Jednoduché triky pre zdravie na každý deň

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy radi čítate články s užitočnými radami a tipmi pre lepšie zdravie? Mnohé sú naozaj skvelé, no niekedy si vyžadujú časté opakovanie, pravidelnosť, či dlhodobejšie skúšanie. My máme pre vás niekoľko trikov pre zdravie, ktoré môžete využiť hneď teraz alebo počas dňa. A určite vám to prospeje – pri niektorých zbadáte účinok takmer okamžite. Nejde pritom o žiadne zázraky, či šarlatánstvo. Sú to jednoduché rady overené lekármi a odborníkmi, ktoré sa oplatí poznať a využiť, keď bude treba.

Napríklad niektoré potraviny doslova vylepšujú náladu. Majú totiž vplyv na tvorbu serotonínu, hormónu šťastia, ktorý pôsobí na nervový systém a navodzuje pocit radosti, dobrú náladu a pohodu. Sú to povedzme banány, jahody, mandle, čučoriedky, špenát, kapusta, paradajky, tuniak, či losos.
Ak tomu neveríte, urobte si malý experiment. Vyberte si tri dni, kedy budete jesť nekvalitné jedlo plné konzervantov, aditív, príchutí, bieleho cukru, biele pečivo, margarín, údeniny ap. Bez čerstvej zeleniny a ovocia. Proste veci z bežného supermarketu.
Potom tri dni jedzte zdravú stravu, ovocie a zeleninu, potraviny z lokálnych overených zdrojov.
Keď si porovnáte tieto dve obdobia, bude vám všetko jasné. Zistíte, kedy máte viac energie a ako sa naozaj cítite.

 

Jednoduché triky pre zdravie

1. Nedarí sa vám rýchlo zaspať?

Existuje veľa tipov, ako rýchlejšie zaspať a čo nerobiť pred spaním. No jednoduchý trik znie – dajte si pred spaním na nohy teplé hrubé ponožky. Vedecké štúdie totiž prepojili teplé nohy (a ruky) s rýchlejším zaspávaním.
Špecialisti na mozgové poruchy to vysvetľujú tým, že zahriatie nôh alebo rúk pôsobí blahodarne na roztiahnutie ciev, čo funguje pre mozog ako signál, že je čas ísť spať. Rozšírením ciev na nohách a rukách pomáha šíriť teplo do celého tela a váš organizmus sa rýchlejšie pripraví na spánok.

 

2. Ste nepokojní? Toto pomôže

Stresové situácie zažívame všetci. Niekto sa s nimi dokáže vyrovnať ľahšie, inému sa potia ruky a rozbúši sa srdce. Úzkostné pocity sa nevyhýbajú nikomu, tak skúste nabudúce jednoduchý trik, ako sa rýchlo a účinne upokojiť. Profesorka Kristin Neffová z University of Texas vysvetľuje, že naše telo je navrhnuté tak, aby rozpoznalo význam gest. Priložte si ruku na srdce a organizmus sám rýchlo vyhodnotí – toto je upokojujúce, príjemné a vyšle mozgu signál, aby znížil pocit úzkosti.
„Držte svoju ruku v oblasti srdca len niekoľko minút,“ radí profesorka Neffová, „alebo kým sa nebudete cítiť pokojnejšie. Párkrát sa zhlboka nadýchnite, aby sa účinok ešte znásobil.“

 

3. Čisté zuby = menej chorôb

Už ste počuli, že zdravé ústa znamenajú zdravé pľúca? Možno to znie čudne, ale stomatologička Tripti Meysmanová zo CityTooth v Minneapolise dokázala, že všetko je naozaj o baktériách.
Baktérie v ústach totiž môžete vdýchnuť do respiračného systému, čo môže zvýšiť riziko bakteriálnych zápalov dýchacích ciest a pľúc. Pre magazín menshealth.com dodala, že sa tak zvyšuje pravdepodobnosť dýchacích ochorení ako je napríklad zápal pľúc.
Pritom stačí dôsledná ústna hygiena a predídete mnohým ochoreniam. Zuby si umývajte dvakrát denne kefkou a minimálne raz zubnou niťou, a raz za dva roky sa ukážte u dentálnej hygieničky.

čisté zuby znamená menej chodôb

4. Pobolieva vás chrbát?

Mnohí to riešia tým, že sa hýbu ešte menej, opatrne chodia, nezdvíhajú ťažké bremená a dávajú si veľký pozor. To je však chyba, pretože nedostatok aktivity ubližuje chrbtici najviac.
Oveľa účinnejšie je začať špeciálne cvičenie na chrbticu, stačí pár minút denne doma a časom odídu aj bolesti. Tvrdí to William Morrison zo South Regional Medical Center v Mississippi. Cvičenie totiž posilňuje stred tela a chrbtové svaly, ktoré potom podporujú držanie tela a celkovú stabilitu. Naberáte tiež svalovú hmotu, ktorá je nevyhnutná na odstránenie bolestí.
Sledujte sa tiež, či nespíte v nesprávnej polohe, či nesedíte nakrivo, či máte správnu obuv.
Už obyčajnou častejšou chôdzou viete zlepšiť svoj stav.

 

5. Čítanie kníh na krvný tlak

Áno, je to dokázaný účinok čítania kníh, ktoré má blahodarný vplyv nielen na našu dušu, vnútornú pohodu, ale aj fyzický stav.
Profesorka Becca Levyová z Yale School of Public Health tvrdí, že čítanie kníh zlepšuje kognitívne funkcie mozgu, znižuje stres a hladinu stresového hormónu kortizolu. A ten často znamená aj pokles krvného tlaku.

čítanie prospieva telu aj dušiPrečítajte si aj
Čítanie predlžuje život. A robí ho lepším.

 

6. Lepšie hydratujte telo

Pijete cez deň dostatok tekutín? Určite vám to občas napadne, neraz si spomeniete až neskoro, prípadne nad tým začnete uvažovať po prečítaní nejakého článku.
Filomena Trindade z Institute for Functional Medicine tvrdí zaujímavú vec – pitie čistej vody hydratuje, ale nie ideálne. Len prebehne systémom a nedostáva sa do buniek. Preto je dobré ju ochutiť – môžete do nej pridať vyšťavený citrón, pomaranč alebo grapefruit. Prípadne pridajte trošku himalájskej soli alebo štipku horčíka.
A ako zistiť, že sa nedostatočne hydratujete, hoci pijete dostatok vody? Varovným signálom je nutkanie na močenie skôr ako do polhodiny po vypití vody.

 

7. Ako často sa vyprázdňujete?

Možno príliš osobná otázka, ale pre vaše zdravie mimoriadne dôležitá. Zápcha nie je nič príjemné, ale dá sa tomu predchádzať. Doktor Satish Rao, riaditeľ Digestive Health Center z Augusta University radí, aby ste sa vyprázdňovali každý deň v približne rovnaký čas. Môže to byť chvíľka hneď po zobudení, alebo po raňajkách. „Hrubé črevo je uspôsobené tak, aby sa vyprázdnilo počas prvej hodiny po prebudení,“ vysvetľuje doktor Rao. Prípadne to môžete urobiť do hodiny po jedle, kedy pociťujeme zvýšenú potrebu na stolicu.

Možno vám pomôže obľúbený trik vizualizácie. Je to technika, keď si predstavujete sami sena, ako v daný čas idete na záchod. Dôležitosť pravidelného vyprázdňovania potvrdzuje aj doktor Igor Bukovský: „Mnoho autorít sa domnieva, že pravidelná stolica v určitú pravidelnú dennú dobu je lepšia ako stolica nepravidelná. Najpríhodnejší čas je pred alebo tesne po raňajkách. Sú ľudia, ktorí majú stolicu po každom jedle, teda trikrát za deň. Môže to byť normálne.“
Možno to teda znie úsmevne, ale vizualizácia pomáha. Dokonca sa vaše zvierače naučia uvoľniť v daný čas.

pravidelná stolica je dôležitá

Pravidelná stolica jemimoriadne dôležitá.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.