Prírodná jedlá a liečivá záhrada. Urobte si takú aj vy!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vymeňte tuje za jedlé stromy. Sterilný trávnik za lúku plnú života a liečivých bylín.
Prečo by mali byť záhradky iba okrasné, takmer bez špinky, presne zastrihnuté a nemať z nich aj konkrétny úžitok? Teda okrem toho estetického, ktorý vám po čase aj tak možno zovšednie?
Popusťte uzdu fantázii a využite svoju záhradku ešte lepšie!
Pestujte zdravé plodiny bez chémie, ale zato plné vône, chuti, zdravia a života.
Prírodné jedlé a liečivé záhrady môžu mať všetci. A uvidíte, že sa z nej budete tešiť o to viac.

Čo je to vlastne prírodná, jedlá, liečivá permakultúrna záhrada?
LepšíDeň.sk oslovil Hanku Sekulovú, ktorá sa tejto tematike venuje dlhé roky, má vlastnú permazáhradku a dokonca získala certifikát ako ukážková prírodná záhrada!

Hanka Sekulová záhrada

Hanka Sekulová vo svojej liečivej, jedlej a nádhernej záhradke.

Prírodná záhrada

Je to záhrada, ktorej dovolíme, aby sa do nej nasťahovala príroda.
Taká nefalšovaná.  V takejto záhrade, vládne harmónia a spolupráca – samozrejme bez použitia chémie a iných deštruktívnych pôsobení.  Ako v prírode.  Navzájom sa podporujú rastlinná ríša so zvieracou a samozrejme “svojim” človekom alebo ľuďmi.

Je to vzácna symbióza odpozorovaná z prírody, aplikovaná na jedlé, liečivé a úžitkové rastliny.  Čo zo záhrady vzíde, to sa do záhrady aj vracia.
Recykluje sa hmota, ktorá naspäť vytvára životodarný humus,  využíva sa dažďová voda. Vytvárajú sa rôzne prirodzené stanovištia.
Človek je v takejto záhrade súčasťou harmonického celku, ktorý sa navzájom podporuje a udržiava.

Permakultúra znamená v preklade udržateľné hospodárenie, (pestovanie, chov), neskôr významovo rozšírené na celý život.
Permakultúra je jednoducho “udržateľnosť”.  Udržateľný život.

permakultúrna záhrada

Permakultúrna záhrada. Zemiaky v slame.

Záhrada sa vám odmení

Lebo iba pestovanie v súlade s prírodou, bez chemických jedov je udržateľné.  Príroda je také “perpetum mobile”, ktoré dokáže bezchybne fungovať bez nášho pričinenia.  Skôr naopak, čím jej menej bránime v prirodzených chodoch, tým dokonalejšie funguje.
Tak sa iba prizerajme a napodobňujme najdokonalejšie a najprirodzenejšie systémy.
Môžeme si preniesť túto dokonalosť aj do našich záhrad. Následne sa nám naša záhrada odmení vzácnymi darmi, v podobe svojich zdravých plodov.  Časom nám pomôže veľa záhradných činností urobiť za nás.
Ako v prírode.

lepsiden.sk Facebook

Jedlá a liečivá záhrada

kohút

Kohút Karol.

Ako taká prírodná jedlá liečivá záhrada vyzerá, čo všetko sa v nej deje počas roka a ako to všetko môže fungovať, vám budem písať v mojom novom seriáli.
Budem vás sprevádzať príbehmi z našej záhrady, doplnené vlastnými fotografiami záhradky, ako sa menila a mení v čase a počas ročného obdobia.

Napíšem, čo sa práve v našej prírodnej záhrade deje, čo rastie, kvitne, dozrieva.  Budem písať tiež o našich divých záhradných zvieracích obyvateľoch, ale aj o tých domestikovaných, úžitkových.
Napíšem o prirodzených spôsoboch ochrany proti škodcom. Občas doplním nejaký zdravý recept z plodov záhrady.  Samozrejme ako inak – bez chémie.

Záhrada sa nachádza v Poddunajskej nížine, čo je veľmi prívetivá teplá klíma aj pre teplomilnejšie rastlinstvo.
Celý pozemok vrátane stavieb a chodníkov má 10 árov.  Aj na takejto menšej ploche sa dá založiť prírodná jedlá džungľa s množstvom zdravých zákutí, vodnej plochy, malej lesnej divočiny, zmiešaných zeleninovo-bylinkových záhonov, detskej preliezačky a hojdačiek, posedení a liečivej jedlej lúky namiesto sterilného trávnika.  Samozrejmou súčasťou sú jedlé ovocné stromy, liesky, vlašský orech, vŕba, jedlé bobuľoviny a veľa domestikovaných divých liečivých rastlín.

Stáli obyvatelia našej záhradnej jedlej divočiny tvorí kŕdlik troch okrasno-úžitkových sliepočiek liliputiek s kohútom Karolom a ukvákané trio kačiek plemena indický bežec.  Zuna, Luna a Duna.
Samozrejme niekoľko drozdích rodiniek, divé opeľovače, párik netopierov, žabky a užovky.  V lete svätojánske mušky.
Naša prírodná jedlá liečivá udržateľná záhrada, splnila všetky náležitosti certifikovaných prírodných záhrad a získala plaketu “Ukážková certifikovaná prírodná záhrada“, v rámci medzinárodného projektu “Prírodné záhrady bez hraníc”.

kačka indický bežec

Kačky plemena Indický bežec – výborné likvidátori agresívnych slizniakov.

Prírodné záhrady

kniha Darujme si zdravie z vlastnej záhrady

Objednajte si knihu.

 

Som veľmi rada, že sa prírodné záhrady začali sťahovať aj na Slovensko a verím, že ich počet vzrastie a ľudia začnú vo väčšej miere dôverovať prírode.
plaketa prírodná záhradaVeď kedysi sme vedeli spolupracovať s prírodou.  Sme jej neoddeliteľnou súčasťou.  Len si potrebujeme spomenúť.

Viac o našej prírodnej jedlej liečivej permakultúrnej záhrade nájdete na http://www.prirodne-zahrady.sk a tiež v knihe Darujme si zdravie z vlastnej záhrady.

Teším sa na vás. Nabudúce už budem písať o tom, čo sa v našej záhrade práve deje a pridám nejaký zaujímavý recept :-).

Vaša Hanka

VYSKÚŠAJTE
Recept na vynikajúci domáci kváskový chlieb.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.