Smrkáte správne? Toto je najzdravšia technika

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poviete si – čo už je komplikované na obyčajnom smrkaní. Vezmete papierovú vreckovku, vysmrkáte sa a hotovo. Ste si však istý, že smrkáte správne? Predsa len to robíme celý život, nespočetne veľakrát a možno robíte niekde chybu… Znie to banálne, ale väčšina ľudí smrká tak, že si symptómy choroby ešte zhoršujú, alebo si môžu dokonca spôsobiť zápal stredného ucha. Všimli si to lekári a odborníci, ktorí sledovali, ako ľudia bežne smrkajú.

Existuje správna technika smrkania, ktorá rýchlejšie uľaví nášmu telu, hlavne nosu. Ako viete, smrkanie slúži na vyčistenie nosných dutín, kedy aktívny prúd vzduchu ide proti pohybu riasinkového epitelu. Ten smeruje od nosných dierok do nosohltanu a prehltacích ciest. Toľko mierne odborné až akademické vysvetlenie 🙂
Smrkanie je jednoducho bežná záležitosť, ku ktorej nás núti pocit plného nosu a zvýšená sekrécia zo slizníc. Ten sekrét môže vyvolávať alergia, bežná nádcha, zápal nosových dutín, ale aj reakcia na bežný plač.

Mimochodom, vedeli ste, že v niektorých krajinách je smrkanie v blízkosti iných osôb nezdvorilé? Napríklad v Číne alebo Japonsku je zvykom „vťahovať“ nosný sekrét späť do nosových dutín. Potom dotyčný počká na vhodnú príležitosť, aby sa niekde mimo ľudí mohol vysmrkať.

 

Smrkáte správne?

Ak ste prechladli a máte nádchu, možno sa snažíte smrkať čo najčastejšie. Aby ste si dôkladne prečistili dutiny a dýchalo sa vám dobre. Niektorí ľudia si dokonca myslia, že sú v sekréte choroboplodné bacily, ktorých sa treba čo najskôr zbaviť.
Omyl. Pocit zapchatého nosa pre nachladnutí totiž nespôsobujú hlieny, ale opuchnutie sliznice, ktoré spôsobili vírusy. Je teda logické, že časté a poctivé smrkanie nepomôže. Ak to budete preháňať, dokonca si môžete ublížiť: zvýšite tlak v oblasti nosohltanu a vzduch bude mať tendenciu uniknúť niekam inam. Takto sa škodlivé vírusy môžu rozšíriť do sluchovej trubice alebo vedľajších nosových dutín. A tam vedia spôsobiť iný, tentoraz oveľa vážnejší zápal!

smrkáte správne?

Ako teda správne smrkať?

Takže pocit upchatého nosu spôsobuje opuch sliznice a to je základ. Treba siahnuť po prípravkoch, ktoré znižujú alebo zmierňujú opuchnutie sliznice. Napríklad coldrex alebo paralen hot drink.
Pomôcť môžu nosné kvapky, ktoré naozaj znižujú opuchnutie sliznice, no netreba to s nimi preháňať. Tiež môžete vyskúšať nosné spreje, ktoré dokážu nariediť hlieny, aby sa ľahšie posúvali nosohltanom do dolných dýchacích ciest.

Vynikajúce sú horúce kúpele. Napustite si do vane alebo lavóra horúcu vodu, môžete pridať ocot, vonné soli alebo nejaký éterický olej. A namočte si do toho nohy. Teplo zahrieva končatiny, tým sa rozťahujú cievy a lepšie sa odkrví napuchnutá nosná sliznica. Viditeľne sa vám uľaví.
Keď už sme pri teple, niektorí lekári dokonca odporúčajú v počiatočnej fáze fénovanie nosnej sliznice. Horúci vzduch dokáže zničiť vírusy, ktorých ešte nie je priveľa. V tejto fáze, keď sa ešte len začína choroba, môže pomôcť aj sauna. Neskôr po prepuknutí ochorenia už nie.

Na upchatý nos je dobrý aj ďalší trik. Ponorte si ruky až po lakte do horúcej vody. Na rukách sa rozšíria cievky a následne sa v nose zníži opuch.

smrkáte správne? technikaPrečítajte si tiež
Ako prežiť zimu bez choroby a nachladnutia?

Ak už cítite tlak v dutinách, ale ešte vám „netečie z nosa“, nesnažte sa smrkať. Len by ste si uškodili. Radšej zvoľte nosný sprej alebo účinné naparovanie. Do horúcej vody kvapnite pár kvapiek éterického oleja vhodného proti nachladeniu, prikryte si hlavu uterákom a aspoň 10 minút vdychujte. Hlboký nádych nosom, výdych ústami.

A napokon – ak prechladenie prešlo do „tečenia z nosu“, smrkajte opatrne, citlivo. Nesnažte sa vysmrkať silou, nech „tam nezostane ani troška“. Len slabo, aby sa prebytočný sekrét dostal von.

Problém môže nastať u detí, ktoré neradi smrkajú a rodičia ich občas musia naháňať po celom byte. Poznáte to – radšej si soplík utrú do rukáva 🙂 Buďte však u detí opatrní. Neraz nabádame deti – „poriadne sa vysmrkaj, ešte, nech to ide všetko von!“ Takéto silné smrkanie však môže spôsobiť zápal stredného ucha. A kto ho už mal vie, že je to poriadne bolestivá vec.
Pri silnom smrkaní by tiež mohli popraskať cievky v nose a dutinách. Takže naučte deti správne smrkať.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.