7 tipov, ako prejsť cez STK bez stresov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čaká vás v najbližšom období technická kontrola, alias STK? Pre mnohých vodičov je to nočná mora. Aj keď majú auto v poriadku, nerobí im problémy a všetko na prvý pohľad klape, hlodajú v nich pochybnosti. „Naozaj mám všetko v poriadku? Na nič som nezabudol?“ Stačí pritom pár minút a môžete mať STK bez stresov a navyše ušetriť vyhodené peniaze za opakovanú kontrolu.

Cena za technickú a emisnú kontrolu je síce rôzna na rôznych pracoviskách, ale vo všeobecnosti je to cca 45 až 60 eur. Za kompletnú kontrolu so všetkými protokolmi aj nálepkami. Jazdiť dnes bez kontroly sa už nevypláca. Obvodný úrad pre cestnú kontrolu a pozemné komunikácie vám pokojne môže udeliť pokutu až 165€ za každú chýbajúcu kontrolu na aute. Čiže ak nemáte STK ani EK, zaplatíte 330 eur. A kontroly si budete musieť dorobiť, takže ďalších asi 50€ k tomu.
Myslite na to radšej vopred a dobre sa na prehliadku auta pripravte.

 

7 tipov, ako absolvovať STK bez stresov

1. Povinná výbava. Tú budú kontrolovať ako prvé, takže si dajte záležať a pozrite si, či je kompletná. Musí obsahovať:

  • výstražný trojuholník
  • bezpečnostná reflexná vesta (môže byť aj overal, nohavice a bunda, alebo pláštenka); tiež myslite na to, že tento odev musí byť v dosahu sedadla vodiča
  • náhradné koleso s diskom
  • príručný zdvihák
  • kľúč na matice (alebo skrutky kolies)
  • autolekárnička

2. Autolekárnička. Na tú sa zvyknú sústrediť nielen policajti, ale aj pri STK. A vedia vás kvôli uplynutej záručnej dobe alebo chýbajúcej časti pokojne poslať domov.
Obsah autolekárničky musí zodpovedať vyhláške, čiže musíte v nej mať okrem karty prvej pomoci moduly na dezinfekciu, pomoc pri malých ranách, veľkých ranách a popáleninách, ako aj zlomeninách. Žiadna z týchto vecí nemôže byť po záruke a teda ani autolekárnička ako celok. To si dobre skontrolujte.

3. Doklady. Pri kontrole STK musíte predložiť osvedčenie o evidencii časť II (tzv. veľký technický preukaz). Ak máte namontované LPG zariadenie, potrebujete aj protokol o montáži LPG alebo CNG.

4. Brzdy. Ak keď sa vám zdá, že vám auto brzdí dobre, plynulo a bez zádrheľov, voľným okom to bežný vodič nedokáže zhodnotiť. Presnú súčinnosť bŕzd si môžete dať preveriť v autoservise. Minimálne základnú funkčnosť a súmernosť účinku ľavej a pravej strany. Napríklad ak vám auto ťahá do jednej strany, už to môže napovedať, že súmerné nebudú. V kopci si tiež preskúšajte funkčnosť parkovacej ručnej brzdy.

stk bez stresov a diaľničná známkaPrečítajte si aj
Diaľničné známky kúpite online jednoducho a rýchlo.

5. Svetlá. Motoristický magazín AUTO BILD pripomína, že najčastejším nedostatkom na STK kontrolách je problém so svetlami. Preto sa ich vopred oplatí skontrolovať. Nech sa váš partner postaví pred auto a skontrolujte spoločne funkčnosť parkovacích, stretávacích, diaľkových, hmlových, brzdových a spätných svetiel. Tiež si vyskúšajte smerovky a pozrite na osvetlenie tabuľky s EČV. „Podľa druhu svetlometov musí byť funkčné aj manuálne alebo automatické nastavovanie výšky,“ radí AUTO BILD.

6. Pneumatiky a sklá. Pozor na staré a príliš používané pneumatiky. Minimálna hĺbka dezénu je 1,6 mm. Tiež nezabudnite na rezervné koleso. Celá geometria kolies je nesmierne dôležitá, keďže máme na Slovensku neraz naozaj nekvalitné cesty.
Dobré je prekontrolovať si aj sklá na aute. Musia byť celistvé. Na prednom a bočnom okne nesmú byť tieniace fólie. Neraz máme na čelnom skle prasklinu od kamienka – zmerajte ju. Ak je väčšia ako 20 milimetrov a navyše sa nachádza v stieracej časti, môžu vás z STK poslať domov a budete musieť kontrolu opakovať.

7. Kvapaliny, klaksón a ostatné. Áno, skontrolujte si aj prípadný únik kvapalín – najčastejšie to je motorový alebo prevodový olej. Nebojte sa ľahnúť a pozrite si auto aj zospodu. Sledujte akékoľvek mláčky pod autom, nemusia byť len olejové. Napríklad aj fľak na spodku olejovej vane je problém. Preverte si aj stav brzdovej kvapaliny, chladiacej zmesi, olejov.
Vyskúšajte si, či funguje zvukové výstražné znamenie. Môže sa vám to zdať ako banalita, ale kedy ste naposledy trúbili? Ste si naozaj istí, že vám bezchybne funguje?
Funkčné musí byť aj svetelné výstražné znamenie – zapnite ho a vystúpte z auta. Skontrolujte vpredu aj vzadu. Kontrolka môže v aute ukazovať funkčnosť, vonku to však môže vyzerať inak.
Tiež nechoďte na STK špinavým autom, na ktorom sa dá ledva prečítať evidenčné číslo. Dajte ho umyť a vystriekať podvozok.

stk bez stresov

Foto: STKonline.sk, Pixabay

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.