Bezdomovci ako sprievodcovia po Prahe. Netradičný zážitok

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Boli ste už v Prahe? Možno by sme sa skôr mali spýtať, kedy ste tam boli naposledy? Nádherné mesto, ktoré sa oplatí navštíviť a je tam vždy čo pozerať. Máme však pre vás niečo nezvyčajné a ojedinelé. Netradičný zážitok, aký ste ešte pravdepodobne nemali. Bezdomovci ako sprievodcovia po Prahe. Tento sociálny projekt oslavuje už päť rokov, počas ktorých ho využilo 35-tisíc ľudí. Dostali proste chuť spoznať Prahu očami ľudí bez domova.  Iné miesta a iné príbehy, ktoré v tej chvíli vnímate. Poďme spoločne na malú prechádzku Prahou s bezdomovcami.

Možno vám napadne, že to nie je bezpečné. Že vám niečo hrozí. Nemusíte sa však obávať. Napríklad taký Robert, železničný nadšenec. Napohľad je mierne roztržitý, chvíľami si poviete, že „trošku mimo“, no vždy je láskavý, čestný a vie naozaj zaujímavo rozprávať.
Alebo taký Petr, ktorého najčastejšie stretnete vo vestibule stanice metra Vltavská. Miluje divadlo, ktorému sa s láskou venuje…tak ako svojej trojročnej dcérke. Ako bývalý policajt má zmysel pre poriadok.

 

Bývalý milionár

Celý projekt Pragulic odštartovali v roku 2012. „Zapojilo sa doň osem bezdomovcov, ktorí v úlohe sprievodcov ponúkali záujemcom desať prehliadkových trás. Z toho dve nočné,“ povedali zakladateľky projektu Katarina Chalupková a Tereza Jurečková.
Na stránke Pragulic si môžete vybrať konkrétneho bezdomovca a jeho prehliadkovú trasu.
Napríklad Václav je najstarší sprievodca, ktorý bol kedysi milionárom. Bezdomovcom sa stal z vlastnej vôle a na ulici je od roku 2006. Na svojej trase vás zavedie k OD Kotva, cez Štefánikův most, po Nábreží Kapitána Jaroše, či k lodi Hermes. Môžete sa pozrieť aj k nemu „domov“ – pri jeho príbytku sú záhony kvetov a výstava hrnčekov. Cenné je najmä jeho rozprávanie o tom, ako sa žije na ulici…a ako to robiť dôstojne.

Bývalý milionár Václav, dnes ako bezdomovec-sprievodca.  Bezdomovci

Bývalý milionár Václav, dnes ako bezdomovec-sprievodca.

Podarí sa jej pozviechať?

Keď si vyberiete Zuzku, dozviete sa, ako funguje pražská drogová scéna. Zuzka osemnásť rokov fetovala, stala sa z nej doslova troska, ale jedného dňa si povedala dosť a začala sa meniť. Je trpezlivá, má cieľ a ide si za ním. Dokonca ako terénna pracovníčka pomáha mladým ľuďom, ktorých ohrozujú drogy. Je súčasťou aj ďalšieho zaujímavého projektu – Kuchařky bez domova.

Pepa je zasa veľký fanúšik histórie, takže veľmi rád vás povodí malebnými pražskými uličkami. Najmä v štvrti Hradčany a Malá Strana. Ukáže vám starú Prahu tak, ako málokto – so zaujímavými informáciami a do zákutí, o ktorých ste ani netušili.

Náš obľúbený bezdomovec Honza žiaľ už nie je medzi nami. Neskonale miloval knihy, literatúru a dokonca zachraňoval knihy z kontajnerov, aby ich potom očistené predával do pražských antikvariátov. Previedol vás po miestach, kde žili českí spisovatelia a umelci. Recitoval básne. Kedysi bol marketingovým riaditeľom v istej agentúre a ako prvý začal písať na slávny Lennonov múr (na Malej Strane, múr Maltézskej záhrady).

Knihomoľ, básnik a bezdomovec Honza Badalec.

Knihomoľ, básnik a bezdomovec Honza Badalec.

Bezdomovci ako sprievodcovia

Bezdomovci si trasy naplánovali sami. Nechýbajú tam ani známe pamiatky ako Karlov most, či Vyšehrad. Ich prehliadky využíva nielen množstvo Čechov a Slovákov, ale aj zahraniční turisti. Tí si pochvaľujú najmä „iný“ pohľad na Prahu a tiež možnosť nazrieť do života bezdomovca. „Tie ich príbehy sú neskutočné, doslova ma vtiahli do ich neľahkého života,“ pochvaľuje si Francúz Didier.

Prehliadky trvajú približne dve až tri hodiny a nie sú vôbec drahé. Dospelý zaplatí 250 korún (necelých desať eur), študent 180 Kč a rodinné vstupné vás vyjde na 700 korún. Všetky prehliadky si rezervujete cez stránku Pragulic.cz, bezdomovec dostáva polovicu sumy. Ak ste spokojný, samozrejme, môžete dať prepitné – tak ako v reštaurácii.

Pozrite si články zo sekcie CESTOVANIE.slovenské klenoty UNESCO Spišský hrad

V ponuke sú dokonca aj darčekové poukazy na bezdomoveckú prehliadku, alebo dokonca zážitkový variant: 24 hodín v koži bezdomovca. Začína sa o ôsmej ráno a pred sebou máte celodenný program bezdomovca, čiže 24 hodín na ulici, kedy si musíte určitým spôsobom zabezpečiť peniaze na jedlo a miesto na spanie. „Bezdomovecvo naozaj pochopí len ten, kto si ho zažije na vlastnej koži,“ hovorí ich filozofia.

O popularite tohto projektu hovoria aj čísla. Už spomínaných 35-tisíc ľudí, ktorí využili bezdomovecké prehliadky. A vyše 12-tisíc fanúšikov na Facebooku.
Všetkým bezdomovcom-sprievodcom držíme palce, nech sa vám darí!

Pepa, nadšenec histórie.

Pepa, nadšenec histórie.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.