Ani im nechýba humor a fantázia!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Predstavte si miestnosť, v ktorej vyhráva dvadsať rádií naladených na dvadsať rôznych staníc. Všetky chrlia zmes hlasov a hudby. Rádiá nemajú vypínač ani ovládač hlasitosti, a miestnosť nemá dvere ani okná. Úľava príde, až keď ste príliš vyčerpaný a zaspíte…

K takejto miestnosti prirovnáva myseľ autistu prekladateľ David Mitchell, ktorý má sám autistického syna.

Možno ste už aj vy stretli čudáka, ktorý sa vám pri rozhovore nepozeral do očí, mlčal ako zarezaný, alebo naopak, stále si húdol svoje? Možno ste ho neskôr pristihli, ako sa osamote smeje, šibrinkuje si prstami pred očami alebo nadšene poskakuje.
Ten čudák bol pravdepodobne autista.

Naozaj čudáci?
Prečo autisti hovoria tak nahlas a čudne?
Prečo sa dookola pýtajú to isté?
Prečo namiesto odpovede zopakujú otázku?
Prečo sa nepozerajú ľuďom do očí, keď sa s nimi rozprávajú?
Prečo sa nechcú držať za ruku?
A je pravda, že všeobecne neznášajú dotyky?

Prečo skáčem

Táto kniha prispieva k búraniu barikád medzi zdanlivo antagonistickými svetmi – svetom „normálnosti“ a svetom „inakosti“.

To je len pár otázok, ktoré nájdete v knihe Prečo skáčem – odpovede sú z prvej ruky, zaujímavo popísané a pútavé. Autor Naoki Higašida ju napísal, keď mal iba trinásť rokov.
Má vážnu formu autizmu, ale napriek tomu sa naučil komunikovať s okolitým svetom.
Vo svojej knižke vysvetľuje záhadné správanie autistov, prezrádza, ako vnímajú čas, život, krásu a prírodu. Svoje rozprávanie končí prekrásnou poviedkou Som stále tu, ktorá dokazuje, že autistom nechýba humor, fantázia ani empatia.

„Keď skáčem, moje emócie stúpajú vysoko k oblohe. Konečne si cítim končatiny – odpružené nohy a tlieskajúce ruky. A to je veľmi príjemné! Pri poskakovaní mám pocit, akoby som zhadzoval putá, ktoré mi zväzujú telo. Cítim sa ľahší…“
Cenná príručka
Táto kniha vás vezme na neuveriteľnú cestu do sveta autistov. Môžete nahliadnuť do ťažko pochopiteľnej mysle, ktorú naprogramovalo toto ochorenie.
Aký je život s autizmom?
Vieme vycítiť, čo si autista myslí, čo cíti, aby sme mu dokázali pomôcť?

Mnoho rodičov autistických detí po prečítaní knižky Prečo skáčem zažije rovnaký pocit ako prekladateľ tejto knihy David Mitchell. Cez myseľ Naokiho Higašidu spoznal myseľ vlastného autistického syna a pochopil, že život s normálnymi ľuďmi je pre autistu nekonečne namáhavý. Naokiho snaha vysvetliť iné, svojské správanie je dojímavá a odzbrojujúca.
Ponúka nám zriedkavú príležitosť pozrieť sa na svet z celkom inej perspektívy.

Kniha Prečo skáčem je cennou príručkou pre rodinných príslušníkov, učiteľov a opatrovateľov. Prispieva k búraniu barikád medzi zdanlivo antagonistickými svetmi – svetom „normálnosti“ a svetom „inakosti“.


Iskierka nádeje…
„Môj autizmus je zatiaľ nevyliečiteľný,“
píše v závere knihy autor. „Čo so mnou bude? Keď som bol malý, táto otázka mi robila veľké starosti. Bál som sa, že s autizmom nikdy nebudem môcť žiť ako normálny človek. Toľko vecí som nevedel robiť ako ostatní ľudia a ustavičné ospravedlňovanie mi vysávalo z tela všetku nádej…
Dúfam, že po prečítaní mojich riadkov pochopíte všetky bariéry, ktoré z autizmu vyplývajú. Nepramenia v našom sebectve či egocentrizme. Ak pochopíte pravdu o nás, darujete nám iskričku nádeje. Hoci život s autizmom je náročný a občas aj smutný, kým existuje nádej, my sa s ním vysporiadame.
Pokým bude na svete žiariť svetielko nádeje, naša budúcnosť bude prepojená s vašou budúcnosťou. A práve toto si želám zo všetkého najviac.“

 


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.