Námraza na aute. Ako sa jej bezpečne zbaviť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zima dáva zabrať nám, aj naším autám. Námraza na aute, studený motor, prvé kilometre zahmlené okná – ako sa tomu všetkému vyhnúť? Účinne, bezpečne a rýchlo? Máme niekoľko užitočných tipov, ktoré sme odskúšali a zaručene fungujú.

 

Studený motor

Poznáte to – nasadnete do auta, studené sedadlo aj volant, zima, začnú sa vám rosiť okná. Dôležité je rýchlo a šetrne zohriať motor auta, no mnohí to robia nesprávne. Rozšíreným zlozvykom je nechať bežať motor desiatky sekúnd alebo dokonca minút na voľnobeh, aby sa predsa zahrial.

Omyl. Znamená to nielen vyššiu spotrebu paliva, stratu času, ale navyše to môže spôsobiť výrazné opotrebovanie motorových častí. V tej danej chvíli to nevidíte, necítite, možno ani po pár mesiacoch, ale naozaj to skracuje životnosť auta. Agregát je totiž nútený príliš dlho pracovať v chlade. Ak beží na voľnobeh, efektivita výkonu je nulová, lebo nič nepoháňa. Točí len vstupným hriadeľom v prevodovke a nie kolesami.

Ak teda chcete mať v aute čo najskôr teplo, musíte sa hneď pohnúť z miesta. Netúrujte auto, s plynovým pedálom narábajte opatrne, pozvoľna, rozohrievajte ho. Otáčky nesmú byť prvých pár minút po studenom štarte vysoké. Ak zvýšite neúmerne otáčky, môže sa pretočiť panvička ložiska, zohnúť alebo dokonca roztrhnúť ojnica.

Otáčky teda držte asi v tretine, maximálne v prvej polovici pásma vášho auta. Nezrýchľujte prudko, agresívne, ale radšej pokojne a postupne otáčky zvyšujte.

námraza na aute

Námraza na aute

Lepšie je predchádzať jej, takže fólia na čelnom, prípadne aj zadnom skle ušetrí nervy, čas a napokon aj samotné sklo.

Ak nemáte nič iné, stačí kus kartónu prichyteného stieračmi na čelné sklo. Dokonca sa osvedčili aj noviny. Prirodzene, že ich nebudete prikladať na mokré okno, lebo keď vám to potom spolu zamrzne…nechceme počuť tie nadávky 🙂
Lepšie je však použiť fóliu, ktorú prichytíte do dverí. Tým sa môže obmedziť aj primrznutie dverí k gumovému tesneniu.
V obchode ich dostanete za pár drobných alebo si kus fólie vystrihnite zo starého, nepotrebného obrusa.

Keď vám primrznú dvere, určite ich neotvárajte nasilu. Poškodíte tesnenia. Často stačí pobúchať opatrne dlaňou dvere po obvode, čím sa uvoľnia.
Ak to nepomôže, skúste otvoriť ktorékoľvek iné dvere a vojsť nimi dnu. Prípadne aj cez kufor. Keď sa auto zohreje, zamrznuté dvere sa uvoľnia. Potom ošetrite tesnenia vhodným prípravkom na gumu, prípadne ich potrite glycerínom. Tým sa zníži primŕzanie dverí.

 

Škrabka a rozmrazovače

Ak ste na to nemysleli, alebo vám takú fóliu na sídlisku vždy niekto strhne a už vás to prestalo baviť, použite chémiu v rozmrazovačoch. Žiadna horúca voda na mrazom skrehnuté sklo. Obrovský tepelný šok sklo nemusí zvládnuť. Nemusí sa to prejaviť hneď po prvom raze, ale ak to budete robiť častejšie, silné pnutia raz sklo určite zneškodnia.

Tiež nespúšťajte motor na voľnobeh, aby sa vám rozmrazili okná zvnútra! Najmä pri úsporných vznetových motoroch je zvyškového tepla veľmi málo. Výsledok sa dostaví len pri nezávislom kúrení, ktoré interiér vyhreje vopred a výrazne pomôže odstrániť námrazu jednoduchým zotretím skla stieračmi.

Pri menšej vrstve námrazy použite bežnú škrabku. Pri silnejšej námraze využite rozmrazovače v spreji: nastriekať, počkať a zotrieť. Nebuďte netrpezliví, čo sa v treskúcej zime určite ľahšie povie, no iné vám nezostáva. Ak napríklad spustíte stierače skôr, ako sa námraza zmení na ľadovú kašu, riskujete odtrhnutie tenkej hrany na gumičkách.

námraza na aute

Námraza v aute?

Môže sa stať, že máte námrazu nielen zvonka, ale aj vnútri auta. Pravdepodobne je vo vozidle vysoká vlhkosť.
Vieme ako na to. Stačí pred odchodom z auta poriadne vyvetrať, aby sa vyrovnali teploty. Ak je vonku -5 stupňov a vnútri pustená klimatizácia na +22 °C, musíte po odstavení auta otvoriť dvere a vetrať. Počkajte, kým sa vnútro ochladí (niekedy stačí aj minútka, čo vás rozhodne nezabije).
A ráno vám táto „zbytočná“ minúta určite ušetrí čas a nervy.

Veľa dobrých tipov nájdete aj na autičkárskych portáloch Auto.SME.sk, PodKapotou.sk v rubrike Rady pre motoristov alebo Poradni na Auto.Pravda.sk

 

Zahmlené okná

Sklá sa zahmlievajú kvôli nevyrovnanej teplote vonku a vnútri vozidla. Mnohí vodiči nechávajú klímu vypnutú, pritom je práve klimatizácia najúčinnejším prostriedkom proti zahmlievaniu v lete i zime.

Nastavte si výduchy tak, aby prúd teplého vzduchu fúkal dvoma smermi: ponad hlavy a pod nohy, pod sedadlá. Otvorte ich naplno a tak bude cirkulácia teplého vzduchu v aute najúčinnejšia.
Teplota? Určite nie hneď na 23 stupňov, o chvíľu a budete oblečení v bunde cítiť nepríjemne. Radšej začnite pri dvadsiatke, potom zvyšujte.

Najprv zapnite vnútornú cirkuláciu, takže systém nebude musieť zohrievať vzduch prichádzajúci zvonka a spotreba nebude vysoká. Vnútornú cirkuláciu nechajte zopár minút, povedzme 5 minút a potom ju vypnite. Inak by vzduch vnútri nebol vymieňaný, vetraný a sklá by sa začali zahmlievať.

 

Zvyknú sa vám často zarosiť sklá v aute?
Vyskúšajte tento zaujímavý zlepšovák. Vezmite pár ponožiek a pohlcovač vlhkosti (vo videu nižšie použili kryštáliky silice používané v mačacích toaletách). Kryštáliky jednoducho vysypte do jednej z ponožiek, zaviažte ju a na ňu ešte navlečte druhú ponožku. Vznikne vám valček, ktorý pohlcuje vlhkosť. Položíte ho na palubnú dosku alebo pod predné sedadlo a máte po probléme J


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.