Tipy, ako pripraviť dieťa po prázdninách na návrat do školy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niektoré deti sa tešia do školy…ale skôr len na kamarátov, spolužiakov. Posledné dni prázdnin už „cítiť“ školu – pomaličky sa nakupujú školské potreby, zošity, perá a iné pomôcky, pretože v prvých septembrových dňoch už je všetko dobré vypredané. Návrat do školy veru nebýva po dvoch mesiacoch leňošenia bez povinností vždy bezproblémový. Je to veľká zmena, najmä pre prváčikov, ktorí zasadnú do školských lavíc po prvý raz v živote. Niektoré deti majú z prvých septembrových dní doslova hrôzu. Ako čo najlepšie pripraviť deti opäť do školy? Ako a na čo využiť koniec prázdnin?

Každá zmena zabehnutého rytmu je do určitej miery pre deti stresom, tvrdí psychológ Richard Gróf. „Dieťa pred skončením prázdnin alebo prvé dni školského vyučovania môže byť dokonca smutnejšie, mrzutejšie, úzkostnejšie, ale je to miera stresu, ktorú by bežne malo zvládnuť,“ dodáva. Preto buďte na tieto zmeny pripravení a reagujte trpezlivo.
A áno, návrat do školy je ťažký ale aj rodičov, ktorí musia myslieť na mnoho vecí. „Musia si tiež nastaviť nový denný režim, venovať sa deťom pri učení, úlohách. Jednoducho, musia zmeniť systém fungovania,“ upozorňuje psychologička Gabriela Herényiová.

 

Denný režim a návrat do školy

Väčšina detí si cez prázdniny užívala voľnejší denný režim – chodili neskôr spať, vstávali neskôr a nemali počas dňa výraznejšie povinnosti. To sa od septembra zmení, preto im už posledné prázdninové dni prispôsobujte denný režim. Aby sa dostali do postele približne v čase, kedy chodia spávať počas školského roka. Vstávanie pred ôsmou bude potom pre ne jednoduchšie. Najneskôr by sa mali dostať do postele pred 21.hodinou.

Nenechajte deti dlho vyspávať, hoci veríme, že to urobí dobre aj rodičom 🙂 Poviete si – ešte pár dní si to budeme užívať, ešte si to trošku vychutnáme… ale potom bude trpieť len dieťa, ktoré bude mať problémy so skorším ranným vstávaním.
Tiež upravujte postupne denný režim – obmedzujte televíziu a čas strávený na počítači, prípadne tablete.

Takéto „prepnutie“ režimu odporúčajú detskí psychológovia cca 4 dni pred začiatkom školy. Niektorí rodičia by podľa Dagmar Kalászovej, psychologičky zo súkromno-psychologických služieb DaDaConsult v Bratislave, mohli viesť deti k postupnému privykaniu na povinnosti už v druhej polovicu prázdnin.

návrat do školy

Precvičovanie

Niektorí rodičia začínajú s precvičovaním – najmä so slovenčinou a matematikou – už posledný týždeň prázdnin. Iní to nechávajú na prvé septembrové dni. Podľa odborníkov je lepšie využiť koniec prázdnin, keďže od septembra sa zmení príliš veľa vecí naraz aj u dieťaťa, aj u rodiča.

Preto sa snažte aspoň hravou formou precvičovať násobilku, odčítavanie a sčítavanie. Napríklad prepočítanie účtu v reštaurácii, alebo položte pred dieťa pokladničný blok z obchodu a nech zráta, koľko stálo všetko ovocie. Prípadne koľko ste dali za mäso a ryby.
Precvičujte aj písanie a čítanie – deti môžu prečítať kratučký článok z novín alebo časopisu. Keď prídete z obchodu, nech prečítajú etiketu na niektorej potravine.
Skvelou knižkou na precvičovanie vybraných slov je ľahko zapamätateľná knižka Precvičujeme si vybrané slová. Žiaci si ich precvičia lúštením, cez rôzne rébusy, krížovky, prešmyčky a hádanky, čo je vynikajúci a nenásilný spôsob.
Odporúčame aj knihu Pravopisné finty alebo ako si poradiť s i/y. Bez drilovania, memorovania, ale ľahko zapamätateľné rady a tipy. Praktické ukážky, zrozumiteľné návody, 17 najlepších fínt zo slovenčiny.

Psychológia radia nevyťahovať ešte učebnice, alebo netráviť precvičovaním hodiny denne, stačí naozaj pár minút predpoludním a popoludní. Škola by sa im mohla sprotiviť, začali by sa obávať a celá snaha by sa obrátila len proti vám.

pravopisné finty návrat do školyPrečítajte si tiež
Pravopisné finty. 7x ako si poradiť s i/y

Motivujte a povzbudzujte

Dôležitá je psychológia. My dospelí sa vieme lepšie vyrovnať s veľkými zmenami, no deti sú labilnejšie, citlivejšie a nedokážu tak dobre spracovať stresujúce obdobia. Preto sa rozprávajte o škole, pripomeňte dieťaťu pekné zážitky z minulého roka, skvelé výsledky, ktoré dosiahlo a rozprávajte o spolužiakoch, s ktorými zažilo veľa zábavy.

Vyberte sa spoločne na nákup školských pomôcok a nechajte vybrať si dieťa obaly podľa vlastného vkusu. Aj to mu pomôže lepšie sa s tou zmenou zžiť. Urobte si rozlúčku s prázdninami, vyberte sa celá rodina do cukrárne alebo na špeciálnu porciu zmrzliny. V žiadnom prípade nestrašte dieťa školou, množstvom povinností a učenia. Detská psychologička G.Herényiová upozorňuje aj na vyhrážky typu „V škole si také čosi už nebudeš môcť dovoľovať!“ alebo „Veď v škole ťa naučia!“. Školu nesmie dieťa vnímať ako trest, ale ako čosi, čo patrí k životu.
A pokojne urobte zo začiatku školského roka udalosť 🙂

 

Máte doma prváčika?

Škôlkar, ktorý sa chystá do školy má jednu obrovskú obavu: ako to bude vyzerať v škole? Čo sa tam vlastne bude diať. Preto mu vysvetlite krok za krokom, ako bude vyzerať prvý deň. Čo môže očakávať a čo bude treba urobiť.  S budúcimi prváčikmi sa musíte veľa rozprávať o samotnom zmysle školy – prečo tam vlastne musí ísť a prečo sa musí učiť. Vyzdvihujte pozitíva, ako sú noví kamaráti, rôzne výlety a zážitky (divadelné predstavenie, návšteva ZOO alebo OLO ap.).

Mnohé školy na svojich webových stránkach uvádzajú detailný prehľad pomôcok pre prvákov. Od zošitov pre jednotlivé predmety, cez peračník (čo má obsahovať), aké prezuvky a čo na telesnú výchovu. Tiež hygienické potreby. Väčšinou ide o pomerne presný zoznam, hoci je len orientačný a býva spresnený triednym učiteľom po nástupe do školy.

Existuje presný prehľad, čo by mal vedieť budúci prvák. Ak v niečom zaostáva, venujte sa tomu už koncom augusta. Základné informácie nájdete na Centrálnom informačnom portáli rezortu školstva iEDU.

návrat do školy prváčik

Úlohy pre rodičov

Aj pre rodičov je začiatok školského roka veľkou zmenou, kedy zrazu musia myslieť na nové veci a toľko toho povybavovať. Prinášame pár bodov, na ktoré by ste mali myslieť už posledné prázdninové dni, prípadne o nich podiskutovať s deťmi.

  • Zistite si, ako bude fungovať školská družina, školský klub. Aké sú podmienky, dokedy a čo sa tam bude robiť. Či sa budú s deťmi učiť, robiť si aj úlohy.
  • Postarajte sa o stravu, zaplaťte obedy, myslite napr. na Brejky kartu, aby si mohli čosi dokúpiť v školskom automate. Tu sa väčšinou dozviete detaily v prvých septembrových dňoch, no dohodnite sa na pravidlách už koncom prázdnin.
  • Kliknite si na internetovú stránku svojej školy, kde nájdete aktuality. Často sú to oznamy – napríklad o oprave školy a uzavretí niektorého vchodu. Tlačivá na stiahnutie (žiadosti a dotazníky). Zoznam pomôcok pre žiakov 1.ročníka. Oznam školskej jedálne (systém prihlasovania a odhlasovania z obedov, informácie o platbe, vysvetlivky k jedálnemu lístku ap.).
  • Vybavujte doučovanie už teraz. Možno sa vám to zdá priskoro, ale začnite hneď od začiatku – určite viete, v čom má vaše dieťa rezervy a kde by potrebovalo pomoc. V menších mestách nie je tak veľa ponúk, neskôr by ste už nemuseli nikoho vhodného nájsť. Lepšie je dohodnúť sa už na začiatku školského roka.
  • Pozisťujte a prediskutujte s deťmi krúžky a voľnočasové aktivity. Aj pri nich platia totiž určité limity, preto si to premyslite vopred. Zosúlaďte s vaším pracovným časom a vyberajte na základe dohody. Nepremietajte len svoje  predstavy, nechajte rozhodnutie aj na dieťati.

 

Rada na záver

Nikdy nezabúdajte na to, že rodičia a deti majú spolupracovať. Najmä počas školského roka. No mnohí rodičia si myslia, že spolupráca znamená: „Dieťa má robiť bez hundrania to, čo od neho chcem, aj keď samo chce niečo iné.“ Teraz si má ísť urobiť úlohy a v tomto poradí… teraz si má zbaliť tašku na ďalší deň… teraz sa má rýchlo naraňajkovať, aby sme stihli prísť načas do školy…

Omyl. Takýmto prístupom dosiahnete menej a budete všetci vystresovanejší. Sme dospelí a väčšinou máme pred sebou konkrétny cieľ…no deti nie. „Ciele rodičov a detí sú úplne odlišné,“ píšu autorky v knihe Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva. „Spolupracovať sa dá len pri spoločnom cieli.“
Preto sa skúste vcítiť do dieťaťa a prispôsobte mu svoje predstavy, tón hlasu, gestikuláciu a celkový prístup. Dosiahnete tak viac, ako len krikom a príkazmi.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.