Sixtínska kaplnka je ohrozená. Teraz bude v knihe!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak ste už boli v Sixtínskej kaplnke, poznáte jej nádheru a neopakovateľnosť. „Kto nevidel Sixtínsku kaplnku, nemôže mať predstavu o tom, čo dokáže jeden človek,“ napísal pred vyše dvesto rokmi slávny nemecký spisovateľ Johann Wolfgang Goethe. Už stáročia priťahuje Sixtínska kaplnka záujem ľudí z celého sveta, ktorí ju však – paradoxne – ničia a škodia jej. Aj preto Vatikán prichádza s rôznymi obmedzeniami a nemožno si dokonale vychutnať toto majstrovské dielo. Teraz sa to však zmení. Sixtínsku kaplnku budete môcť mať doma. Samozrejme, bude vás to aj čosi stáť – trojzväzkové dielo v mierke 1:1 vás vyjde v špeciálnom predpredaji na 8500 EUR.

 

Jedinečná Sixtínska kaplnka

Sixtínska kaplnka má neuveriteľné rozmery – dĺžka viac ako 40 metrov, šírka 13 metrov a výška 20 metrov. Výzdoba je dielom Michelangela Buonarrotiho a ďalších významných umelcov talianskej renesancie. Na 1 200 štvorcových metroch fresiek Michelangelo vlastnými silami a gigantickým výkonom zobrazil Stvorenie sveta a Posledný súd.

Vzniklo tak dielo, ktoré je úžasným biblickým rozprávaním v obrazoch, ale aj skutočným vyjadrením zázračnej spriaznenosti dvoch síl – Božieho a kresťanského posolstva a tvorivej vôle Človeka.

Michelangelovo maliarske veľdielo nemá v histórii obdobu. A to nielen svojimi rozmermi. Výkon tohto jedinečného majstra, jeho schopnosť zlúčiť umeleckú predstavu s architektúrou do jednotného celku, duchovnosť a konkrétnosť diela sú nenahraditeľné a zostanú neprekonané.

Michelangelo sixtínska kaplnka

Boh natiahnutým prstom vlieva Adamovi do jeho ruky fyzický i duchovný život.

Čo škodí Sixtínskej kaplnke?

Ide o veľkolepé dielo, za ktorým putujú milióny turistov z celého sveta. V lete prejde Sixtínskou kaplnkou približne 20-tisíc ľudí denne!

V kaplnke je zakázané fotografovanie, čo však mnohí turisti nerešpektujú. Veľké množstvo ľudí, ich počet ani pohyb nie je nejako zvlášť regulovaný, spôsobuje, že cez kaplnku sa musíte viac-menej „predierať“. Nádherný strop si tak úplne nevychutnáte.

Navyše Michelangelove stropné maľby narúša zvýšená teplota, vlhkosť a nečistoty, ktoré turisti do kaplnky so sebou prinášajú. V 90.rokoch kaplnku rekonštruovali, no inovácie už dnes nie sú vyhovujúce.

Vatikán preto vymenil osvetľovací systém za nové LED osvetlenie. Nainštaloval aj novú klimatizáciu a uvažuje o obmedzení počtu návštevníkov. Uznávaný expert na Sixtínsku kaplnku Antonio Paolucci upozornil už pred rokmi na dva zásadné problémy.

Prvým je teda obrovský nárast počtu návštevníkov – v roku 1980 to bolo asi 1,5 milióna ľudí za rok, v súčasnosti ich príde do Sixtínskej kaplnky asi šesť miliónov ročne. To si vyžaduje lepšiu kontrolu prachu, teploty a vlhkosti.
Ďalším problémom je samotné správanie návštevníkov, ktorí nerešpektujú pravidlá, najmä zákaz fotografovania. Priestor tiež stráca svoje poslanie – byť miestom na tiché rozjímanie.

 

Sixtínska kaplnka u vás doma

Vatikán už v minulosti „sprístupnil“ Sixtínsku kaplnku ako 3D model.
Možno si na internete tiež pozrieť množstvo fotografií, ktoré sú však často nekvalitné, alebo iba čiastkové.
Teraz však vychádza jedinečná limitovaná edícia 3 kníh Sixtínska kaplnka – pre celý svet 1999 výtlačkov, pre Slovensko iba 100 kusov.
Ide o exkluzívne fotografické spracovanie celej kaplnky v mierke 1:1, reprodukcie diel majú rozmery 43,5 x 61 cm.
Každá kniha obsahuje 254 plnofarebných strán a spolu vážia 30 kilogramov. Autorom textu je súčasný riaditeľ Vatikánskych múzeí, uznávaný historik umenia profesor Antonio Paolucci.

Aj preto knihy Sixtínska kaplnka v mierke 1:1 priťahujú pozornosť na celom svete – také čosi tu ešte nebolo a pravdepodobne už nebude. Jedinečný pohľad na nadčasové dielo Michelangela, ktoré si môžete pozrieť do detailov, aké nemáte šancu v samotnej Sixtínskej kaplnke vidieť!

Keďže ide o naozaj jedinečnú zberateľskú sériu, jej cena nie je pre každého – 8500 eur. No podľa záujmu na www.luxusnakniznica.sk sa sto kusov pre Slovensko rýchlo rozchytá.

Sixtínska kaplnka

Fotografické snímky urobili laserovou technikou pomocou zdokonaleného prístrojového vybavenia.

Pár tipov ako si vychutnať Sixtínsku kaplnku

  • Nechoďte do Vatikánskych múzeí počas leta, kedy je tam najväčší nápor. Vyberte si radšej začiatok decembra alebo január.
  • Vstúpte do kaplnky hneď po otvorení (kaplnka je otvorená od 9:00 do 18:00, posledný vstup o 16:00), alebo úplne na záver. Prípadne si priplaťte za hodinu dve po skončení oficiálnych návštevných hodín. Môžete využiť napríklad portál Italywithus.com.
  • Kúpte si lístok vopred online. Bežne stojí vstup 16 eur, zľavnený 8 eur, no ak si zakúpite lístok online, zaplatíte iba 4 eurá! Za sedem eur dostanete aj audio sprievodcu do ruky.
  • Poslednú nedeľu v mesiaci sú múzeá otvorené pre všetkých návštevníkov zadarmo a hoci to znie skvele, nenechajte sa zlákať. Múzeá sú vtedy extrémne preplnené, a aj keď ušetríte, nič z prehliadky nebudete mať.
  • Objednajte si hneď teraz v predpredaji unikátnu trojzväzkovú knihu Sixtínska kaplnka. Získate túto nádheru v mierke 1:1 k sebe domov, môžete si ju vychutnávať kedykoľvek, študovať do detailov úžasné maľby a k tomu získate aj exkluzívny dar: súkromnú skupinovú prehliadku Sixtínskej kaplnky mimo otváracích hodín (s odborným výkladom zástupcu vatikánskeho múzea – platí pre 2 osoby a uskutoční sa na jar roku 2017).


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Jeden komentár

  1. Hello there, simply became aware of your blog via Google, and located
    that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels.
    I will appreciate if you continue this in future.
    A lot of other folks might be benefited out of your writing.
    Cheers!

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.