Pár tipov, ako sa nezraniť pri športovaní

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno to poznáte – konečne sa vám podarí začať s nejakým športom a fyzickou aktivitou, aby ste sa  udržali fit, ale všetko sa v jedinom momente zvrtne. Zraníte sa, preťažíte svaly alebo si natiahnete šľachy. Ale aj pri športovaní platia určité pravidlá.
A namiesto relaxu a oddychu sa potom trápite tým, že vás niečo bolí a ste na tom horšie ako predtým.
Možno budete prekvapení, ale nie ste v tom sami! Často sa stáva, že aj iní zažívajú podobné skúsenosti, ktoré len odrádzajú od toho, aby sa človek venoval nejakej aktivite a robil niečo pre svoje telo. Naplno a pravidelne.

Nemusíte sa však vzdávať. Dokonca aj profesionálni hráči, športovci a atléti, ktorí sú pod  dohľadom lekárov, trénerov a fyzioterapeutov mávajú podobné problémy, ak sa nedržia určitých  pravidiel, ktoré sú vo svojej podstate jednoduché. Môže sa zdať, že sú až také jednoduché, že si človek povie: toto určite nefunguje, veď je to také triviálne. Ale opak je pravdou. V jednoduchosti je krása.

 

Pravidelnosť pri športovaní

Prvým krokom je pravidelnosť. Ak sa rozhodnete začať hýbať, snažte sa dodržiavať určitú pravidelnosť. Postupne prídete na to, čo vám sedí, aké intervaly pohybu a odpočinku sú pre vás ideálne. Ide o to, že v pravidelnom cvičení si postupne vaše telo vytvára isté návyky,  ktoré sa potom prejavujú v  naberaní sily a kondície. Tie sú dôležité, pretože telo si musí najskôr zvyknúť na nový pohyb a tak sa postupne spevňujú jeho jednotlivé časti. Tým sa stáva silnejším a odolnejším voči úrazom. Ale to nie je všetko.

 

Správne cviky a pohyby

Druhým dôležitým prvkom cvičenia je vykonávať pohyby správne. Ak začíname s cvičením, máme určitú výhodu, pretože sa stáva, že si zvykneme cvičiť nedbalo a vytvoríme si zlé návyky. Napríklad ako dvíhame ruky, ovplyvňujeme smer dopadu chodidla pri behu, či ako koordinujeme svoje telo pri plávaní atď.

Ak začínate, venujte pozornosť tomu, ako správne vykonávať tie pohyby, ktoré sú hlavné pri vašom športe. Predchádza sa tak degenerácii, resp. degradácii kĺbov a svalov. Chybné ovládanie namáhaných končatín a iných častí tela vedie práve k zhoršenie ich funkcie a častým bolestiam až zraneniam.

lyžovanie

Aj pri športovaní dodržiavajte určité zásady, aby ste si aktivitu naplno vychutnali.

Presilenie

Nikdy nezabúdajte na to, že prílišnou snahou a neodhadnutím svojich schopností môžete presiliť organizmus. Nenakladajte si na seba viac, ako unesiete. Niekedy sa zdá, že je to rýchlejšia cesta k získaniu kondície a telesnej zdatnosti. Ale opak je často pravdou.
Ak sa preťažíte, nie ste schopní vykonávať nič iné, alebo ste schopní vykonávať iné veci, no obmedzene. To nás demotivuje a strácame chuť k aktívnemu pohybu.
Navyše sa často pri tom zraníme, nakoľko naše telo nezvládne fyzickú záťaž, akej ho vystavíme. Treba postupne zvyšovať aktivitu a sledovať pri tom, ako naše telo reaguje.

Ak ste športovým priaznivcom, určite oceníte pár informácií o aktuálnych výsledkoch. Futbal, hokej, tenis, cyklistika, formula 1, či box. Pre tipovanie, ako aj hľadanie prognóz a noviniek zo sveta športu, odporúčame http://extra.bet365.com/news/sk/.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.