôli vode prerastajú tenké dlhé korienky do hĺbky väčšej ako desať centimetrov. Preto si vodu nájdu aj hlbšie pod povrchom. Pri zalievaní teda platí, že radšej polievajte menej často, ale výdatne, aby sa voda dostala aj hlbšie pod povrch a tam vytvorila zásobu dostupnú pre trávnik.“

ako správne zavlažovať trávnik vertikutáciaNna jar a jeseň by vás mohlo zaujímať:
Kedy a ako vertikutovať trávnik?

Kedy treba zavlažovať?

Ráno alebo večer? To je otázka, však?
Z pohľadu udržania dobrého zdravotného stavu trávnika je lepší ranný termín zavlažovania. Listy trávy na slnku rýchlo uschnú, a tak nie sú vytvorené podmienky pre rozvoj nebezpečných hubových chorôb v trávniku.

Navyše, ak polievame studenou vodou zo studne, večernou závlahou by sme mohli spôsobiť tepelný šok trávniku prehriatemu letným slnečným dňom. Vychladnutý trávnik ráno ľahšie znesie studenú sprchu.

Ak čerpáme povrchovú vodu z nejakého miestneho zdroja (blízky potok, rybník a podobne), Ivan Vallo odporúča nechať si urobiť chemický rozbor. Možný obsah škodlivých látok – splašky, komunálny odpad, rozpustené zvyšky hnojív, postrekov, extrémna hodnota pH alebo riasy – môže pri dlhodobom používaní viesť ku kontaminácii trávnikového substrátu a k zhoršeniu kvality trávnika.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.