Hurmikaki. Sladká exotika nabitá zdravím

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na jeseň ich nájdete takmer vo všetkých obchodoch, aj na trhoviskách. Sladké exotické hurmikaki – oranžové až tmavožlté plody sú čoraz obľúbenejšie a veľa ľudí si ich pestuje aj samo. Majú sladučkú chuť a sú to doslova vitamínové bomby. Cena na začiatku ich predaja je 3,50€ za kilogram, do ktorého sa vám zmestí asi 6 kúskov. Neskôr môže cena klesať.

Hurmikaki nechajte vždy dôkladne dozrieť, aby bolo sladké. Vyberajte si skôr mäkké plody. Ak si kúpite ešte tvrdé, čiže nedozreté plody, ich dozretie bez pomoci môže trvať aj týždne. Je to veľmi trvanlivé ovocie, tak mu pomôžte. Vložte kaki do papierového alebo mikroténového vrecúška a priložte zrelé jablko. Už po dvoch dňoch bude hurmikaki mäkké a úžasne sladké.
Prečítajte si, ako nám kaki pomáha, ako sa má správne jesť a ako ho možno pestovať.

 

Hurmikaki plné zdravia

Ovocie doslova nabité živinami, ako sú vitamíny B, A, C. Ďalej železo, horčík, draslík a zinok. Aj vďaka prírodným antioxidantom posilňuje imunitu, odbúrava stres a znižuje únavu. Takže táto vitamínová bomba prichádza do obchodov práve včas, na začiatku zimy a chrípkového obdobia 🙂

Hurmikaki je tiež dobré pre naše trávenie, pomáha pri zápche aj hnačke. Chráni totiž sliznicu čriev a zabraňuje usádzaniu škodlivých látok. Podľa mnohých odborníkov je dobré dopriať si ho večer, pretože vplýva na zdravý a pokojný spánok.

  • Hurmikaki podporuje chudnutie, hoci je úžasne sladučké.
  • Odstraňuje únavu
  • Využíva sa pri liečbe a prevencii anémie
  • Udržuje v norme hladinu cukru v krvi
  • Slúži ako prevencia proti rakovine
  • Tiež ako prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam a ateroskleróze
  • Podporuje správne trávenie a vyprázdňovanie
  • Má močopudný účinok, odvodňuje nás a odnáša aj toxíny
  • Má priaznivý účinok na pleť, omladzuje

granátové jablkoPrečítajte si tiež
Granátové jablko. Účinky, techniky otvárania aj recept.

Ako jesť hurmikaki?

Hurmikaki môžete jesť aj so šupkou, ktorú si samozrejme dobre umyte. Je tenučká, ľahko sa rozžuje. Ale môžete si plod aj ošúpať a nakrájať na kúsky. Nemá zrniečka, ani kôstku, takže ho skonzumujete celé.
Môžete ho zjesť len tak samotné, ale je vynikajúce do šalátov, jogurtu, môžete si z neho vyrobiť hurmikaki zmrzlinu alebo osviežujúce smoothie.

Môžete si urobiť napríklad hurmikaki salsu – hodí sa k mäsku, na kuracie prsia ap. Kaki rozpoľte a opečte na panvici s troškou olivového oleja. Stačí zo desať minút, kým úplne zmäkne. Potom ho rozmixujte s pol lyžičkou mletého zázvoru, štipkou škorice a pol lyžičkou mletého kardamónu. Vznikne vám konzistencia salsy, ktorú si odložíte do chladničky a vytiahnete v príhodnej chvíli.

Hurmikaki zmrzlina

A ešte recept na domácu maškrtku.
Dajte variť dve šálky mlieka, jednu šálku smotany a asi štvrtinu šálky cukru. Priveďte do varu, ale nevarte!
V miske vyšľahajte 6 žĺtkov a štvrť šálky cukru. Môžete trošku priliať z prvej zmesi mlieka a smotany, premiešate a to celé vlejete do pôvodnej zmesi v hrnci. Varte až kým vám nezačne hustnúť (nemôže sa variť).
Zmes prepasírujte cez sitko a nechajte vychladnúť niekoľko hodín. Po vychladnutí pridajte lyžičku vanilkového extraktu a dve šálky roztlačeného hurmikaki. Premiešajte a dajte do mrazničky.

hurmikaki strom

Ako pestovať hurmikaki?

Hoci je toto ovocie pôvodom z Číny, dá sa pohodlne pestovať aj na Slovensku. Je to pomerne mrazuvzdorná rastlina, vyzerá ako strom, povedzme ako jabloň. Ideálne je zohnať si rastlinku v črepníku a zasadiť na záhrade. Na jar, či na jeseň, pokiaľ nie je pôda premrznutá.

„Pri mladých rastlinách je, podobne ako v prípade všetkých chúlostivejších drevín, dôležitý jarný termín výsadby, čo umožní rastline do zimy dobre zakoreniť,“ radí doc. Ing. Oleg Paulen, PhD. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. „Šancu na prečkanie zimy bez poškodenia môže obalenie kmeňa, prípadne i celého stromčeka viacvrstevným papierom (hrubé papierové vrece), ako sa to niekedy robí pri stromčekových ružiach a nastlanie pôdy pod korunkou stromčeka 10- až 20-centimetrovou vrstvou organického odpadu (lístie, slama, seno), čo zabráni jej silnejšiemu premŕzaniu.“

Pravidelne rastlinu zalievajte, najmä v lete. Pučať začína pomerne skoro na jar a plody dozrievajú do veľkosti jabĺčka. Zostávajú na strome aj po opadaní lístia – pokojne im doprajte čas na dozretie a pozbierajte až po prvých mrazíkoch. Hurmikaki bude sladučké. Ak sa unáhlite, bude mať trpkastú chuť.

A ako rezať hurmikaki?
Odborník Marián Komžík uvádza, že možností rezu je viacero. Od skrátenia vrcholu, cez jeho ponechanie až po radikálne skrátenie celej rastliny. Čo je však dôležitejšie, ak pestujete hurmikaki v nádobe/črepníku:  presadiť rastlinu v jarnom období do väčšej nádoby, preniesť na vzduch a poriadne prihnojovať, aby sa podporil vitálny rast.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.