Dokonalá zelenina a najlepšie prísady na jej ochutenie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zeleninu často považuje len za prílohu k hlavným jedlám a treba priznať, že pomyslenie na ňu mnoho ľudí práve nenadchýna. Najmä menšie deti, však? Keď však povýšite zeleninu na vyššiu úroveň a prípadne skúsite zopár experimentov, zistíte, že sa s ňou dá skutočne čarovať. A že kúzlo je len v tom, ako ju pripravíte a s čím skombinujete.

Ako najčastejšie pripravujete zeleninu vy? Možno ju len varíte klasicky či v pare, alebo pripravuje v mikrovlnke, prípadne zapekáte. Takmer vždy je to len príloha a musíme si povedať, že ju jeme najmä preto, že je zdravá a odporúča sa to. Dokonca aj v mnohých reštauráciách dostanete porcie varenej zeleniny, ktorá je úplne bez chuti.
Naučte sa, ako vyťažiť čo najviac z jej jedinečnej prirodzenej chuti, a nechajte si poradiť, ako ju zaujímavo pripraviť. Známa britská foodblogerka Elle Woodwardová takto objavila kúzlo zeleniny a jej variácie zmenili jej život údajne na nepoznanie.

Chce to dochutiť ju čerstvými bylinkami, vhodne okoreniť a skombinovať s lahodnou omáčkou alebo krémovo jemným dresingom. Existuje množstvo spôsobov, ako zeleninu pripraviť, okoreniť či marinovať. Vďaka nim získate nový  pohľad na jednoduché veci, ktoré vám doteraz pripadali také nudné.

 

Zelenina a jej príprava

Napohľad jednoduché, no veľmi dôležité – ako pripraviť zeleninu? Každý spôsob má totiž iné výhody a rozdiel vo výsledku môže byť naozaj výrazný.

1.Varenie zeleniny v pare

V pare varíme zeleninu vtedy, ak ju chceme mať veľmi mäkkú. Varenie v pare chuť nejako mimoriadne nezvýrazní, zelenina je však po ňom oveľa mäkšia a ľahšie sa roztlačí na kašu alebo jemnejšiu, krémovejšiu hmotu, čo využijete napríklad pri príprave rizota, omáčok, pretlakov alebo pyré do sladkých receptov.
Výhodou takéhoto varenia je, že si pri ňom zelenina zachová väčšinu blahodarných látok a živín.
Vareniu v pare sa Ella Woodwardová snaží vyhnúť vtedy, keď je zeleninu samotnú, lebo po ňom až tak úžasne nechutí. Navyše sa nedá dobre dochutiť, takže na záver ťažšie docielite výbornú chuť.

 

2.Pečenie zeleniny

Pečenie alebo zapekanie sú ideálne spôsoby, ako zo zeleniny vyťažiť čo najviac chuti a zároveň ju čo najlepšie dochutiť. Zelenina potom zostane chrumkavá na povrchu a krásne mäkučká vo vnútri, čím dosiahnete dokonalý kontrast v každom súste.
Môžete zapekať skoro všetky druhy zeleniny, najmä však tie dužinatejšie, ako sladké zemiaky, mrkvu, paštrnák, tekvicu, baklažán alebo cviklu. Ak jete len zeleninu, pripravujte ju zásadne týmto spôsobom. Vyhnite sa jedine zelenej a listovej zelenine – uhorkám, zeleru, špenátu či fazuľovým strukom.
Pri pečení sa dá najlepšie experimentovať s koreninami, hneď na začiatku môžete zeleninu posypať rascou, kurkumou, mletou paprikou a škoricou, aby jej jednotlivé kúsky dobre nasiakli týmito chuťami a vôňami. Docielite omnoho výraznejšiu chuť, ako keby ste korenie pridali až na konci, a zároveň ľahšie zdôrazníte prirodzenú príchuť všetkého, čo pečiete.

najlepšie prísady na ochutenie zeleniny

3.Restovanie zeleniny

Restovaná zelenina je tou správnou voľbou, ak sa ponáhľate. Za menej než desať minút pripravíte výbornú zmes brokolice, cukety, papriky a kukuričiek. Podobne ako pri pečení, aj v tomto prípade sa dá zelenina ľahko dochutiť, navyše do nej na ozvláštnenie môžete primiešať najrôznejšie omáčky alebo pestá.
Treba si dávať lepší pozor, aby vám jedlo neprihorelo. Hotová zelenina si síce nezachová toľko chuti ako pri pečení, je to však veľmi praktický spôsob prípravy a výsledná chuť sa s nevýraznou chuťou varenej zeleniny nedá ani porovnať.

 

4.Varenie zeleniny

Varenie je jediný spôsob, ktorému sa okrem varenia zemiakov alebo mrazeného hrášku Ella snaží vyhýbať. Prečo?
Varenie totiž do veľkej miery znižuje výživovú hodnotu zeleniny a neprospeje ani jej chuti. Uprednostňuje preto varenie v pare, ktoré zaberie rovnaké množstvo času a nepripraví zeleninu o výživné látky. Po varení vo vode zostane zelenina takmer bez chuti a musíte sa riadne pousilovať, aby nakoniec nejakú chuť získala. Nech pridáte čokoľvek, zostane to len na povrchu, na rozdiel od pečenia alebo restovania, kde tieto chute preniknú až do jadra každého kúska.

 

5.Zeleniny z mikrovlnky

V skratke – zeleninu nikdy nepripravujte v mikrovlnnej rúre. Veľmi totiž znižuje výživovú hodnotu potravín a vôbec nezdôrazní chuť jedla.

najlepšie prísady na ochutenie zeleniny

Najlepšie prísady na dochutenie zeleniny

Čerstvo vytlačená šťava z citróna, limetky alebo jablčný ocot dodajú zelenine výraznejšiu chuť. Aspoň jednu z týchto prísad používajte vždy pri restovaní, a ak zeleninu varíte v pare, trochu ju nimi oživte na záver.

  • Tamari má silnú slanú chuť, ktorá sa perfektne hodí do rôznych omáčok. Vždy ho pridajte do restovanej zeleniny, ktorá ním počas restovania pekne nasiakne.
  • Tahini chutí vďaka svojej fantasticky krémovej štruktúre lahodne v každom jedle. Dávajte ho do jedla v záverečnej fáze varenia, a to buď pokvapkaním pečenej zeleniny, alebo pridajte do restovanej zmesi lyžičku tahini, čím vznikne chutná omáčka.
  • Škorica je jedna z najobľúbenejších korenín. Napríklad v restovanej zelenine, ktorej dodá jemne sladkú chuť. Hodí sa najviac k rôznym druhom koreňovej zeleniny, ako sú sladké zemiaky, mrkva alebo cvikla, ktoré sú už prirodzene sladkasté.
  • Paprika je ďalšou úžasnou koreninou. Vyrába sa mletím suchej papriky a rovnako ako škorica je mierne sladká. Chutí fantasticky skoro vo všetkom, hlavne v kombinácii s čili papričkami, lebo výborne dopĺňa ich štipľavú chuť.
  • Rímsku rascu používajte pri príprave nátierky hummus. Má výbornú, no výraznejšiu chuť ako mletá paprika alebo škorica. Predáva sa vo forme semienok alebo mletá v prášku, pričom obidve formy sú skvelé. Mletá je však vhodnejšia, lebo sa ňou jednoduchšie posypú a ochutia všetky kúsky pripravovanej zeleniny. Dávajte ju aj do všetkých karí pokrmov.

 

koreninové zmesi najlepšie prísady na dochuteniePrečítajte si tiež
Najlepšie koreninové zmesi – 15 receptov a tipov.

  • Kurkuma je priam zázračná korenina. Pôsobí protizápalovo, a preto je jednou z najliečivejších prísad v kuchyni. Táto typická indická korenina patrí do tej istej rodiny ako zázvor. Používa sa v karí pokrmoch a vyznačuje sa hrejivou, mierne horkastou a korenistou chuťou. Výborne vynikne s pohánkou, v šalátových dresingoch alebo karí jedlách.
  • Zmes sušených byliniek je neodmysliteľnou prísadou v každej kuchyni, pričom sa oplatí investovať do tých kvalitných. Napríklad provensálska zmes obsahuje všetky obľúbené bylinky, avšak zmiešaním štipky sušeného oregana, bazalky, tymianu a rozmarínu si ľahko vytvoríte aj vlastnú zmes. Keďže bylinky každému pokrmu ihneď dodajú výbornú chuť, používajte ich stále.
  • Drvené čili je ďalším jednoduchým trikom, ktorý vyzdvihne a zaujímavo rozvinie chuť akéhokoľvek jedla.
  • Čerstvé lístky bazalky sú úžasnou prísadou, no na rozdiel od ostatných musíte bazalku zakaždým kúpiť čerstvú a nedá sa skladovať. Preto pestujte bazalku doma v kvetináči, aby ste ju mali hocikedy poruke. Bazalka krásne vonia a chutí najmä v kombinácii s paradajkami, či už surovými, varenými, alebo pečenými.
  • Ďalšia obľúbená bylinka je čerstvý koriander. Vyznačuje sa horkejšou chuťou ako bazalka, ktorú niektorí prirovnávajú k chuti citrónovej kôry.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.