Kia či Samsung? Kórea ponúka toho oveľa viac

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čo sa vám vybaví pri názve Kórea?
Možno automobilka Kia a množstvo jej dodávateľov, ktorí vo svojich fabrikách dávajú prácu tisíckam Slovákov.
Alebo telefóny, televízory a iná moderná technika Samsung, LG či iných značiek.
A tiež správy plné obáv z nevyspytateľného severokórejského diktátora Kim Čong-una, ktorý sa svojmu južnému susedovi vyhráža raketovým útokom.

Áno, toto všetko sa bežnému Slovákovi vybaví, keď počuje o Južnej Kórei. Pozor, nepleťte si ju so Severnou Kóreou, alias KĽDR, kde vládne spomínaná diktatúra. Južná Kórea je vyše 50-miliónová krajina, ktorá tvorí južnú časť Kórejského polostrova. Ponúka však toho oveľa viac, ako len spomínané technológie, či automobilku. Pozývame vás na putovanie po najkrajších a najzaujímavejších miestach Juhokórejskej republiky.

Južná Kórea. 7 tipov na skvelý cestovateľský zážitok

Cestujeme s Palinom

1. Soul

Najväčšie a najzaujímavejšie mesto tohto východoázijského tigra. Juhokórejská metropola je skutočným mixom všetkého, čo krajina ponúka. V samotnom meste žije viac ako 10 miliónov obyvateľov, jeho aglomerácia však dosahuje až 25 miliónov ľudí, čo zo Soulu robí druhú najľudnatejšiu metropolitnú oblasť na svete, hneď po japonskom Tokiu. Táto oblasť je teda domovom pre každého druhého Juhokórejčana.

Soul je preťatý riekou Han-gang na dve polovice. Geograficky, ale aj kultúrne. V tej severnej nájdete všetko, čo sa týka kórejskej histórie, gastronómie aj tradícií. V Soule nájdete päť palácov, v ktorých sa dlhé stáročia písali dejiny krajiny. Absolútnou jednotkou je návšteva kráľovského komplexu Gyeongbokgung, kde žili a vládli kórejskí králi.

Po prehliadke dobre padne poprechádzať sa po tradičnom kórejskom trhu a dať si niečo pod zub. Odporúčam vám triedu Myeong-dong, ktorá sa pravidelne umiestňuje v desiatke najdrahších nákupných ulíc sveta. Vlastne nejde ani tak o ulicu, ako skôr oblasť tvorenú dvoma hlavnými pešími triedami a množstvom malých bočných uličiek. Ak si chcete zo Soulu priniesť domov pekný suvenír, ako napríklad tradičné pestrofarebné kórejské oblečenie, máte na výber niektorý z veľkých obchodných domov. U pouličného predavača si môžete dať kuracie mäso na špajdli, chlieb vo vajci alebo plody mora na tisíc spôsobov.

kórea soul kráľ

Gangnam Style

Vyššie sme hovorili o tom, že rieka Han-gang rozdeľuje metropolu na dve kultúrne odlišné polovice. Gang znamená v kórejčine rieka, teda doslovný preklad znie Rieka Han.
Severná časť Soulu, o ktorej sme písali dosiaľ, nesie tradičný kórejský štýl, ktorý samotní obyvatelia s obľubou označujú K-Style. Pod touto značkou nájdete napríklad K-Style Hub, akési centrum excelentnosti, v ktorom vám v rámci jednodlivých expozícií na štyroch poschodiach predstavia kórejskú gastronómiu, spotrebné produkty, technologické inovácie či dizajn.

Geografické označenia ležiace na juhu alebo smerom južne sa v kórejčine vyznačujú koncovkou -nam, teda juh. Štvrť Soulu, ktorá leží južne od Rieky, sa teda volá Gang-nam. A štýl života, aký vedú obyvatelia tejto oblasti, sa nazýva Gangnam Style. Teda termínom, ktorý vo svojej piesni preslávil kórejský spevák PSY.

V tejto štvrti už kórejské tradície a história idú bokom. Mladí ľudia sa v Gangname v ničom nelíšia od iných svetových metropol. Nájdete tu diskotéky, pivárne i reštaurácie, ako v Bratislave, Viedni či Prahe.

2. Pjongčang

Po niekoľkých dňoch v Soule dostanete chuť pozrieť sa z tohto megapolisu na vidiek. Nachádzate sa len niekoľko desiatok kilometrov od najprísnejšie stráženej hranice na svete – medzi znepriatelenými bratskými národmi Severnej a Južnej Kórey. Život v juhokórejských mestách pulzuje na 100% 24 hodín denne. O tom, že niečo je iné než na Slovensku, svedčia len pravidelné prelety bojových stíhačiek vo formáciách.

Ak sa zo Soulu vydáte asi 180 kilometrov smerom na východ, dostanete sa do Pjongčangu. Ak vám tento názov znie povedome, nie, naozaj nejde o severokórejskú metropolu Pchjongjang, kde sídli obávaný diktáror Kim a ktorý Juhu neustále hrozí jadrovým útokom.

Na rozdiel vás hneď v úvode upozornia aj samotní obyvatelia Pjongčangu, ktorí sa so zamieňaním v zahraničných médiách stretávajú bežne. V anglickom názve delia obe lokality iba dve písmenká, avšak rozdiel medzi životom v nich je priepastný.

Minimálne vo februári budúceho roka by však všetko malo byť inak. V Pjongčangu, ktorý nie je ani tak mestom, ako skôr okresom plným horských stredísk a lokalít v malebnom horskom prostredí, vypuknú zimné olympijské hry. Ak sa do tejto oblasti dostanete v zimnom období, môžete si zalyžovať na kvalitných svahoch priamo pod skokanskými mostíkmi. V lete zase lákajú do hôr bohaté možnosti turistiky.

korea

3. Kangnung

Keď sa z Pjongčangu vyberiete ešte niekoľko desiatok kilometrov na východ, prídete do 230-tisícového mesta Kangnung, ktoré leží na brehu Japonského mora. Práve sem zavítate, ak sa vo februári rozhodnete prísť osobne podporiť našu hokejovú reprezentáciu v boji o olympijské medaily.
Kým totiž Pjongčang je strediskom pre zjazdové a lyžiarske disciplíny, Kangnung poskytne útočisko ľadovým športom. Novovybudované haly plné najmodernejších technológií, napríklad unikátny systém umožňujúci vytvoriť na ploche ľad v priebehu niekoľkých desiatok minút, budú svedkami zápolení nielen v ľadovom hokeji, ale i v krasokorčuľovaní či v rýchlokorčuľovaní.

Práve do rýchlokorčuliarov vkladajú Juhokórejčania svoje najväčšie olympijské nádeje. Ich reprezentanti patria v týchto disciplínach medzi top favoritov pod piatimi olympijskými kruhmi.

Kangnung pritom neponúka len moderné športoviská, ale aj kus kórejskej histórie. V múzeu Ojukheon, ktorý vám pripomenie naše skanzeny, uvidíte typické drevené domy, v akých žili Kórejčania v uplynulých storočiach. Zoznámite sa aj s ich tradičným spôsobom života.

Ojukheon museum

4. Suwon

Keď sa z Kangnungu vydáte späť na západ, dostanete sa do historického Suwonu. Mesto s 1,2 milióna obyvateľov je siedme najväčšie v Južnej Kórei, patrí však medzi top destinácie pre ľudí, ktorí chcú spoznávať dávnu históriu krajiny.

Hlavnou atrakciou je pevnosť Hwaseong s priľahlým komplexom budov, kde sa písali juhokórejské dejiny. Celý areál je lemovaný malými uličkami plnými obchodíkov s produktmi ľudových remeselníkov. Staré mesto obklopujú vyše päť kilometrov dlhé hradby, z ktorých Európan dostane veľkolepý výhľad a scenérie. V Suwone je hneď niekoľko zachovaných orientálnych brán, cez ktoré sa v minulých storočiach vchádzalo do mesta. Azda najznámejšia je z nich brána Paldalmun, ako vystrihnutá z historických filmov.

 

Múzeum záchodov

Ak sa chcete trochu pobaviť a zasmiať, môžete navštíviť Mr. Toilet House, teda múzeum záchodov. Uvidíte tam desiatky spôsobov, akými v minulosti riešili veľkú a malú potrebu Kórejčania. Európanovi to síce môže pripadať trochu bizarné a surrealistické, treba si však uvedomiť, že v mnohých ázijských krajinách nie je prístup k splachovacím toaletám a kvalitnej hygiene stále samozrejmosťou. A práve Kórejčania sa pýšia tým, že sú technologickým lídrom aj v tomto smere. Bežnou vecou v hoteloch alebo na letiskách sú zariadenia s elektronickým splachovaním  či s vyhrievanou doskou, ktorá má nastaviteľnú teplotu.

Toilet Museum

Mimochodom, keď sme už pri najnovších technológiách. Práve v Suwone má svoju centrálu juhokórejský technologický gigant Samsung. Obrovskému areálu dominuje mrakodrap s veľkým nápisom Samsung, ktorý uvidíte svietiť už z diaľky, nebuďte prekvapení, ak v jeho okolí budete počuť poľštinu, češtinu či slovenčinu. Samsung často organizuje konferencie, zasadnutia či rôzne teambuldingové akcie, na ktoré pozýva pracovníkov koncernu z celého sveta. V areáli môžete navštíviť Inovačné múzeum Samsungu, kde vám predstavia najzaujímavejšie technológie vyvinuté expertmi tejto značky.

 

5. Pusan

Suwon je dôležitým dopravným uzlom Južnej Kórey. Práve tadiaľto vedie trať vysokorýchlostného vlaku, ktorá pretína krajinu zo severu na juh. Práve Korea Train Express, čiže KTEX, môžete využiť na pohodlnú a rýchlu jazdu na juh krajiny. Po zhruba 2,5 hodinách jazdy sa dostanete do Pusanu, druhého najväčšieho mesta Južnej Kórey.

Triapolmiliónový Pusan leží priamo na rozmedzí Východočínskeho a Japonského mora a je preslávený najmä tým, že má šiesty najvyťaženejší nákladný prístav na svete.
Pusan má okrem toho niekoľko unikátov. Jedným z nich je fakt, že na jeho území sa nachádza jediný pamätný cintorín spravovaný OSN. Ležia v ňom tisícky vojakov z Južnej Kórey, USA i ďalších krajín, ktorí padli počas vojny medzi Juhom a Severom v prvej polovici 50. rokov minulého storočia.

Lepsiden.sk cestovanieZacestujte si s portálom LepšíDeň.sk
Viac článkov o Cestovaní.

Obľúbenou atrakciou v Pusane je plavba loďou. Uvidíte z nej pekné pláže a na vlastné oči aj Japonsko. Áno, japonský ostrov Cušima sa odtiaľto nachádza sotva 50 kilometrov. Z Pusanu sa tak do Japonska môžete dostať loďou za niečo vyše hodinky.

Pusan si v poslednej dobre získava stále významnejšie miesto aj na mape filmového priemyslu. Pravidelne sa tu totiž koná Pusanský medzinárodný filmový festival, známy aj pod skratkou BIFF. Ten vždy priláka najmä množstvo hviezd ázijskej kinematografie, ale čoraz častejšie si naň nachádzajú cestu aj superstars z Hollywoodu či Európy.

Večer v Pusane si môžete spríjemniť prechádzkou po scénických plážach, ktoré ponúkajú pestré možnosti street food. Počas vychutnávania si tradičného jedla si môžete vypočuť produkciu pouličných umelcov, ktorí tu doslova na každom kroku prezentujú mix západnej a východoázijskej hudby.

kórea trh

6. Kwangmjong

Z Pusanu sa opäť expresom KTEX, ktorý sa rúti rýchlosťou vyše 300 kilometrov za hodinu, dostanete do 340-tisícového mesta Kwangmjong. Práve tu sa má končiť ambiciózny projekt, ktorý má prepojiť železnice Ruska, Číny a oboch Kóreí. Práve v Kwangmjongu sa tak môžete ocitnúť, ak sa z Moskvy vydáte transsibírskou magistrálou a budete pokračovať cez Čínu a Severnú Kóreu na juh.

Podobne ako ostatné juhokórejské mestá, aj Kwangmjong má viacero zvláštností a prvenstiev. Nachádza sa tu napríklad najväčšia predajňa švédskeho nábytkárskeho reťazca IKEA, ktorá sa rozkladá na ploche 59-tisíc metrov štvorcových.

Najväčšou atrakciou je však Kwangmjongská jaskyňa. V nej si najskôr prezriete unikátnu interaktívnu expozíciu, v ktorej sa prepájajú najmodernejšie technológie ako 3D projekcie či rozšírená realita so starým umením a kultúrou. Následne vstúpite do samotnej jaskyne. Aj tu vás čakajú zaujímavé laserové prezentácie, ktoré v kombinácii s vážnou hudbou a tajomným prostredím vytvárajú jedinečnú šou. Dostanete tiež medailón šťastia, na ktorý napíšete svoje najtajnejšie túžby a v jaskyni ho zavesíte. Ak nikomu neprezradíte, čo ste si želali, priania sa vám zaručene vyplnia.

Môže sa vám tiež stať, podobne ako mne, že sa vás sprievodkyňa spýta, odkiaľ pochádzate. Zostane veľmi prekvapená, keď sa dozvie, že zo Slovenska. Následne vám totiž prezradí, že žila tri roky v Čiernej Vode pri Bratislave spolu s manželom, ktorý bol manažérom žilinskej fabriky juhokórejskej automobilky KIA.

kórea

7. Inčchon

Tretie najväčšie mesto Južnej Kórey, takmer trojmiliónový Inčchon, je vstupnou bránou do Južnej Kórey. Práve tu sa totiž nachádza medzinárodné letisko, z ktorého sa do centra Soulu dostanete najmodernejším vysokorýchlostným vlakom založeným na technológií magnetickej levitácie, teda maglev, za zhruba tri štvrte hodiny.

Inčchon však ani zďaleka nie je len letisko. Nachádza sa tu veľký prístav či technologický Songdo Central Park. Keď sa v ňom vyveziete na najvyššie poschodie jedného z tamojších mrakodrapov, máte celé mesto ako na dlani. Zároveň vám v ňom predstavia najmodernejšie technológie, ale i históriu Inčchonu.

Inčchon je podobne ako Soul mesto, ktoré spája budúcnosť s minulosťou. Priamo v centre nájdete čínsku štvrť s typickými čínskymi obchodíkmi. Môžete sa túlať po jej uličkách a ochutnať jedlá, ktoré sú zaujímavou kombináciou čínskej a kórejskej kuchyne. Keď budete mať ochotného sprievodcu, rád vám vysvetlí rozdiel nielen medzi gastronómiami, ale i jazykmi a abecedami oboch národov. Zároveň vás naučí, ako podľa jednotlivých rysov tváre rozoznať Kórejčana od Číňana či Japonca.

Mimochodom, vedeli ste, že kórejská abeceda je oveľa jednoduchšia než čínska alebo japonská? Vznikla popri čínštine kvôli tomu, aby sa ju vedeli naučiť aj jednoduchší ľudia. Najľahšie si ju osvoja aj Európania – jej jednotlivé hlásky sa rovnako alebo podobne vyslovujú ako hlásky v indoeurópskych jazykoch.

Kórea dievča

Anyo, Korea. Ahoj, Kórea.

Rozlúčka s Južnou Kóreou sa blíži. Posledné suveníry si v Inčchone môžete nakúpiť na tradičnom trhovisku Sinpo. Pred návratom do hotela sa poprechádzate popod Dúhovú bránu či okolo ďalších atrakcií s bohatou históriou.

Na druhý deň ráno vás čaká cesta cez niekoľko kilometrov dlhý most na polostrov, kde leží medzinárodné letisko Incheon. To sa pravidelne umiestňuje na prvých priečkach rebríčka najlepších a najmodernejších letísk sveta. Čakanie na váš let vám spríjemní míňanie posledných wonov alebo niektorá z kórejských delikates.

Predtým, než sa naposledy dotknete kórejskej pôdy a nastúpite do lietadla, poviete – Anyo, Korea. Ahoj, Kórea.
Viete totiž, že sa sem ešte vrátite.

Text: Pavel Novotný, Južná Kórea
Foto: autor, Mr.Toilet House, Pixabay
Cestujeme s Palinom


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.