Tipy, keď vás bolia svaly, kĺby alebo kosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V prírodnom liečiteľstve sa vždy hovorilo, že kde je kyselina, tam je aj bolesť.
Z toho je jasné, ako veľmi kosti, väzivové tkanivá a svalstvo trpia na prílišné množstvo kyselín. Ak vaša potrava obsahuje príliš málo zásadito pôsobiacich látok, uskladňujú sa kyseliny najmä vo väzivových tkanivách. A neskôr sa po ich preplnení prechodne ukladajú aj vo svaloch a v kĺboch.
Preto nás častejšie bolia svaly, kĺby a dokonca si cítime aj kosti.
Receptory bolesti v tele totiž registrujú prekyslené prostredie v tkanivách, a tak môže už najmenšia zmena hodnoty pH vyvolať tieto bolesti.

Už ste určite počuli, že aj nevhodná strava obsahujúca množstvo prídavných látok, napríklad príchutí, konzervantov a farbív nám škodí. Tieto látky sa v tele správajú ako toxické a vo forme malých kryštálikov sa usádzajú aj v kĺboch.

Pre zdravé svaly, kosti, kĺby a šľachy je nevyhnutný dostatok pohybu a správna zdravá strava. Začať nie je nikdy neskoro, len treba dodržiavať niekoľko pravidiel.
Zásadité kúry, resp. zdravá zásaditá strava sú ideálny základ na to, aby sa dalo hospodárenie s kyselinami a so zásadami znovu do rovnováhy a vyplavili sa produkty látkovej premeny.

 

Rýchla pomoc pre svaly

Pri akútnych ťažkostiach okamžite obmedzte alebo krátkodobo aj celkom vypustite prísun kyselín. Treba sa vzdať mäsa, klobásových výrobkov a vajec.
Pite čerstvú grapefruitovo-ananásovú šťavu. Obsahuje enzýmy, ako bromelaín, ktoré zmierňujú bolesti.
Zaraďte si do programu dva zásadité odľahčovacie dni so zásaditými polievkami, s bylinkami a so zeleninou.
Pri reume sa odporúča zásaditá liečebná hladovka so zeleninovými šťavami a zeleninovým vývarom. Zlepší ťažkosti v priebehu 2 – 3 dní.

tajomstvo dlhovekostiPrečítajte si aj
V čom tkvie ich tajomstvo dlhovekosti?

Tipy, keď bolia svaly a kĺby

  • Treba sa stravovať prevažne vegetariánsky s množstvom čerstvých byliniek, výhonkov a klíčkov. Zásaditými favoritmi sú paprika, brokolica, petržlen, ríbezle, citrusové plody ako bunková ochrana a na miernenie zápalov. Aj olej z černušky siatej (rasce čiernej) pôsobí protizápalovo.
  • Prijímať dostatok zásaditých minerálnych látok, ako sú horčík, vápnik a draslík, ktoré sa nachádzajú v zemiakoch, zelenej listovej zelenine a marhuliach.
  • Namiesto soli používať výdatne zásadité koreniny, ako kardamóm, ďumbier a kurkumu. Aj tieto pôsobia protizápalovo.
  • Vitamíny B majú účinky, ktoré zmierňujú bolesť. Nachádzajú sa napríklad v pšeničných klíčkoch, pivných kvasniciach a v kvasenej zelenine, v kyslej kapuste a riasach.
  • Vyskúšajte spomínané zemiaky s chrenom – nastrúhajte 4 veľké zemiaky, vytlačte z nich šťavu a pridajte do nich asi 3 lyžite nastrúhaného chrenu. Premiešajte a priložte na boľavé miesto. Previažte napríklad plienkou a nechajte pôsobiť aj dve hodinky.
  • Známym prírodným liekom sú vajíčkové škrupinky. Uvarte vajíčka alebo môžete využiť aj surové, ale dobre ich umyte. Rozdrvte ich a nechajte poriadne vysušiť. Pomeľte na prášok. Každý deň si jednu lyžičku pridávajte do stravy – napríklad do jogurtu, kaše, alebo do cesta.

 

Odkysľovací kúpeľ

Na odkyslenie svalstva a jeho uvoľnenie odporúča skúsená liečiteľka Maria Lohmannová  odkysľovaci kúpeľ. Ním sa odvádzajú cez pokožku kyseliny a jedovaté látky na základe osmotického princípu.
Rozpustíme asi 100 – 150 g hydrogénuhličitanu sodného (poriadnu hrsť z lekárne) v natekajúcej teplej vode. Voda môže byť taká teplá, ako je pre každého dobre znesiteľné. Kúpeľ má trvať približne 20 minút a môžete každé dva dni opakovať.
Po kúpeli sa treba osprchovať a následne ešte trochu oddýchnuť. Aj sauna podporuje odkysľovanie.

Pri ťažkostiach s kĺbmi, ako je červenenie alebo opúchanie, si treba urobiť studený tvarohový zábal alebo obklad z kapustných listov.
Pri artróze si môžete večer spraviť zásaditý zábal so zohriatym olejom z ľubovníka bodkovaného.

 

Omega-3 mastné kyseliny

Ak ste prekyslení, namiesto mäsa a klobásových výrobkov jedzte raz do týždňa ryby z hlbinného výlovu, napríklad makrelu, lososa s omega-3 mastnými kyselinami. Tie spomaľujú zápaly a sú zdrojom vzácnych bielkovín. Ryba je síce kyselinotvorná, ale v kombinácii s dostatkom zeleniny, šalátu a zemiakov sa z nej stane neutrálne jedlo.
„Alternatívou k rybe sú rastlinné oleje, ako sú ľanový, repkový a olej z vlašských orechov, ktoré obsahujú veľmi veľa kyseliny alfalinolénovej. Z nej si dokáže telo vytvoriť vzácne omega-3 mastné kyseliny,“ radí Maria Lohmannová v knihe Zásaditý doktor.

Mimochodom, olivový olej ich obsahuje len malý podiel, preto ho používame minimálne, rovnako ako slnečnicový olej a olej z kukuričných klíčkov, ktoré neobsahujú nijakú kyselinu alfalinolénovú.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.