Balzam na pery môže byť naozaj návykový!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Balzam na pery je drobnosť, ktorú nosíme mnohí stále pri sebe, použijeme ju aj niekoľkokrát za deň a niekedy ani netušíme, že môže byť škodlivý a návykový. Ak nedáte dopustiť na svoj balzam a neveríte, že by mohol spôsobovať návyk…tak ďalej ani nečítajte. Niekedy je lepšie nevedieť, poviete si. My si však myslíme, že je lepšie vedieť, byť informovaný a podľa toho sa rozhodnúť.
Takže otázka znie – môže nám balzam na pery naozaj škodiť? A skutočne sa na ňom stávame závislí? Viaceré prieskumy a medicínske zistenia hovoria, že ÁNO!

 

Aj vy ste závislí na balzame?

Niééé, to určite nie, počujeme odpovede. Skúste si jeden deň zapisovať čiaročky, koľkokrát si pery natriete. Desaťkrát? Dvadsať? Alebo aj častejšie?
Ak nežijete v Arktíde, nemôžu vám pery praskať natoľko, aby ste balzam na pery museli používať toľkokrát za deň. Ľudia si na balzam už natoľko zvykli, že dokonca existuje podporná webstránka pre ľudí, ktorí „pociťujú mierne až priemerné  abstinenčné príznaky, keď museli prestať alebo prerušiť používanie balzamu.

Niektorí odborníci dokázali, že návykovosť balzamu na pery nespočíva v látke samotnej, ale v upokojujúcom opakovaní rituálu nanášania na pery. Iní sú zasa presvedčení, že si vytvárame skutočnú „nutkavú potrebu“ aplikácie balzamu, najmä pri tých značkách, ktoré obsahujú mentol.

Mentol je vedľajšia prísada, ktorú pridávajú do mnohých značiek a sám osebe nie je nebezpečný. No naozaj môže vytvárať návyk. Keď sa ocitne v cigaretách, môže v porovnaní s neochutenými cigaretami zvýšiť návykovosť, nebezpečenstvo a pravdepodobnosť, že si na ne vytvoria návyk už tínedžeri. V roku 2009 dokonca Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) uvažoval o zákaze jeho používania v cigaretách.

 

Manipulácia s balzamom

Mentol však nie je jediná prísada, ktorú dávajú výrobcovia do balzamu na pery, aby zvýšili nenápadne náš návyk. Mnohé výrobky obsahujú „vône, konzervačné prostriedky, lanolín a farbivá, ktoré môžu vyvolať precitlivenosť a podráždenosť“. Niekde sa dokonca pridáva do balzamu fenol či kyselina karboxylová, ktoré nám môžu v skutočnosti pery vysušiť, pretože bránia prirodzenej schopnosti našich kožných buniek produkovať vlastnú vlhkosť.

Ak budete takýto produkt používať opakovane, čo sa teda stane? Vašim perám bude trvať dlhšie, kým si prirodzenú vlhkosť doplnia, čo znamená, že rýchlejšie pocítime ich suchosť a musíme siahnuť po balzam. Inými slovami – čím viac balzam používame, tým častejšie ho potrebujeme.
Šikovné, však?

Balzam na pery

Obchodné tajomstvo

Niektoré typy balzamov idú ešte ďalej. A nejde pritom o nejaké okrajové, lacné značky. Hovoríme teraz o v USA najpredávanejšom balzame Carmex, ktorý si zobral pod drobnohľad doktor W.Steven Pray, profesor na College of Pharmacy na Oklahoma State University. Nie je to žiadny doktorko, ale medzinárodne uznávaný odborník na liečivá.

Pri skúmaní výrobku zistil, že sa v ňom nachádza nielen fenol, ale aj kyselina salicylová. Látka, ktorá sa bežne používa na odstraňovanie odumretých tkanív ako kurie oká, mozole a bradavice. „Fenol,“ povedal doktor Pray, „je umŕtvujúca látka, ktorá nám pery doslova znecitlivuje. No a kyselina salicylová začne požierať živé tkanivo z pier.“

Doktor Pray sa pokúšal donútiť výrobcu balzamu Carmex, aby vysvetlil, prečo používa pri výrobe tieto látky, ale bezvýsledne. Chcel aspoň vedieť, koľko týchto látok je v balzame, na čo výrobca odvetil, že je to obchodné tajomstvo. Neskôr firma zverejnila, že koncentrácia fenolu tvorí 0,4% a kyseliny salicylovej menej ako 1%.

Hoci sú to nízke hodnoty, naozaj chcete mať tieto látky v balzame, ktoré si denne niekoľkokrát nanášate na pery? Oblizujete si ich, zotriete pri jedle a to všetko putuje do vášho žalúdka…

 

Škodlivý balzam na pery

Občas sa v médiách (najmä) bulvárnych objavia správy o hromadnej žalobe za škodlivý balzam, ktorý znetvoril ženám pery. Napríklad. OK, to sú extrémne prípady a hoci sa stávajú, tak veľmi zriedkavo.
Pravdou však je, že balzam nemusí vždy priniesť želaný efekt, čiže zdravé, vláčne a jemné pery. Niekedy môže skôr škodiť a ľahko to spoznáte podľa stavu vašich pier. Ak sa objaví povedzme praskanie až krvácanie pier, šupiny, vyrážky, pľuzgieriky, svrbenie a pálenie, prípadne opuchy, je jasné, že vám daný balzam celkom nesadol.

Balzam na pery môže obsahovať aj ďalšie dráždivé zložky, ktoré vedia spôsobovať alergické reakcie. Napríklad parfum (fragrance) neraz skrýva v sebe chemické látky, vrátane nebezpečných ftalátov, ktoré narúšajú hormonálny systém.
Alebo alkohol, ktorý vysušuje, či parabény, ktoré sú spájané so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka.
Balzam obsahujú neraz aj syntetické farbivá s ťažkými kovmi, ktoré dráždia pokožku a niektoré majú preukázaný rakovinotvorný účinok.
Dajte si pozor aj na zložku petrolatum (vazelína), ktorá sa vyrába z ropy a často obsahuje toxické zložky. Tie prenikajú cez tenkú pokožku pier do krvného obehu.

Urobte si doma balzma na pery. Viete, čo doň dávate a rozhodne neškodí.

Urobte si doma balzam na pery. Viete, čo doň dávate a rozhodne neškodí.

Tip na domáci balzam na pery

Aby sme len nestrašili a ponúkli aj nejakú alternatívu, balzam na pery si môžete urobiť aj doma.
Tu je recept na Medový balzam na pery s pomarančom

Na 3 asi 12 mililitrové balzamy potrebujete:
25ml mandľového oleja
5g včelieho vosku
5g medu
1ml vitamínu E – nemusí byť (slúži ako antioxidant a predlžuje životnosť oleja)
2 kvapku pomarančového (podporuje trávenie, zlepšuje náladu) esenciálneho oleja (čistá silica od hanusa), silica môže byť aj iná
3 nádobky (3x12ml) na balzam

Postup: V malom hrnčeku, ktorý vložíte to hrnca s horúcou vodou, roztopte najprv včelí vosk. Potom pridajte mandľový olej a med tak, aby boli suroviny tekuté.
Vyberte z vodného kúpeľa, pridajte vitamín E (nemusí byť) a 2 kvapky pomarančovej silice. Jemne premiešajte.
Následne nalejte do čistých nádobiek, ktoré ste vyumývali horúcou vodou a dobre vysušili.
Nezabudnite si na balzam napísať dátum výroby (zospodu) a spotrebovať ho do 6 až 12 mesiacov.

Ďalšie tipy na domáce balzamy na pery nájdete na stránke online obchodu s handmade výrobkami SAShE.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.