Domáce sirupy. 3 recepty a triky na ich prípravu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dajú sa urobiť zo všeličoho a chutia fantasticky. Či už v zime na zahriatie, alebo v lete ako osviežujúci nápoj. Domáce sirupy nie je zložité pripraviť, ak poznáte užitočné rady a osvedčené fígle. Dnes ich varia aj menej zručné gazdinky, či už z bazy, mladých smrekových výhonkov, zo zázvoru alebo medovky.

Možností je veľa a LepšíDeň.sk vám prináša 3 skvelé recepty. K tomu niekoľko rád, ako si pripraviť naozaj chutný a zdravý domáci sirup. Zjednodušene sa dajú rozdeliť na sirupy z kvetov, byliniek a ovocia i zeleniny – poradíme, ako ktorý sirup pripravovať.
Ak ste ešte neochutnali sirup z ihličnanových výhonkov, alebo jahodovo-ríbezľový sirup, musíte to napraviť. Nižšie nájdete recepty, pridali sme aj taký obľúbený bazový sirup.

 

Sirupy z kvetov

Najčastejšie sa pripravujú domáce sirupy z kvetov, ktoré sú vďaka svojej bohatej vôni ideálnou surovinou. Napríklad taký púpavový, či fialkový sirup, ale tiež levanduľový – už keď si spomeniete na levanduľu, určite zacítite jej vôňu. A teraz si predstavte chuť pravého levanduľového sirupu. Fantázia.

Kvety na sirup sa musia zbierať vždy čerstvé a čo najskôr spracovať. Nekupujte ich na trhu, nie vždy viete, ako dlho tam stáli (aj keď vám budú tvrdiť, že ich nazbierali skoro ráno za rosy). Kvety doma krátko umyte, čím sa zbavíte hrubších nečistôt a odstráňte zelené stonky. Takto pripravené kvety zalejte prevarenou a dobre vychladenou čistou vodou. Kvety by mali v hrnci voľne plávať, nenatlačte ich tam príliš veľa.

Do takéhoto macerátu vložte na kolieska nakrájaný a očistený citrón a lúhujte 24 hodín na chladnom a tmavom mieste. Potom zmes precedíte cez husté sitko, aby ste dosiali základ sirupu. Následne pridáte kyselinu citrónovú a cukor. Koľko cukru? Každý dáva iný pomer – nám sa osvedčil na liter vody 1 kilogram cukru.
Potom zahrievajte na miernom ohni, kým sa cukor neroztopí a krátko nechajte prejsť varom. Ešte horúci sirup naplňte do vysterilizovaných fliaš.

Úžasný domáci sirup z bazy čiernej

Úžasný domáci sirup z bazy čiernej – nižšie recept.

Bylinkové sirupy

Už ste vyskúšali domáci sirup z medovky alebo mäty? Úžasne osviežujúce. Takéto domáce sirupy môžete pripraviť z mnohých byliniek a ešte lepšie sú kombinované, prípadne do nich môžete pridať ovocie, alebo kvety. Pri varení bylinkového sirupu postupujte rovnako ako pri kvetovom sirupe, len bylinkové lístky macerujte vo vode aj dva dni. Viac však nie, aby sa potom sirup nepokazil, prípadne nezhorkol. Tiež presitkujete, pridáte cukor a kyselinu citrónovú a prevaríte.

 

Sirupy z ovocia a zeleniny

Najmä drobné ovocie sa ideálne hodí na domáce sirupy. Plody bazy čiernej, borievky, šípky. Takéto drobné ovocie je plné vitamínov a oxidantov, takže potešíte nielen svoje mlsné jazýčky, ale aj celý organizmus.

Optimálny spôsob prípravy je vziať mäkšie ovocie a ručným lisom ho zľahka podrviť. Tvrdšie kúsky môžete nakrájať. Hmotu dáte do hrnca a zalejete vodou, dosypete cukor s kyselinou citrónovou. Povarte asi 5 minút, pričom počas toho zbierate penu z povrchu a dávate ju preč. Potom nechajte na noc odstáť a na druhý deň sirup precedíte cez plátno. Niekto necháva len prekvapkať. A ešte raz prevarte. Hotovým sirupom naplňte fľaše.

 

Triky na domáce sirupy

  • Aký cukor použiť? Biely? Hnedý? Trstinový? Napríklad na zvýraznenie jemnej chuti a prirodzenej farby sa hodí biely repný cukor. Trstinový je aromatickejší a dodá sirupu zlatistý nádych. Pokiaľ ide o kalórie, je to úplne jedno 🙂
  • Okrem citróna môžete sirup dochutiť aj pomarančom, limetkou alebo šťavou z jablka.
  • Chystáte sirup na zimnú sezónu? Vianočný nádych získa, ak doň pridáte štipku škorice a povaríte.
  • Výborné sirupy pre zdravie sú z rozmarínu, kamiliek, rebríčka alebo šalvie.
  • Do sirupu môžete pridať aj zázvor – na liter vody a cukru cca 300 gramov. Tým získa sirup na sile a je ideálnym prostriedkom v chrípkovom období.

 

domáci zázvorový sirupVyskúšajte aj
Domáci zázvorový sirup.

3 recepty na domáce sirupy

1. Sirup z ihličnanov

Veľmi obľúbený a zdravý. Pestovateľka z Branova Rita Novosadová odporúča takýto sirup z bežne rastúcich ihličnanov ako borovica, smrek alebo jedľa.
Výhonky zbierame v jarných mesiacoch – z borovice odtrhneme vrchnú tretinu výhonku. Použiť môžeme aj živicu alebo šišky, na ktorých sa živica nachádza. Výhonky dáme do hrnca s vodou a varíme dovtedy, kým sa nám voda nevyvarí na polovicu. Môže to trvať aj niekoľko hodín. Potom odstavíme a necháme do druhého dňa odstáť. Túto zmes opäť mierne zahrejeme a prefiltrujeme do čistej fľaše.
Aby bol takýto sirup trvácny, pridáme doň med, ktorý je navyše aj liečivý.

Domáce sirupy z ihličnanov sú výborné pri dýchacích problémoch, bronchitíde, astme, nádche alebo bolestiach hrdla. Nemá žiadne obmedzenia, keďže nie je na alkoholovej báze. Je voňavý, chutný a môžete si ho pridávať aj do čaju. Skladujte v chlade, najlepšie v chladničke a vydrží veľmi dlho.

 

2. Bazový sirup

Potrebujete:

  • 40 kvetov bazy (ak sú menšie, tak aj 70)
  • 4 litre prevarenej vody
  • 20 gramov kyseliny citrónovej
  • 4 kg cukru

POSTUP: Prevarte 4 litre vody a nechajte pomaly chladnúť. Po asi polhodinke pridajte bazové kvety, kyselinu citrónovú a lúhujte 24 hodín. Na druhý deň dôkladne preceďte a nasypte 4 kg cukru. Privedieme do varu a následne naplňte do fliaš.

liečivá púpavaVyskúšajte tiež
7 super receptov z púpavy.

3. Jahodovo-ríbezľový sirup

  • Najlepšie, keď si sami nazbierate jahody J (tu si pozrite tipy na samozber jahôd). Vezmite asi pol kila jahôd, očistite a umyte ich. Nakrájajte na menšie kúsky.
  • Asi 200 gramov červených ríbezlí odstopkujte, umyte a nasypte spolu s jahodami do hrnca. Pridajte asi 1,2 litra vody a zmes začnite variť. Pridajte 20 gramov kyseliny citrónovej a keď to všetko začne vrieť, po troch minútach hrniec odstavte. Nechajte vychladnúť.
  • Následne všetko prepasírujte cez sitko a vzniknutú šťavu opäť priveďte k varu. Pridajte 1 balíček Gelfix Klasik od Dr.Oetkera zmiešaný s dvomi lyžicami cukru.
  • Vmiešajte asi 500 gramov cukru a celé to varte za stáleho miešania asi 5 minút.
  • Hotový sirup ešte horúci nalejte do fliaš a skladujte na chladnom, tmavom mieste.

Ak vás baví konzervovanie a výroba rôznych domácich olejov, octov a omáčok, ale tiež limonád a podobných dobrôt, siahnite po knižke Infuzování, esence chutí a vuní. Nájdete v nej 135 chuťových bômb z byliniek, či ovocia.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.