Budíte sa v noci častejšie? Telo vám čosi signalizuje

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekto má problém vôbec zaspať, iný sa celú noc prehadzuje a má nepokojný spánok. Je však veľa ľudí, ktorí sa v noci zobúdzajú v rovnakú hodinu. Nie každú noc, ale dosť často, neraz aj párkrát za týždeň. Budíte sa v noci častejšie? Alebo v rovnakú hodinu? Vaše telo vám tak vysiela určité signály a je dobré pochopiť, čo vlastne chce povedať.

Možno sa zobudíte len na chvíľu a potom úspešne zaspíte. Možno sa aj hodinu prevaľujete v posteli, kým znovu zaspíte. Pozrite si nabudúce hodinky, v ktorom čase to je a sledujte sa nejaké obdobie. Budíte sa v noci v približne rovnakú hodinu? Môže to signalizovať začínajúce ochorenie, určité zdravotné problémy, alebo starosti. V našom tele totiž prúdi energia cez meridiány a práve tie sú napojené na vnútorné hodiny.
Podľa čínskej medicíny sa naše orgány dobíjajú energiou cez deň aj v noci. Signály nášho tela počas noci sú preto veľmi dôležité. Ak sa pravidelne budíte v určitú hodinu, môže to znamenať problém s niektorým orgánom v tele. Nemusí to byť nič vážne, ale je dobré vedieť, o čo ide.

 

Zlodeji dobrého spánku

Predovšetkým sa hneď nestrachujte a uvedomte si, že nikto nespí naozaj celú noc. Podľa odborníkov je normálne prebudiť sa na okamih aj 4 až 6x za noc. Podľa doktora Jose Colona, ​​zakladateľa Paradise Sleep a autora knihy The Sleep Diet, by ste však mali byť schopní vrátiť sa bez problémov do spánku. Ak sa vám nedarí po nočnom prebudení zase zaspať, môže za to niektorý zo zlodejov spánku.

  1. Potrebujete ísť na záchod. To je najčastejšia príčina, takže prestaňte pred spánkom piť alebo pite ešte viac, ale pridajte trochu soli. Naše telo sa snaží udržať v rovnováhe vodu a elektrolyty, čiže soli. Príliš veľa vody bez dostatočného množstva soli spôsobuje, že sa telo bude snažiť vody zbaviť, aby nastolilo rovnováhu medzi podielom elektrolytov a vodou. To sa prejavuje nutkaním na močenie a nočným budením. Pridajte si preto večer do pohára vody štipku nerafinovanej morskej soli a vypite ho hodinku pred spánkom.
  2. Možno ste prehriati – teplo v spálni naozaj neprospieva kvalitnému spánku. Dôležitá je nielen teplota izby, ale aj oblečenie do postele, prestieradlo alebo perina. Ideálna teplota v spálni je v rozmedzí od 16 do 18 °C.
  3. Večerné surfovanie na mobile či tablete vás okráda o dobrý spánok. Vystavenie očí modrému svetlu z elektronických zariadení počas večera zabraňuje telu vytvárať spánkový hormón melatonín.
  4. Večerný pohárik si radi doprajú mnohí a je pravda, že pohárik vína môže privodiť ospalosť. Ľahšie tak zaspíte, ale spánok bude následne narušený, budete sa v noci prebúdzať. Zaťažuje sa totiž pečeň, telo sa snaží odbúravať etanol.
  5. Stres a nervozita, problémy s deťmi, vzťahové trápenia, tlak v práci… Toto je tiež veľmi častý zlodej dobrého spánku a pomôžu len správne meditácie, relax, lepšia nálada ap.

budíte sa v noci častejšie

 

Budíte sa v čase…

…23:00 – 01:00

Ak sa po zaspatí zobúdzate v tomto čase, podľa čínskej medicíny sa to spája s prúdením energie cez žlčník. Pravdepodobne zažívate nejaké citové sklamanie, ktoré na váš spánok negatívne pôsobí. Berte veci s nadhľadom, netrápte sa toľko a naučte sa odbúravať negatívne emócie. Áno, ľahšie sa to povie, ale ak pre to nič neurobíte, nezmiznú len tak samé od seba. Naštudujte si nejaké odborné články, tipy a rady. Odpúšťajte, usmievajte sa, majte radi sami seba.

Zmeňte tiež nezdravé stravovacie návyky. Možno sa prejedáte, jete príliš veľa nezdravých tukov, alebo ste nasadili drastickú diétu.
Zredukujte v jedálničku maslo, huby, tučné ryby, syry, kokos, kysnuté koláče, knedle, čokoládu, vajcia, lístkové cesto a všetko, čo zvyšuje tvorbu žalúdočných plynov. Z byliniek vám prospeje repík lekársky, zemežlč menšia, mäta pieporná, čakanka.

 

…1:00 – 3:00

Všetci už spia, mesto sa ponorilo do tmy a vy sa prehadzujete v posteli? Prípadne chodíte nervózne po byte a neviete znovu zaspať. V tomto čase prúdi energia cez vašu pečeň, tak sa skúste zamyslieť, či sa na niekoho vo vašom okolí nehneváte? Aj nadbytočná jangová energia môže súvisieť s vašim budením. Upravte si vzťahy, snažte sa byť v pokoji.
V tomto čase sa mozog okysličuje najmenej. Budia sa najmä žlčníkári.

Keďže o pomoc volá pečeň, asi jete priveľa údenín, polotovarov, pijete sladené bublinkové nápoje. Radi si doprajete sladkosti, kávu, alkohol, či tabak? Stop! Treba telo detoxikovať.
Začnite piť napríklad žihľavový čaj, vodu s citrónom a do jedla pridajte bylinky a koreniny, ako je rozmarín, alebo klinčeky. Dodržiavajte pitný režim a doprajte si masáž, ktorá pomôže celkovej relaxácii tela.

budíte sa v noci častejšiePrečítajte si tiež
20 tipov pre ľahšie zaspávanie.

…3:00 – 5:00

V tomto čase sa budia predovšetkým fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, s nádchou a so zápalom dýchacích ciest.
Je to tiež čas, kedy pociťujeme najväčší strach a úzkosť. Každá maličkosť dostáva obrovské rozmery a akákoľvek povinnosť, ktorú práve v tých dňoch robíme, má podobu neprekonateľnej prekážky.
Energia práve prúdi cez pľúca, ktoré sa spájajú s pocitom smútku. Zamyslite sa – necítite sa napríklad opustene alebo sklamane?
V tej chvíli pomôže, keď začnete dýchať hlboko a pomaly. Opakujte to vždy až dovtedy, kým nezaspíte. Naozaj to pomáha.

Máte pľúca v poriadku? Zájdite na preventívnu spirometriu alebo sa nechajte popočúvať stetoskopom u lekára. Cez deň trávte dostatok času pohybom a na čerstvom vzduchu.
Ak trpíte nejakou alergiou, vyskúšajte pravidelné pitie čajov na dýchacie cesty. Pomôže vám aj plávanie, joga alebo taiči, prípadne aikido.

 

…5:00 – 7:00

Zobúdzanie v takú skorú hodinu, ak navyše idete spať pred polnocou, či ešte neskôr, nie je nič príjemné, však? Najmä vtedy, ak nemusíte vstávať a pokojne by ste si mohli pospať aj do ôsmej či deviatej.
Energia v tomto čase prúdi cez črevá. V najväčšej činnosti je hrubé črevo. Odborníci odporúčajú navyknúť si v tomto čase na vyprázdňovanie. Vyhýbať sa rannému stresu a zhonu.
Telo tiež signalizuje určité emocionálne bloky. Skúste si vyvetrať hlavu a byť čo najviac v pohode.

 

Spánková zotrvačnosť

Ak sa budíte uprostred noci, váš mozog nie je úplne prebratý.
Magazín New Yorker to opisuje ako fenomén spánkovej zotrvačnosti, ktorý bol po prvý raz analyzovaný v roku 1976. Označuje čas medzi prebudením a úplným bdením.
Keď sa v noci náhle zobudíte, vaša predná mozgová kôra, ktorá sa spája s rozhodovacími procesmi a sebaovládaním, ešte prebudená nie je. A preto nie ste schopní hlbších inteligentných myšlienok.
Preto nikdy nerobte v takejto fáze vážne rozhodnutia.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.