Rýchle a spoľahlivé domáce wifi. Ako na to?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Počítačová sieť sa stáva bežnou súčasťou domácností podobne ako rozvod elektriny, vody alebo kúrenie. Rastúci počet digitálnych zariadení s pripojením k internetu však môže byť čoskoro problém a domáca wifi to nemusí všetko „utiahnuť“. Vyžaduje si teda zvoliť také riešenie, ktoré vyhovie nielen dnešným, ale aj budúcim nárokom.
Poradíme, ako zariadiť rýchlu domácu bezdrôtovú sieť.

Musíte najskôr starostlivo zvážiť všetky aspekty.
Koľko zariadení potrebujete pripojiť?
Koľko z nich je vybavených Wi-Fi?
Plánujete kúpiť deťom v najbližšej dobe inteligentný telefón alebo tablet?
„Parí“ váš pubertiak „onlajnovku“?
Budujete si digitálnu HD videotéku, ktorú bude chcieť využívať viac členov domácnosti na niekoľkých zariadeniach zároveň?

Pozrime sa teda, ako možno efektívne postaviť  modernú bezdrôtovú sieť alebo modernizovať tú existujúcu, aby malo vaše wifi dostatočnú kapacitu pre celú domácnosť a rôznorodé potreby jej členov vrátane prípadnej rezervy pre budúce potreby.

 

Aký router si vybrať?

Z hľadiska budovania domácej siete wifi je nevyhnutné rozlišovať medzi rýchlosťou pripojenia k internetu, ktorá môže síce dosahovať až 300 Mbit/s pri káblovom pripojení, ale najčastejšie sa pohybuje v nižších desiatkach megabitov za sekundu, a rýchlosťou prenosov dát vnútri siete.
Práve tú môžeme ovplyvniť výberom základného stavebného kameňa bezdrôtovej siete – routera. Pri moderných routeroch hovoríme o zariadeniach nižšej kategórie pri rýchlosti okolo 700 Mbit/s, v strednom cenovom pásme sa zvyčajne hovorí o viac než gigabitovej rýchlosti a pri najvyšších modeloch až o donedávna nepredstaviteľných 2,6 Gbit/s.

 

Vhodné pásma pre dobrú wifi

router

Základom pre rýchlu wifi je správny router.

Neustále stúpajúci počet zariadení pripojených cez wifi spôsobuje, že dnes bežne používané pásmo 2,4 GHz začína byť preplnené, navyše ho ruší množstvo ďalších bezdrôtovo  vládaných prístrojov a spotrebičov – od bezdrôtových klávesníc cez diaľkovo riadené hlavice radiátorov kúrenia až po detské opatrovateľky.
Pri kúpe nového routera sa preto oplatí vyberať medzi duálnymi modelmi, ktoré podporujú nový  štandard wifi s označením 802.11ac a pracujú v pásme 2,4 GHz a 5 GHz. Pásmo 5 GHz ponúka  väčšie množstvo kanálov a zároveň v ňom operuje menej zariadení, takže prenos dát nie je toľko rušený ako v pásme 2,4 GHz.

Výhodou podpory dvoch pásiem je aj možnosť vytvorenia dvoch samostatných sietí, kde v menej zaťaženom pásme 5 GHz môžu prebiehať činnosti náročné na rýchlosť prenosu a objem dát, ako sú on-line hry alebo prenosy videa v HD, zatiaľ čo jednoduché úlohy, ako napr. e-mail alebo komunikácie na sociálnych sieťach, môže obstarať pásmo 2,4 GHz.

Väčšina nových routerov všetkých cenových kategórií je spätne kompatibilných so všetkými predchádzajúcimi štandardmi wifi, takže sa nemôže stať, že by vám niečo nefungovalo. Sieťové štandardy sa navyše nevyvíjajú tak rýchlo a zariadenie s podporou wifi 802.11ac vám s najväčšou pravdepodobnosťou bude slúžiť dlhšie ako starší telefón alebo notebook, ktorý tento štandard nepodporuje.

K starším počítačom a notebookom navyše môžete pripojiť externý modul wifi buď v podobe adaptéra USB, alebo malého stolového zariadenia, ktorý zabezpečí plnú rýchlosť nového pripojenia.

Ak počítate s tým, že sa do vašej siete budú pripájať aj cudzí ľudia, napríklad priatelia či príbuzní na návšteve, ktorým chcete sprostredkovať prístup k internetu, no nechcete, aby získali prístup aj k zdieľanej tlačiarni, dátovému úložisku a pod., rozhodne sa to oplatí zohľadniť pri výbere routera.

To isté platí u detí, ktoré často rady experimentujú a sťahujú rôzne hry a aplikácie, o ktorých si nemôžeme byť istí, či nepredstavujú bezpečnostnú hrozbu. Veľa modelov routerov ponúka možnosť vytvorenia oddelenej siete pre hostí, v ktorých sú tieto riziká minimalizované.



PC Revue Ustrážte si čas na internete

Ustrážiť čas, ktorý deti trávia na internete, vám môžu pomôcť rôzne aplikácie. Ale ak nechcete alebo nemôžete zasahovať do mobilných telefónov alebo sa bojíte, že šikovné deti kontrolu obídu (návod najskôr nájdu na internete), zdá sa najjednoduchšie riešenie využiť funkciu rodičovskej kontroly, integrovanú priamo v routeri, kde môžete vymedziť čas pripojenia pre rôzne zariadenia.

A na noc môžete wifi vypínať, množstvo modelov má na to vyhradené tlačidlo. Problém s dosahom signálu vo väčších bytoch môže vyriešiť nový router s technológiou smerovania lúča (tzv. beamforming), ktorá zaisťuje vyšší dosah a kvalitu pripojenia tým, že, zjednodušene povedané, sústredí vysielací výkon do miesta, kde sa nachádza pripojenie zariadení.

Iná možnosť je využitie tzv. extenderov, ktoré sa zapoja na mieste, kam signál ešte spoľahlivo dosahuje, a rozšíria ho aj do vzdialenejších miest.

» DAVID RIPPL, CHILLICOM,
pripravené v spolupráci s PC Revue č.12


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.