Semienková zásobáreň. Ako funguje a na čo slúži?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Počuli ste už o výmene semien, ich uchovávaní, aby sme neprichádzali o rôzne vzácne a chutné odrody zeleniny, či ovocia? Od roku 1980 existuje dokonca Európsky zoznam semien. Od začiatku 20.sotoročia sa totiž stratilo 90% rôznych potravinových odrôd sveta, čo je obrovská strata našich genetických zdrojov. Aj preto si mnohí aktivisti, záhradkári, poľnohospodári ap. vymieňajú semienka. Uchovávajú ich a vzniká tzv. semienková zásobáreň.

 

Semená našich starých rodičov

„Okrem iných veľmi praktických vecí si pamätám, ako moji starí rodičia odkladali z každej úrody semienka,“ spomína si Hanka Sekulová, ktorá získala certifikát Ukážková prírodná záhrada. „Vždy ich odkladali z najsilnejších a najlepších rastlín.  Mali určité ´svoje´ druhy a odrody zeleniny, ktoré si každým rokom recyklovali a sadili z vlastných odložených semienok.“

Ako napríklad rôzne odrody fazulí. Jej stará mama ich mala odložené v studenej komore vo vreciach, z ktorých fazuľky do jedla naberala plechovým hrnčekom. Niektoré zasa mala odložené v dobre uzatvorených zaváraninových pohároch. Tie dobre zatvorené boli nachystané na budúcu sezónu. Na sadenie.

Starkí presne vedeli, čo im z každého jedného semienka vyrastie. Všetko to boli totiž semená z rastlín, ktoré dlhé roky rástli, plodili a množili sa v tom istom prostredí.  Až si na to miesto veľmi pekne zvykli.  Boli tam ako sa hovorí – doma. Vedeli, čo doma nájdu a čo budú potrebovať pre svoj rast, vývoj a plodovanie.  Keďže už to všetko mali rokmi vyskúšané, tak boli náležite pekne na domáce podmienky pripravené. Nachystali a upravili si svoju genetickú výbavu, ktorá je schopná sa prispôsobovať vonkajším podmienkam… Samozrejme všetko rástlo a plodilo bez chemických postrekov a anorganických hnojív.

semienková zásobáreň

Takto vyzerá semienková zásobáreň v Ivanke pri Dunaji.

„Aj ja som pred rokmi začala odkladať semienka z našej prírodnej záhrady. Je to veľmi jednoduché.  Recyklujem „naše“ vyskúšané a preverené semienka z plodov, ktoré rastú v zmiešaných polykultúrnych záhonoch. Zelenina, bylinky, podporné rastliny, všetko pekne spolu,“ dodáva Hanka Sekulová.

Prvé semená do našej semienkovej zásobárne som pred rokmi dostala do daru od známych, pokračuje známa autorka kníh a podporovateľka prírodných záhrad.
Od každého niečo. Ačokču (papriko-uhorka) v čase, keď na Slovensku veľa ľudí netušilo, čo je to za čudnú zeleninu, indiánsku divú kukuricu, divé paradajky (žltú aj červenú), tekvice Hokaido. Časom pribudli rôzne staré odrody fazúľ, hrachu, slovenský cesnak, rôzne ďalšie osvedčené druhy paradajok. Začala som sa viac zaujímať o staré krajové odrody a nezvyčajné druhy (hlavne trvalých druhov) zeleniny.

LD FB

Semienková zásobáreň

Prvú októbrovú sobotu založili na semienkovom kurze v Parku Oddychu Inspiro v Ivanke pri Dunaji verenú semienkovňu.
Vznikla tak užitočná semienková zásobáreň na podporu voľného šírenia nehybridných a vyskúšaných semien.  Najlepšie starých lokálnych odrôd.

Verejné semienkovne sú vo svete už pomerne rozšírené. Vo všeobecnosti majú slúžiť na výmenu alebo zapožičanie si zdravých semien. Zapožičanie, ako aj výmena je bez akéhokoľvek poplatku, ale nie je celkom zadarmo. Áno, je to bez peňazí, ale je to vlastne taká zdravá prírodná bezpečná hra na spôsob filmu „Pošli ďalej“.
Požičiam si, zasadím, vypestujem, prinesiem pre druhých. Aby druhí zasa požičali si, zasadili, vypestovali a priniesli pre druhých…
Takto sa zdravé semená majú šancu šíriť, príroda je veľmi štedrá, semien v prírode je vždy dostatok :-). Také krásne perpetum mobile, doslova a do písmena.

Tak, ako sa v knižniciach požičané knihy po prečítaní vrátia, tak aj semienka zo semienkovne sa zapožičajú, použijú a o rok vrátia z prebytkov úrody naspäť do semienkovne.  Aby si ich zasa mohli požičať ďalší.

Je to jednoduchý spôsob, ako si zdravými, odolnými , vyskúšanými nehybridnými a nezmanipulovanými semienkami opätovne „zasemienkovať“ svoje široké okolie.  A následne oberať zdravé plody z našich záhrad.

Nesmie sa však používať žiadna agresívna chémia vo forme postrekov ani anorganických hnojív.

semienková zásobáreň krst

Hanka Sekulová krstí verejnú semienkovňu.

Jedlý poklad

Myšlienka je o šírení a uchovávaní čistých semien a plodín tak,
ako to kedysi robili naši starí rodičia…

Hanka Sekulová: „Do našej verejnej semienkovne sme na začiatok priniesli asi 5 druhov rôznych paradajok (vrátane divých), nehybridné semienka uhoriek (na kurze semienka pomenovali Hankina odroda :-D, pretože sa mi pred rokom skrížila nehybridná nakladačka „Dekah“ s nehybridnou šalátovkou „Marketmore“. Výsledok je obria nakladačka, ktorá je chutná a je veľká), niekoľko zŕn indiánskej kukurice, veľa rôznych byliniek (aj divých, ako divý rebríček), paprika, niekoľko druhov starých odrôd fazulí, ačokča, mrkva, petržlen, fenikel, a veľa veľa iných zdravých semienok.

Poďme spoločne obnoviť náš jedlý poklad, šírme udržateľné pestovanie a pestrosť v súlade s prírodou…

Prírodná záhradaPrečítajte si aj
Prírodná záhrada v septembri. Vlastné semená zo záhrady.

Semienková zásobáreň – pravidlá

(každá semienkovňa môže mať samozrejme svoje vlastné pravidlá)

  1. Vyberte si sáčok/sáčky so semienkami – maximálne 3 ks sáčkov, každý s iným druhom semien.
  2. Pri barovom pulte si vypýtajte zošit, do ktorého sa prosím zapíšte s tým, že napíšte ktoré semená ste si vybrali.
  3. Semienka v záhrade zasaďte a pekne sa o rastlinky starajte. Bez podpory agresívnej chémie. Časť rastlín nechajte vykvitnúť a dozrieť na semená (najsilnejšie jedince).
  4. Semienka, ktoré ste vypestovali zo zapožičaných semien zo semienkovne, pekne vysušte a prineste naspäť v označenom sáčku/sáčkoch do semienkovne, budú zasa pre ďalších.
  5. Pokiaľ sa vám nepodarí zo zapožičaných semien vypestovať kvalitné semená, nenoste nám ich, skúste zasa na ďalší rok, alebo prineste iné semienka z inej plodiny, ktoré sa podarili. Každý vhodný príspevok je vítaný 🙂
  6. Pokiaľ chcete darovať alebo priniesť semená na výmenu, nesmú byť hybridy, F1, geneticky modifikované, morené a ani inak chemicky ošetrované. Rastliny, z ktorých sú získané semená nesmú byť ošetrované žiadnymi chemickými postrekmi ani hnojené anorganickými priemyselnými hnojivami.Pokiaľ prinesiete semená do semienkovne, prosíme vložiť ich do suchého sáčka, ktorý označte ich názvom, ak viete odrodu tak ju napíšte, v ktorom roku boli zozbierané, z akej lokality a vaše meno.
  7. Tiež sa zapíšte do zošita ktorý si pýtajte pri barovom pulte. Nejedná sa o byrokraciu, ale o istotu, že budeme vedieť a ostatní tiež, čo ste priniesli :-).
  8. Semená z rastlín klasifikovaných ako návykové či omamné nemôžeme do semienkovne prijať…
  9. Za kvalitu, balenie a označenie prinesených semien zodpovedá vkladateľ
  10. Semená zo semienkovne nesmú byť ďalej šírené komerčným spôsobom!

Vráťme pestrosť a zdravie do našich záhrad. Dovoľme prírode, aby sa nasťahovala aj do tej našej…

Hanka a prírodné záhrady.
Viac informácií na www.prirodne-zahrady.sk

semienková zásobáreň


Zdielať

About Author

Jeden komentár

  1. Hanka, nemáte náhodou semienka starej odrody rajčín Ruské oranžové. Ak áno, prosím pošlite mi ich a ja na jeseň vrátim z mojich dopestovaných podľa Vašich pravidiel.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.