Makarónky. Božské pusinky s lahodným krémom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte ich? Makarónky v rôznych farbách a s úžasnými chuťami. Táto francúzska cukrovinka sa podobá na naše pusinky. Vyrábajú sa z vaječného bielku, cukrovej polevy, kryštálového cukru, mandľovej múky a potravinárskeho farbiva. Bežne sa plnia ganache, maslovým krémom, alebo aj džemom. Milujeme ich, ale nie každý ich vie urobiť. Nie je to práve najjednoduchší recept, ale so správnym postupom to zvládnete.

Presne ten má cukrárka Lucia Gažová, alias Lulus. Jej makarónky sú jednoducho dokonalé. Ako tvrdí, „robím ich takmer stále, aj keď sa doteraz pri nich viem pekne vynervovať. Na nich je jednoducho vždy čo pokaziť, hlavne ak je človek perfekcionalista ako ja 🙂  Rada experimentuje s farbami, chuťami náplní aj zdobením makaróniek.
Ponúkame vám jej tipy a postup, ako pripraviť božské makarónky. V jej knižke Lulus cukrárka nájdete oveľa viac o jej makarónkach, aj ďalších skvelých zákuskoch a koláčikoch, ktorí si jednoducho zamilujete.

 

Makarónky s čučoriedkovou ganache

„Práve vďaka makarónkam som začala piecť a skúšala som to dovtedy, kým neboli pre mňa dokonalé,“ spomína si Lucia. „Odvtedy som menila receptúru len minimálne. Mnoho ľudí si odo mňa pýtalo recept, aby práve moje makarónky mohli čo najlepšie napodobniť.“
Môžete to teraz skúsiť – Lucia sa delí o svoje tipy a triky…a možno vám to nevyjde úplne dokonale (predsa len, ona je profesionálna cukrárka a pripravuje ich neustále), no určite budete mať z nich dobrý pocit.

Príprava zaberie asi hodinu, pečenie 16 minút a získate 35 porcií.

Suroviny:

132 g mandľovej múky
120 g práškového cukru
112 g vaječných bielkov
112 g kryštálového cukru
gélové farbivo

Čučoriedková ganache:

100 g čučoriedok
200 g bielej čokolády

božské makarónky

Makarónky – FOTO postup

1. Sneh na makarónky je správne vyšľahaný vtedy, keď sa začne jemne oddeľovať od stien mixéra a v strede na metličke sa začne tvoriť guľovitý tvar. Vtedy je presne taký pevný, ako na makarónky potrebujeme.
Pripravený sneh presunieme do veľkej misy.
Silikónovou stierkou ho premiesime dvakrát po obvode misy a miešanie ukončíme v strede. Viem, že to znie zložito, ale predstavte si, že kreslíte kruh, dvakrát ho obkreslíte po obvode a potom ho predelíte na polovicu.

makarónky fotopostup 1

 

2. Začneme prisypávať mandľovú múku. Tento proces je dobré rozdeliť si na tri, prípadne štyri časti.
Po prisypaní poslednej časti mandľovej múky opäť krúživými pohybmi zapracujeme celú hmotu, až kým nie je jemne tekutá a lesklá.
Cesto na makarónky je pripravené. Presvedčíme sa o tom tak, že ho spustíme zo stierky z výšky cca 15 cm a do 30 sekúnd sa dokonale zleje s ostatným cestom v mise.

makarónky fotopostup 2

 

3. Ak sme sa rozhodli pre dvojfarebné makarónky, polovicu cesta odlejeme do inej misy.
Do pripravenej polovice cesta pridáme pár kvapiek gélového farbiva ľubovoľnej farby. Ja som si vybrala ružovú.
Cesto spolu s farbivom niekoľkokrát premiešame, aby sa farba dostala do celého cesta.

makarónky fotopostup 3

 

4. Pripravenými cestami naplníme cukrárske vrecúška s hladkou špičkou, s otvorom cca 10 mm.
Makarónky striekame na špeciálnu silikónovú formu, teflonovú fóliu alebo papier na pečenie.
Veľmi dôležitý bod! Každým plechom po nastriekaní musíme trikrát silno udrieť o stôl a potom ho pobúchať aj dlaňou. Odstránime vzduchové bubliny a navyše pomôžeme aj makarónkam trošku sa roztiecť a zväčšiť sa.

makarónky fotoposrup 4

 

http://lepsiden.sk/top-7-knihy-foodblogerov/Prečítajte si aj
TOP 7 najobľúbenejšie knihy foodblogerov.

5. Biele makarónky poprášime kakaom, aby získali krásny a luxusný efekt.
Postup striekania zopakujeme aj pri ružových makarónkach.
Ani teraz nesmieme zabudnúť pobúchať plechom.

makarónky fotoposrup 5

 

6. Makarónky sú po nastriekaní na plech prirodzene jemné a lepkavé, vtedy ich nemôžeme za žiadnych okolností dať piecť.
Makarónky sú pripravené na pečenie až vtedy, keď je ich povrch úplne zaschnutý, nelepí sa a takmer môžeme naň poklopkať. Takto pripravené a usušené makarónky môžeme dať piecť.
Po upečení necháme makarónky vychladnúť a potom ich jemne stiahneme zo silikónovej podložky.

makarónky fotopostup 6

 

7. Poukladáme si ich po pároch na stôl a pripravíme ich na plnenie.
Na jednu polovicu z páru starostlivo nastriekame plnku. Dávkujeme ju vždy do stredu, keď ju potom pritlačíme druhou mak arónkou, rovnomerne sa roztiahne na všetky strany.
Jemne priklopíme, ak treba, utrieme prebytočný krém, a makarónky sú hotové. Teraz už len vydržať, ideálne jeden deň, a môžete sa do nich pustiť. Je mi jasné, že to nevydržíte!

makarónky fotopostup 7

Dobrú chuť!

 

Tipy a triky Lucie Gažovej

  • „Príprava makarónok si vyžaduje trpezlivosť a presnosť, aj keď sa vám to po prečítaní štyroch potrebných ingrediencií nemusí zdať,“ upozorňuje Lucia.
    Odporúča mať navážené všetko do posledného gramu a technologické postupy dodržiavať úplne presne.
  • Mandľovú múku si môžete vyrobiť aj doma. Celé mandle alebo lupienky vložíte do kuchynského robota a niekoľko minút mixujete a sekáte, kým z mandlí nie je čo najjemnejší prach. Mandľovú múku nasypeme do kuchynského robota, pridáme k nej práškový cukor a mixujeme spolu asi 2 minúty, aby sa obe práškové zmesi spojili.
    „Mandľovú múku spájame s cukrom, aby z nej vysal prebytočný olej a zmes bola úplne sypká a čo najjemnejšia. Spojenú zmes preosejeme cez kuchynské sitko, ktoré zachytí zvyšné nerozmixované čiastočky mandlí,“ radí cukrárka.
  • Ideálne cesto na makarónky otestujeme tak, že ho naberieme na stierku a spustíme ho z nej naspäť do misy. Do 30 sekúnd sa krásne zleje s ostatným cestom.
  • Hotové cesto preložíme do cukrárenského vrecúška s hladkou špičkou o veľkosti cca 10 mm. Na plech pripravíme silikónové podložky špeciálne určené na makarónky, teflonové fólie alebo kvalitný biely papier na pečenie. Na plech budeme striekať bodky veľkosti cca 3,5 cm, ktoré by mali byť aspoň 3 cm vzdialené od seba.
  • Po nastriekaní makarónok na plech ním niekoľkokrát silno buchneme o stôl, aby sa z makarónok uvoľnili vzduchové bubliny, ktoré by nám mohli neskôr vizuálne prekážať. Nárazy plechu spôsobia aj to, že makarónky sa ešte trošku rozlejú a zväčšia svoj objem, preto treba nechať medzi nimi pomerne veľké medzery.

čokoládový cheesecakeVychutnajte si tiež
Ľahký čokoládový cheesecake so sušenými figami.

  • Hotový plech s nastriekanými makarónkami odložíme na teplé miesto, kde necháme makarónky zaschnúť. Piecť ich môžeme až vtedy, keď sú na dotyk naozaj pevné a takmer môžeme po nich poklopať prstom. Niekedy to trvá 30 minút, niekedy aj niekoľko hodín, závisí to od teploty a od vlhkosti.
  • Po zaschnutí pečieme makarónky 16 minút pri teplote 156 stupňov. Každá rúra je však iná a tú svoju si treba otestovať, najlepšie na plechu so zopár nastriekanými kúskami.
  • Ganache si pripravíme jednoducho. Čučoriedky vložíme do malého hrnčeka a na strednom ohni ich zahrievame, kým sa nerozvaria a nevrú. Vtedy ich tyčovým mixérom zmixujeme do hladka a do čučoriedkovej zmesi nalámeme bielu čokoládu. Zmes pomaly miešame, kým sa čokoláda nerozpustí a celá ganache nespojí. Prikryjeme ju potra vinovou fóliou a necháme niekoľko hodín chladnúť.
  • Po vychladnutí ganache preložíme do cukrárenského vrecka a plníme ňou pripravené makarónky.
  • Zlepené koláčiky necháme odležať v chlade, najlepšie cez noc.

Množstvo skvelých receptov a ďalšie triky cukrárky Lucie Gažovej nájdete v jej knižke Lulus – cukrárka.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.