Dovolenková lekárnička. Čo si do nej zbaliť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ideálne by bolo, keby sme si dovolenku užili do posledného dúška bez akýchkoľvek zdravotných problémov. No často je to len zbožné želanie a nejaké tie problémy sa objavia – bolesti hlavy, spálená pokožka a úpal, drobné ranky, hnačka ap. Je preto dobré mať základné lieky so sebou, aby ste si vedeli okamžite sami poradiť. Čo by mala obsahovať vaša dovolenková lekárnička? Keď napríklad rozbolí zub, alebo sa prejaví alergia naplno?

Samozrejme, nemôžete toho vziať príliš veľa. Zaberie to miesto a v dovolenkovej destinácii je takmer vždy skúsený lekár. No na preklenutie noci, alebo kým sa k tomu lekárovi nedostanete, sa oplatí vziať tie správne lieky. Ak ste sa teda už zbalili (tu nájdete kompletný zoznam, čo si zbaliť na dovolenku a na čo nezabudnúť), sústreďte sa aj na lekárničku.
Nižšie vám prezradíme aj to, čo si berú známi lekári na dovolenku – neurológ Pavel Traubner, gastroenterológ Miloš Bubán, či kardiochirurg Viliam Fischer.

 

Základné lieky

Určite nezabudnite na pravidelne užívané lieky, ktoré sú najdôležitejšie. Vezmite si aj do rezervy, ale ak by ich malo byť príliš veľa, radšej si vezmite lekársku správu, resp. potvrdenie od lekára. Budete si tak môcť dokúpiť potrebné lieky priamo na mieste.
Dobre si skontrolujte trvanlivosť liekov.

Mnohí majú problémy priamo pri cestovaní, najmä deti a ženy. Dlhšie presuny autom, hodiny trvajúce lety alebo plavba loďou. Najlepšie je užiť liek proti kinetóze, populárny do auta je kinedryl.

Zmena lokality a tiež denného režimu môže spôsobiť bolesti hlavy. Nezabudnite teda na odskúšané a vami znášané lieky proti bolestiam hlavy, na bolesti zubov, kĺbov a prípadne pri menštruačných bolestiach.

dovolenková lekárnička

Slnko, úpal, horúčky

V prímorských destináciách páli slnko oveľa intenzívnejšie, hoci si to v tej chvíli ani neuvedomujeme. Svoje urobí aj odraz vodnej hladiny a tiež plážového piesku. Samozrejmosťou sú šiltovky, dostatočný ochranný krém, slnečník ai. Ak vás predsa len „pripáli“, pozrite si naše tipy, ako uľaviť spálenej pokožke. Pomáha tiež ošetrenie kalciovou masťou, chladivým gélom, skvelý je panthenol i aloe vera.

Napriek horúcemu počasiu vás môže prekvapiť horúčka. Organizmus sa prehreje, málo pijeme, sme príliš dlho na slnku. Ak máte horúčku do 38 stupňov, iba veľa pite a stiahnite sa do tieňa. Telo sa s tým pravdepodobne samo vysporiada. Pri dlhšie trvajúcich a vyšších teplotách nasaďte lieky s paracetamolom. Pre deti sú vhodné protihorúčkové čípky.

 

Kašeľ, hnačky, alergie

Možno vám nesadne miestne jedlo. Možno vám uškodí priveľa slnka. Domáca lekárnička by mala obsahovať aj lieky proti alergiámna hnačky, ktorými sa telo zbaví škodlivých látok. Pribaľte si aj čierne uhlia, na pálenie záhy svoj liek (prípadne postačí sóda bikarbóna).

Dávajte si pozor aj na zrak – prílišné vystavenie sa UV lúčom môže spôsobiť ťažkosti (dokonca trvalejšie). Možno ste už počuli o snežnej slepote. Fotokeratitíde. Chráňte si zrak kvalitnými slnečnými okuliarmi a dajte si do lekárničky aj upokojujúce a protizápalové kvapky do očí. Môžete siahnuť aj po zvlhčujúcich kvapkách, ak máte oči podráždené zo slnka a piesku.

Na dovolenke často pijeme príliš studené nápoje, ktoré spôsobia bolesti hrdla. Prispieva k tomu aj klimatizácia. Pomôže vám cmúľanie cukríkov proti kašľu, prípadne kvapky zo šalvie. Výborným prostriedkom už pri vznikajúcej bolesti hrdla je kloktanie slanou vodou trikrát denne.

bolesť hrdlaPrečítajte si tiež
Bolesť hrdla. Ako sa jej účinne zbaviť?

 

Domáca lekárnička

Môžete si do nej pribaliť aj ďalšie drobnosti, ktoré sa zídu, ak idete po vlastnej osi (bez cestovky), alebo do menej navštevovaných destinácií, prípadne na dobrodružnejšiu dovolenku.

  • obväzy, rýchloobväzy na otlaky, pľuzgiere, popáleniny a drobné ranky
  • dezinfekčný prostriedok
  • kvapky do nosa, kvapky do uší (pri zápale ucha, prievane)
  • antibakteriálny gél
  • teplomer, nožničky a zatvárací špendlík
  • masť proti opuchom a výronom
  • repelent, mastičky proti svrbeniu

 

Čo si berú lekári na dovolenku?

Gastroenterológ Miloš Bubán tvrdí, že najdôležitejšia je prevencia – najmä ak cestujete do rozvojových krajín. Očkovanie je základ. Do bežných destinácií si berie lieky proti horúčke, na dezinfekciu oka, proti hnačke, tiež leukoplast, obväz a lieky proti kinetóze, či na alergie.

Čo skrýva dovolenková lekárnička neurológa Pavla Traubnera? Určite aspirín, paracetamol tablety aj čípky, kvapky do nosa i uší, antibiotiká pre detský vek a lieky na bolesti. Skúsený lekár si berie aj širokospektrálne antibiotiká a antireumatiká, lieky proti kašľu, vracaniu, ďalej antihistaminiká, živočíšne uhlie a lieky na upokojenie, na spánok. V jeho lekárničke nechýba masť na opuchy, zásyp na rany, sterilný a elastický obväz.

Dovolenková lekárnička kardiochirurga Viliama Fischera je skromnejšia – lieky na hnačku, proti horúčke, dezinfekčné prostriedky, obväzy a náplaste. Tiež kvapky a spreje proti nádche a do hrdla. Zvykne si pribaliť aj striekačky s mezokaínom (lokálne anestetikum) a inštrumenty na zašitie jednoduchých rán.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.