Tipy na overené spôsoby uvoľnenia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak chcete, aby váš život bol vyrovnaný, musíte sa zorientovať v tom, čo vám spúšťa zlú náladu. A tiež musíte pochopíte, že svojou nevôľou ani jej maskovaním vonkoncom nič nezískavate. Neduste v sebe všetko, čo je pre vás nepríjemné, ale zrozumiteľne dajte najavo svoj hnev. Vyskúšajte overené spôsoby uvoľnenia a cíťte sa lepšie.

„Postarajte sa aj o to, aby vás obklopoval dostatočný pokoj a aby ste mali dosť príležitostí na uvoľnenie od záťaží a stresových situácií a aby sa vaša dosiahnutá cieľová acidobáza po krátkom čase znova nerozhádzala a nestala obeťou každodenného stresu,“ radí Eva-Maria Kraskeová v knihe Acidobázická rovnováha (stiahnite si úryvok hneď teraz TU).

Overte si teda, čo vám prospieva – môže to byť autogénny tréning, joga alebo meditácia. Spôsoby uvoľnenia sú rôzne. Nie vo všetkých prípadoch si človek môže poradiť sám. Niekedy môžu stres a celková životná situácia vyviesť človeka z miery natoľko, že potrebuje odbornú pomoc. Najprv sa choďte pozhovárať so svojím lekárom. Ak uzná za vhodné, pošle vás k odbornému lekárovi. Alebo sa rovno odhodlajte navštíviť vhodného psychoterapeuta, ktorý vám podá pomocnú ruku.

Overené spôsoby uvoľnenia

Vyberte si ten svôj spôsob uvoľnenia a cíťte sa lepšie.

Overené spôsoby uvoľnenia

Autogénny tréning

Táto metóda predstavuje dôležitý autosugestívny spôsob uvoľňovania. To značí, že pri nej zohráva významnú úlohu vlastná predstavivosť. Cvičiaci sa sústreďuje na krátke výpoveďové formulky, napríklad „Moja ruka je ťažká“, „Moja noha oteplieva“, „Dýcham pokojne a pravidelne“.

Progresívne svalové uvoľnenie

Pri tomto uvoľňovacom postupe (nazývanom aj svalová relaxácia) cvičiaci postupne extrémne napína jednotlivé skupiny svalov a po chvíli ich zasa pomaly uvoľňuje. Pri tom je dôležité nezadržiavať dych a uvedomovať si rozdiely medzi svalovými kontrakciami a uvoľneniami. Uvoľňovaním svalov sa znižuje krvný tlak aj frekvencia pulzu a celý organizmus sa upokojuje.

Meditatívny postup

Meditácia dnes slúži nielen ako spirituálny prostriedok, ale má na človeka aj relaxačný účinok. Známa je „redukcia stresu na základe upriamenia pozornosti“ (mindfullness stressreduction), ktorú vypracoval Jon Kabat-Zinn.

Joga

Aj joga má korene v spirituálnych praktikách. Špeciálne telesné pozície a dychové cvičenia majú tiež pozitívny dopad na telo i dušu a pôsobia uvoľňujúco. Cieľom cvičení čikung a tajči je jednak regulácia toku životnej energie, označovanej ako „či“, a jednak rozvoj vlastnej osobnosti. Ide tu o kombináciu dychových cvičení a koncentračných cvičení, čo výsledne pôsobí uvoľňujúco.

Imaginatívne postupy

Ide o pôsobenie prostredníctvom vlastnej fantázie (v duchu si treba niečo predstavovať). Praktizuje sa to v rámci rozličných psychoterapií, respektíve ako súčasť iných metód (napríklad autogénneho tréningu). Imaginatívne metódy majú miesto napríklad v katatýmickom obrazovom prežívaní alebo pri tattwickom cestovaní.

 

Uvoľnenie dosiahnuté sústredením a pravidelnosťou

  • acid1V priebehu dňa sa pokúste vždy si naplno uvedomovať, čo práve robíte. A robte vždy všetko s plným vedomím. Ráno v sprche nepremýšľajte o problémoch nového dňa. V kúpeľni sa sústreďte na to, ako na svojej koži pociťujete mydlo, započúvajte sa do čľapotu vody a pozorujte vodné kvapky.
  • Aj v priebehu dňa sa snažte v každom momente sústrediť na to, čo práve robíte, a vnímajte to všetkými zmyslami. Život presiaknutý vedomím „teraz a tu“ veľmi prospieva celkovej vyrovnanosti človeka a jeho duševnej pohode.
  • Dajte si záležať na striedaní fáz vypätia a uvoľnenia, aktivity a pokoja, dožičte si pravidelný rytmus spánku a bdenia i oddychového času. Je to dôležité, lebo prestávky na uvoľnenie naozaj potrebujete. Teda nijaké oddychovanie za počítačom s chvíľku zatvorenými očami! Choďte von, nadýchajte sa čerstvého vzduchu, urobte si dychové cvičenie a venujte sa športu.
  • Plánujte si režim dňa tak, aby ste medzi jednotlivými aktivitami mali akési dobíjacie časové pufre. Dožičte si napríklad uvoľňujúcu a prepínaciu štvrťhodinku medzi večerným návratom z práce a odštartovaním druhej dennej pracovnej zmeny – domácich prác či varenia.

Knihu Acidobázická rovnováha si môžete stiahnuť hneď teraz do svojej čítačky so zľavou 30%.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.