Bylinková špirála. Vytvorte si ju jednoducho a podľa seba

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bylinky by nemali chýbať v žiadnej domácnosti – dajú sa využívať v kuchyni, v liečiteľstve, v boji proti škodcom, ale môžu poslúžiť aj ako krásna záhradná dekorácia. Bylinková špirála je ideálny doplnok do vašej záhradky a potvrdia vám to všetci, ktorí sa venujú permakultúrnemu pestovaniu. Ukážeme vám, ako si postaviť vlastnú bylinkovú špirálu, ktorá bude plná zdravia, vôní a farieb.

Hanka Sekulová sa už roky venuje záhradkárčeniu a je veľkou fanúšičkou prírodnej záhrady. Veď za tu svoju aj dostala certifikát a napísala dve knihy o prírodnej záhrade. Veľa z jej tipov a postupov nájdete aj na jej stránke Prírodné záhrady, no my sa teraz bližšie pozrieme na bylinkovú špirálu. Hanka totiž dostala zadanie na zhotovenie vodného prvku a miesta pre bylinky. Rozhodla som sa obe úlohy spojiť do jednej a zhotoviť bylinkovú špirálu, ktorá bude ústiť do menšieho lisovaného jazierka. „Je to aj veľmi praktické. Ak sa totiž rozhodnete pre stavbu menšieho záhradného jazierka, odpadne starosť čo s vykopanou hlinou − šup s ňou na bylinkovú špirálu alebo kopček,“ radí vášnivá milovníčka prírodných záhrad.

 

Bylinková špirála

Tak poďme na to!
Jazierko malo slúžiť aj na zadržiavanie dažďovej vody. Voda totiž stekala z terasy cez odkvapovú rúru do zeme pri základoch domu a podmývala ho. „Tak som si povedala, že jedným riešením zabijem tri muchy, teda, pardon, vyriešim tri úlohy. Vlastne viac ako tri úlohy,“ popisuje v knihe Darujme si zdravie z vlastnej záhrady.
Voda, ktorá do jazierka bezprácne pritečie počas dažďov z terasy, nepodmyje dom, naplní jazierko a zároveň je ideálna na príležitostné zalievanie záhrady. No a v prípade menšieho požiaru môže slúžiť ako malý rezervoár vody na hasenie.

bylinková špirála

Ako bylinky rozmiestniť?

Bylinková špirála je ideálne miesto na pestovanie rozličných byliniek, každá rastlinka tam má ideálne umiestnenie. Zhotovuje sa ako zatočená slimačia ulita z hliny a kameňov, pričom kamene tvoria kostru špirály. Kamene (alebo staré tehly alebo hocičo, čo kto má poruke), majú stavebnú funkciu, teda udržujú tvar špirály, ale aj vyrovnávajú tepelné rozdiely. Počas teplejšieho dňa sa vyhrejú a v noci odovzdávajú nakumulované teplo do zvyšku bylinkovej špirály. Medzi kameňmi sa rady vyhrievajú rôzne pestrofarebné jašterice, ktoré pod kameňmi nachádzajú nočný úkryt.

Špirálovitý stúpajúci tvar umožňuje vznik rozličných biotopov. Úplne na vrchu nájdu svoje miesto bylinky, ktorým vyhovuje slnečné a suchšie stanovište, napríklad rozmarín.
V strede levanduľa a šalvia, tymian, dúška.
Na nižších miestach sa bude dariť medovke, pažítke, petržlenu. Bylinky sa umiestňujú nielen podľa svojich nárokov na vlahu, ale aj podľa nárokov na slnečné žiarenie.

V tomto smere tvar ulity poskytuje bylinkám s rozličnými nárokmi naozaj veľa možností. Keď prší, voda steká po bylinkovej špirále zvrchu nadol, preto je veľmi dobré, keď špirála môže ústiť do malého jazierka.
Vlhkejšie miesta na najnižšom mieste pri vode miluje najmä mäta pieporná. Neverili by ste, ako sa bylinkám v takej bylinkovej špirále výborne darí.

 

Ako si vybudovať bylinkovú špirálu?

  • Vyznačíme si miesto a tvar.
  • Postupne začneme budovať kamenného slimáka s najvyšším bodom v strede.
  • Na spodok špirály dáme konáre, trávové drny, prípadne aj štrk, tehlovú drť, všetko, čo máme poruke; bylinky nie sú náročné.
  • Pridáme piesok (ak máme ílovitú pôdu) a na záver kvalitnejší jemnejší substrát.
  • Vysadíme bylinky a pôdu okolo nich zamulčujeme, aby do zakorenenia nevyschli.

Bylinková špirála môže mať rozličnú veľkosť, ideálna má priemer asi 2 metre a výšku 1 meter. Zvyčajne výška zodpovedá zhruba polovici priemeru vonkajšieho kruhu. Teda môže byť aj 1 meter široká a pol metra vysoká. Pokiaľ nemáte toľko miesta, dá sa urobiť aj menšia, veď aj slimačie ulity v prírode sú väčšie aj menšie. Špirála sa zhotovuje na slnečnom stanovišti, najlepšie na dosah „suchých papúč“ do kuchyne.

Postup zhotovenia malej bylinkovej špirály je znázornený na nasledujúcich fotografiách. Viac takýchto tipov ponúka Hanka Sekulová vo svojich knihách, alebo na svojej stránke. Kliknite si aj na viac článkov Hanky Sekulovej.

bylinková špirála - postup


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.