Čokoládové finty. Ako si urobiť rôzne ozdoby?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte radi čokoládu? To je ale čudná otázka, však? J Mliečna, horká alebo biela. S náplňou, orieškami, hrozienkami a kandizovaným ovocím. Čokoládové zákusky, torty, pralinky. Čokoládové bonbóny… Je toho veľa a našťastie, čokoláda je aj zdravá. V primeranom množstve, samozrejme. Veď ešte v 19.storočí sa predávala v lekárni a lekárnici ju nazývali „potravou pre dušu“.
Čokoláda upokojuje nervy, podporuje pozitívne myslenie vďaka tryptofanu v kakau a je skvelá na sústredenie. Obsahuje totiž horčík a vedci už dokázali, že kus riadnej hutnej čokolády povzbudí prekrvenie mozgu a tým aj jeho činnosť. Čokoláda prospieva aj tehotným ženám – fínsky výskum preukázal, že ak jete v tehotenstve čokoládu, bábätká sú šťastnejšie.
Bodaj by nie, tomu veríme 🙂

Ak radi pečiete z čokolády, máme pre vás čokoládové finty. Zvládne ich každý a dokážu skrášliť slávnostnú tortu, lahodné zákusky, nadýchanú šľahačku. Pri domácom pečení najčastejšie používame horkú čokoládu a na ozdobu kvalitné čokoládové polevy obohatené kakaovým maslom, ktoré sa predávajú v tmavej a bielej obmene.

 

Čokoládová poleva

čokoládová polevaKeďže sa čokoláda roztápa už pri 40 °C, vždy ju rozpúšťajte vo vodnom kúpeli, lebo keď sa dostane do bezprostredného styku so zdrojom tepla, ľahko sa prepáli. Dostane kašovito-krupicovitú konzistenciu, stratí lesk a zosivie.

Vezmite si jednu väčšiu a jednu menšiu nádobku. Čokoládu polámeme alebo pokrájame na drobné kúsky či kocôčky a vložíme do menšej nádoby. Vo väčšej nádobe zohrejeme toľko vody, aby menšia nádoba dosiahla po hladinu a vznášala sa na nej. Za stáleho miešania v nej dáme rozpustiť čokoládu. Voda nesmie vrieť, lebo sa čokoláda zrazí!

Keď potrebujeme väčšie množstvo čokolády, najprv rozpustíme iba polovicu, až potom vmiešame zvyšok, aby sa čokoláda príliš nezohriala.

Keď sa nám zdá poleva príliš hustá (napr. na namáčanie) môžeme do nej zamiešať trochu jedlého oleja (2 – 3 polievkové lyžice oleja na 100 g čokolády). Poleva bude nielen redšia, ale aj lesklejšia, tuhnúť však bude trochu dlhšie.

Na namáčanie treba, samozrejme, rozpustiť vždy viac čokolády, než naozaj potrebujeme, radia autori v knihe Sviatočné pečenie. Zvyšok nalejeme na fóliu natiahnutú na tácku alebo na plytký tanier a necháme vychladnúť. V chladničke ju necháme celkom stuhnúť, rozdrobíme a pri najbližšej príležitosti opäť použijeme.

 

Čokoládové ozdoby

Drobnejšie čokoládové omrvinky pripravujeme tak, že tabuľku čokolády postavíme na hranu a škrabkou na zemiaky z nej zostrúhame tenké vrstvičky. Keď potrebujeme ešte menšie kúsky, postrúhame čokoládu na strúhadle na jablko alebo ju zomelieme na orechovom mlynčeku – pri väčšom množstve je to jednoznačne lepší spôsob, lebo čokoláda nezmäkne od tepla našich rúk.

Čokoládové lístočky zhotovíme tak, že si nájdeme zopár (o niečo viac, než budeme potrebovať) primerane veľkých listov s hladkým povrchom (z citrónovníka, pomarančovníka, bobkového listu, brečtanu a pod.), dôkladne ich umyjeme a utrieme dosucha.
Rozpustíme čokoládu a štetcom ňou tenko potrieme hornú, teda hladkú stranu listu, prípadne chytíme list za stopku a pretiahneme ho po hladine čokolády.
Listy položíme na mriežku a necháme celkom stuhnúť. Potom od stopky opatrne oddelíme listy a „čokoládové odtlačky“ až do použitia uložíme na chladné miesto.

čokoládové lístky

Temperovanie čokolády

Keď chceme získať mimoriadne lesklý povrch, nestačí polevu jednoducho rozpustiť, treba ju „temperovať“. Nebojme sa toho, nie je to nijaké bosoráctvo.

1. Čokoládovú polevu rozdrobíme alebo pokrájame nadrobno a v teplom vodnom kúpeli postupne rozpustíme. Keďže bod topenia kakaového masla v čokoláde je 34 °C, teplota by mala byť o niečo vyššia (40 °C), aby sa spojilo s ďalšou zložkou, s kakaom.

2. Ak nemáme ponorný teplomer, potrebnú teplotu zistíme tak, že do rozpustenej polevy namočíme hrot noža a počkáme 1 minútu. Keď poleva na noži celkom stuhne, je hotová, vyberieme ju z vodného kúpeľa a pri občasnom miešaní necháme vychladnúť do polotuha.

3. Potom ju znova postavíme do teplého vodného kúpeľa, zohrievame, kým sa nerozpustí, a potom s ňou pracujeme podľa receptu. Pozor, do čokoládovej hmoty sa nesmie dostať ani kvapka vody, lebo sa zrazí!

čokoládové pralinkyVyskúšajte recept na
Čokoládové pralinky s maslom z pekanových orechov.

Čokoládové hoblinky

  1. čokoládové hoblinkyTmavú čokoládovú polevu/čokoládu na varenie rozpustíme vo vodnom kúpeli, nalejeme ju na dôkladne umytú mramorovú/ porcelánovú podložku, tenko rozotrieme a necháme stuhnúť.
  2. Ostrie širokého (5 – 8 cm) noža pritlačíme na mramorovú/porcelánovú podložku a v pásoch dlhých 10 – 12 cm urobíme z čokolády hoblinky. Bambusovou paličkou alebo vidličkou ich navŕšime na tortu. Neodporúčame to robiť rukou, lebo čokoláda sa rýchlo rozpúšťa, zlomí sa alebo stratí svoju „kučeravosť“.

Pozrite si ďalšie čokoládové triky Adriany Polákovej:

 

Čokoládová história v skratke

Fresky a spotrebné predmety Mayov svedčia o tom, že zbožňovanie čokolády je veľmi starého dáta. Jej základnú surovinu, kakaové bôby, skrývajúce sa v guli podobnej ragbyovej lopte, priviezli španielski conquistadori do Európy, kde ju 300 rokov pokladali za prepych, dokonca za medikament. Konzumovali ju v podobe tekutiny  hustej ako krém.
Od začiatku 19. storočia, keď Holanďania prišli na to, ako treba z kakaovej hmoty vymiešať kakaové maslo, vedie už priama cesta k najjemnejšiemu kakau a odtiaľ k varnej alebo obľúbenej mliečnej čokoláde, za ktorú si zasa zaslúžia pochvalu Švajčiari.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.