Máte obézne dieťa? Pomôžte mu!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dnešné deti sa prejedajú, holdujú fast foodu a nevedia sa dojesť sladkostí. Možno aj to vaše dieťa má kilá navyše, no prehliadate to alebo sa uisťujete, že sa to zmení a že to vybehá. Faktom však je, že deti čoraz viac bojujú s nadváhou, ktorá sa potom s nimi nesie do puberty a dospelosti.
Ak máte aj vy obézne dieťa, neváhajte, neutešujte sa – riešte to!

Psychológovia odporúčajú – určite to povedzte dieťaťu. Neobchádzajte fakt, že má nadváhu. Neutešujte ho, že vyzerá dobre a tých pár kíl navyše nejako stratí.
Nestratí (väčšinou) a nejaké ešte naberie (často).
Obézne deti trpia následne nielen kilami navyše, ale aj psychicky – uzatvárajú sa do seba, klesá im sebavedomie, stránia sa kamarátov.

V knihe odborníčky Lidmily Pekařovej S.O.S. nájdete aj viacero problémov rodičov, ktorí majú deti s nadváhou. Autorka dáva konkrétne rady a postupy, ako riešiť podobné situácie.
Pozrime sa na problémy Daniely a Petra.

obézne dieťa

Nepodceňujte kilá navyše u svojho dieťaťa.

Máme obéznu osemročnú dcéru

Dcéra má šesťkrát týždenne pohyb a stále sa snažíme o zdravú stravu, napriek tomu má nadváhu – má vrodené dispozície po otcovi, ale nechceme to ešte posilňovať.

Tyčinku raz týždenne sme zaviedli až potom, čo sme zistili, že si ich kupuje. Máme pocit, že ak ju raz za čas dostane legálne, že si ju odpustí nelegálne. Aj tak mi to však pripadá tak, že dcéra asi trpí tým, že ja ako matka neustále určujem, čo bude jesť, napríklad tmavé pečivo, keď ona má chuť na biele (to nemáme – ale deti v škole áno), čaj, keď by si dala kakao (ani to nemáme), každý deň pripravujem šaláty, ale ona by si dala niečo iné.

Vysledovala som, že len čo odídem z kuchyne, cvakne chladnička a už snorí, čo by mohla získať, aby som to nevidela. Zakázané ovocie najviac chutí – ona to potom, keď má príležitosť, hrozne preženie. Osladí si čaj tak, že v ňom takmer stojí lyžička, napchá sa niečím, čo nájde, a stále má na niečo chuť.

 

Odpoveď odborníčky Lidmily Pekařovej:
Nadváhu, zvýšenú potrebu cukru a prejedanie sa riešte v endokrinologickej poradni alebo v poradni pre obezitu detí.
Sebectvo je vrodeným rysom zahľadenia sa do seba, pocitu, že má stále všetkého málo, že je málo milovaná, ale sama mať rada nevie atď. Je to o náročnej výchove.

Prečo majú aj malé deti, povedzme sedemročné nadváhu? pýta sa odborníčka. Postihla ju porucha endokrinného vývoja?
Asi nie. Možno si poviete, že sa doma napcháva a veľa je. To by neprekážalo v prípade, že volíte vhodné jedlá. Zeleniny, šalátov aj strukovín sa môže napratať do vôle.
Pokiaľ sa vo vašej rodine konzumujú sladké, pečené, biele rožky, buchty, koláčiky, vytvárate pre dcéru problémovú pubertu a nezdravý vývoj.

Dávate dieťaťu odmalička nejakú malú sladkosť? Na desiatu, do školy ap.?
Vytvárate návyk – a asi je už vytvorený.
Prečo podľa vás tak striktne zakazujeme deťom alkohol? Prečo si nemôžu vypiť ani trošku piva, vína, likéru? Jedna lyžička by im neublížila.
Nebezpečenstvo je v tom, že im to začne chutiť – a budú sa snažiť maškrtu získať.
Vy vytvárate chuťový návyk a potom sa snažíte požadované redukovať.

obézne dieťa

Obézne dieťa má zlé návyky. Pomôžte mu zmeniť ich.

Obézne dieťa? Riešte to!

Pravdepodobne je obrazom:

1) zlého životného režimu, teda životosprávy, čo neznamená zákaz sladkostí, ale prechod celej rodiny na zdravý životný štýl podľa denného rozvrhu (podľa diára, domáceho rozvrhu hodín) – plánovite:
• popoludní bicykel, plávanie, tenis, kolieskové korčule, ale s mamou a otcom, alebo striedavo s jedným rodičom tak, aby to nezvádzalo k nakupovaniu zákuskov;
• večera (najlepšia je striedavá príprava, raz otec, druhý raz dcéra, tretí raz mama): zeleninové šaláty, studená šošovica, miešané bylinkové tvarohy atď., bez chleba, múky, cukru, omastku);
• soboty a nedele: výlety, studené jednoduché jedlo, ryby, biele mäso, bez príloh, len so zeleninou, cukor doma likvidujte;

2) pasivity celej rodiny a ohrozenia dieťaťa „bulímiou“, prejedaním, až do stavu zvracania, a to je nutné riešiť s odborníkom, s detským psychiatrom – situácia je vážna a vyžaduje si odborné vedenie, ktoré poskytne špecialista;

3) ide o typ znudeného dieťaťa zvyknutého konzumovať, povaľovať a ponevierať sa a bez akejkoľvek vôle poznávať, tvoriť, mať program a ciele – aj to sa niekedy preberá z rodinného štýlu: konzumovanie nezmyselných televíznych programov a seriálov, pojedanie hranolčekov, orieškov, pitie kokakoly a podobne.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.