Škorica. Superpotravina na každý deň

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vám škorica pripomína Vianoce, či detstvo? Je to jedna z najznámejších korenín sveta a dokonca superpotravina – v mnohých krajinách bola tisícročia využívaná ako liek, u nás sa znalosť o jej pozitívnom zdravotnom účinku ešte tak neprejavila.
Škoricovník je vavrínovitá rastlina a rastie predovšetkým v Indii, na Srí Lanke, Indonézii a Číne. Škorica, tak ako ju poznáme, sa získava z kôry mladej vetvičky. Viaceré kúsky z kôry sa po zbere zrolujú do seba do typického škoricového prútu.

Znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha pri chudnutí
V tejto korenine je ukryté bohaté množstvo sekundárnych rastlinných látok, veľkých lapačov radikálov. Okrem toho éterické oleje, mangán, železo, vápnik. Toto zloženie sa stará o vyváženú spotrebu cukrov v krvi. Vo viacerých štúdiách sa dokázalo, že škorica dokáže predchádzať vysokej hladine inzulínu.
V tradičnej čínskej medicíne sa škorica už dlho používa pri prechladnutiach, nevoľnosti a menštruačných ťažkostiach, v ajurvéde pri cukrovke a zažívacích problémoch. K tomu korenina brzdí rozširovanie baktérií nielen v tele ale aj v jedlách. Všeobecne sa má škorica starať o viac energie a vitality, zlepšuje prekrvenie a zahrieva metabolizmus – čo je dobré pre štíhlu líniu. Okrem toho potešiteľné pre figúru: požívanie škorice zaháňa chuť na sladké.

superpotravina škorica

Škorica je superpotravina, ktorá má mnohé priaznivé účinky.

Ako škoricu využijete
Preferujte celé škoricové prúty. V nich ostávajú do jedného roka zachované aromatické oleje, v škoricovom prášku iba menej mesiacov. Prúty a prášok uchovávajte v chladnej a suchej nádobe bez prístupu vzduchu. Škoricové prúty môžete krátko pred použitím rozdrviť v mažiari a v mlynčeku na kávu alebo korenie pomlieť, následne najväčšie kusy preosiať. Alebo varte celý prút a z hotového jedla ho vyberte. Na omáčky a krémy sa viac hodí druhá metóda, keďže variaca tekutina uvoľní zo škoricového prášku nežiaduce slizové látky.

superpotravina škoricaPravá škorica z Cejlónu
Najznámejšie druhy škorice sú cejlónska škorica, známa tiež ako „pravá škorica“, a kasiová škorica, ktorá sa tiež nazýva „čínska škorica“achutí trochu korenistejšie. Cejlónska škorica je drahšia a chuťovo jemnejšia než kasiová, je sladšia a obsahuje okrem toho menej kumarínu. Táto prírodná aromatická látka môže vo veľkom množstve viesť k poškodeniam pečene. Ale žiaden strach: museli by ste si vziať niekoľko stoviek gramov denne, aby mala prírodná škorica škodlivé účinky. Kto si chce byť teda istý: konzumácia najviac 2,5 ČL škorice denne v rámci časového horizontu približne šiestich týždňov je podľa názoru expertov absolútne neškodná.


Med a škorica

Spolu sú neporaziteľné: med a škorica si navzájom zvyšujú svoj účinok. Táto vedomosť je potvrdená ľudovou medicínou. Či pre imunitný systém, trávenie alebo pri vyčerpaní: 1 ČL medu s 1 ČL škorice v pohári zmiešame s vlažnou vodou a pijeme 1- až 2-krát denne! Alebo si to urobte ako moja dcéra: med a škorica na chlieb namiesto marmelády.

Varenie celej škorice
Keďže teplo aktívnym účinným látkam v škorici nič neurobí, najlepšie sa zázračná korenina hodí do teplých pokrmov a nápojov. Jednoducho škoricový prút uvarte v čaji, ryži alebo kompóte. Štipka škoricového prášku urobí tiež dobre vo filtrovanej káve, môže sa zaliať spolu s kávou. Škoricový prášok sa okrem toho môže nasypať do koláčového cesta alebo do müsli. Avšak škorica neladí len so sladkým: táto vzácna korenina vynikajúco dotvára výdatné orientálne a ázijské jedlá z rýb, ryže a zeleniny.

Vyskúšajte recepty z knihy Superpotraviny:

Cícerovo-zemiakové ragú so škoricou

Suroviny: cca 450 g vareného cíceru (2 malé dózy alebo poháre), 2 červené cibule, 3 strúčiky cesnaku, 3 PL olivového oleja, ½ zväzku tymianu (alebo 1 PL sušeného), 1 PL kurkumy, 1 ČL škorice, 100 ml červeného vína, 400 g prepasírovaných paradajok, soľ, korenie, 400 g zemiakov, 1 hrsť portulaky (alebo rukoly)
Na 4 porcie / 25 min. príprava / 40 min. varenie

POSTUP:
1 Zlejeme cícer. Ošúpeme cibuľu a nakrájame na hrubú kocky. Ošúpeme cesnak a nakrájame na plátky. Spolu opečieme 2 – 3 min v olivovom oleji. Tymianové lístky nakrájame na pásiky, premiešame s kurkumou a škoricou, zahasíme červeným vínom, pridáme k tomu prepasírované paradajky, okoreníme soľou a korením a na malej teplote prevaríme 20 minút.
2 Portulaku umyjeme a necháme dobre odkvápať. Ragú pripravíme na taniere a zakaždým dáme do stredu na jedlo kôpku portulaky.

superpotravina škorica

Pochutnajte si na škoricových hviezdiciach.

Surové škoricové hviezdice

Suroviny: 1 biocitrón, 200 g ďatlí (bez kôstok), 300 g nastrúhaných mandlí a zopár PL na vyvaľkanie, 2 PL škorice a 1 štipka klinčekov
Poleva: 75 g kešu jadier, 50 g kakaového masla (alebo kokosového tuku), 2 PL javorového sirupu (alebo agávového sirupu), 1 ČL citrónovej šťavy, 1 PL maca prášku
Na 50 – 60 kusov / 30 min. príprava / 14 hod. odpočívanie v sušičke alebo 4 – 5 dní pri izbovej teplote

POSTUP:
1 Citrónovú šupu nastrúhame, vytlačíme 1 PL šťavy. Ďatle s mandľami a koreninami v sekáčiku alebo v univerzálnom mlynčeku vymixujeme. Vyberieme a vymiesime pevné cesto do tvaru gule.
2 Cesto vyvaľkáme na približne 5mm hrúbku, pri tom si pracovnú dosku a cesto posypeme nastrúhanými mandľami, aby sa cesto nelepilo. S formičkou v tvare hviezdy vykrajujeme škoricové hviezdice. Zvyšné cesto znovu vymiesime a vyvaľkáme.
3 Škoricové hviezdice necháme na mriežke pár dní sušiť alebo ich sušíme v sušičke pri 40°C približne 14 hod.
4 Na polevu namočíme kešu jadrá najmenej na 2 hod. do studenej vody. Rozpustíme kakaové maslo. Kešu zlejeme, opláchneme a necháme odkvápať. Následne z kakaového masla, javorového sirupu, citrónovej šťavy, maca prášku a 3 PL vody urobíme krémovú kašu, buď vysoko výkonnostným mixérom alebo sekáčikom. Potrieme ňou hotové škoricové hviezdice. Postavíme ich do chladna, pokiaľ poleva nestvrdne a potom vychladené servírujeme.

Celoročný variant
Okrem vianočného času môžete cesto škoricových hviezdíc vyformovať do tvaru 50 – 60 malých guliek, vyvaľkať v kokosových vločkách, kakaovom prášku alebo maca prášku a servírovať ako ďatlovo-škoricové pralinky. Namiesto skvelých ďatlí sa hodia aj domáce sušené plody. Nemali by byť suché na kosť ale len slabo vysušené. Do praliniek dobre pasujú sušené slivky, marhule a machovky.
Ďatle sú vo vitariánskych receptoch preto tak rozšírené, že sú v Kalifornii výhodné a ľahko dostupné. A tam napokon leží počiatok vitariánskeho hnutia.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.