Sedem pravidiel pokojného riešenia konfliktu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Benediktínsky mních Anselm Grün má na konte niekoľko medzinárodne uznávaných kníh o spiritualite a umení živote. Vo svojej knihe Ako prekonávať konflikty ponúka riešenia konfliktných situácií. Tie sa totiž mnohí snažíme prehliadať, zamiesť pod koberec, odsunúť nabok a to nám spôsobuje len problémy – duševné i fyzické. Ovplyvňuje to naše zdravie, pocit pohody i vzťahy k druhým.

Naučte sa riešiť konflikty efektívne.
Vo svojej knižke ponúka množstvo zamyslení, odhaľuje pôvody konfliktov, ich možné riešenia.

Sedem pravidiel pokojného riešenia konfliktu

1.pravidlo: Pokúste sa presne opísať, v čom spočíva konfliktný bod, o čo v konflikte ide a aké rôzne postupy konfliktní partneri používajú.

2.pravidlo: Pozorne počúvajte, ako konfliktní partneri vysvetľujú svoje postoje. Neprerušujte ich prezentáciu. Spýtajte sa, ak niečomu celkom nerozumiete Pokúste sa zopakovať vlastnými slovami to, čo ten druhý povedal. A pokúste sa toto stanovisko pochopiť. Pri počúvaní nemyslite okamžite na protiargumenty, ale opakujte si: ten druhý smie takto myslieť. Ja sa iba snažím predstaviť si, aké dôsledky jeho návrhy riešenia majú.

3.pravidlo: Svoje stanovisko vysvetlite zrozumiteľne. Pri tom je dôležité, aby ste sa snažili vecne opísať problém tak, ako ho vy vidíte. Ale nevynechajte ani vaše emócie. Čisto vecné problémy totiž neexistujú. Poznatky zo skupinovej dynamiky hovoria: „Kto si nevšíma emócie, ten sa o ne potkne.“ Ukážte svoje emócie. Inak sa vynoria znovu niekde inde a rozhovor zablokujú.

4.pravidlo: Netočte sa neustále okolo minulosti, ale hľadajte riešenie pre budúcnosť. Preto nejde ani o to, vypátrať, kto je vinný za súčasnú situáciu. To by viedlo iba k ospravedlňovaniu a útokom. Iba sa triezvo opýtajte, čím zúčastnené strany zakaždým k súčasnej situácii prispeli. A spoločne si položte otázku, ako by ste sa z tejto situácie mohli dostať.

5.pravidlo: Nechajte oba postoje platiť bez toho, aby ste ich hodnotili. A potom sa spýtajte: aké spôsoby riešenia by prichádzali do úvahy? Každá zo strán bude vyzvaná, aby navrhla možné riešenie. Pritom by sa žiadna z nich nemala vzdávať a popierať, ale ani uznávať žiadosti protistrany ako oprávnené. Keď obe strany predložia svoje návrhy riešenia, môže sa začať diskutovať o tom, aké dôsledky tieto nové návrhy majú. A malo by sa hovoriť o tom, ako sa konfliktní partneri pri tom cítia – či majú pocit, že ich berú vážne, alebo sa cítia byť prehliadaní. Nejde však o to, zachovať si vlastnú tvrdohlavosť a nepristúpiť na žiaden kompromis. Ak jedna strana diskusiu blokuje, môže sa navrhnúť, aby každá zo strán interne ešte raz prediskutovala svoj pohľad na situáciu. Potom sa môžu zase zísť a posúdiť, či sa ich postoje priblížili. Ak nie je na obzore žiadne riešenie konfliktu, malo by sa to jasne pomenovať a povedať: momentálne nemáme žiadne riešenie. Vina za to by sa nemala pripisovať ani jednej zo strán.
Treba si priznať zlyhanie rozhovorov, no zároveň aj dúfať, že pri neskoršom rozhovore, na ktorom sa dohodnete, riešenie možné bude.

6.pravidlo: Ak ste vypracovali spoločné riešenie, potom ho zachyťte v písomnej podobe a dohodnite sa na tom, že každý sa bude tohto riešenia pridŕžať. Písomným záznamom hľadanie riešenia uzavrite. Zrieknite sa ďalšieho rozmýšľania o tom, či by iný návrh nebol býval lepší. Rozhodnite sa pre dohodnuté riešenie bez dodatočného oplakávania iných možností. To by vás iba oberalo o energiu.

7.pravidlo: Ak k rozhodnutiu viedla ťažká cesta, oslávte ho. To situáciu odľahčí a konfliktných partnerov zblíži na inej úrovni. Vypite si spolu pohár sektu a pripite si na riešenie i na dobrú budúcu spoluprácu. A poďakujte sa všetkým zúčastneným, že sa podieľali na riešení. Nájdenie riešenia závisí totiž od ochoty všetkých pustiť sa spolu do diskusie a trochu ustúpiť z vlastných pozícií.

 

Pravidlá, ktoré Anselm Grün stanovil, sa často využívajú aj v praxi. Vo viacerých mzdových sporoch sa pri prvých rokovaniach nenájde riešenie. Každá zo strán trvá na svojich postojoch. Ale neskôr sa k riešeniu predsa len priblížia. Keď stoja obidva postoje nezmieriteľne vedľa seba, je neraz potrebný nezávislý rozhodca. Ak strany samy nájdu riešenie alebo sa na základe rozhodcovského výroku dohodnú, potom sa väčšinou výsledok predloží spoločne a spoločne sa aj oslávi.

A zástancovia oboch postojov sa potom cítia ako víťazi. Každý totiž musel trochu zľaviť zo svojich predstáv, aby sa priblížil postoju toho druhého.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.