Viete sa správne vypotiť, keď to najviac treba?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Základom boja proti vírusom je správne vypotiť telo. Pritom často robíme chybu, že sa snažíme začínajúcu chorobu prechodiť, ideme do práce, či školy a šírime infekciu ďalej. Prípadne opačný extrém – ideme hneď k lekárovi, pri prvých príznakoch. „Základom je veľa piť a dobre sa vypotiť,“ súhlasí lekár internista Igor Vozár. Poviete si, čo už je zložité na potení? Nie vždy je to také jednoduché, zafunguje to raz, možno len čiastočne… Poznáme však niekoľko prostriedkov, ktoré zaručene spustia potenie a rýchlejšie sa tak začnete liečiť.

Ideálne pre správne potenie sú čaje, a to lipový, bazový alebo zázvorový čaj, ktoré podporujú potenie. Vždy, keď sa prebudíte mokrý, prezlečte sa do suchého pyžama a vyvetrajte izbu. Aspoň na pár minút, vyjdite z nej a potom sa vráťte a poťte sa ďalej.
Ak práve nemáte radi spomínané čaje, skúste iný, ale hlavne pite. Proti virózam pomáha vypiť denne aspoň dva litre tekutín, ideálne teplých, ktoré organizmus zahrejú a súčasne odplavia z tela škodliviny.
Perfektný je šípkový čaj, proti zápalom účinkuje harmančekový alebo čaj z materinej dúšky. Môže to byť zelený, aj ovocný čaj.

Výživový poradca Igor Bukovský odporúča počas angíny čaj lapacho, ktorý môžete aj kloktať, ale neprehĺtať. „Raz alebo dvakrát denne si pridávajte do jedla alebo čaju štipku čili (mletej pálivej papriky). Podporuje to očisťovanie dýchacích ciest pri ochoreniach,“ dodáva odborník s tým, že aj tymiánový a pepermintový čaj potláčajú zápal. Majú dezinfekčné účinky, znižujú teplotu a podporujú imunitu.

 

Viete sa správne vypotiť? 3 TOP čaje

Lipový čaj

Ak len začínate čosi cítiť, trasie vás, „niečo na vás lezie“, okamžite siahnite po lipovom čaji. Pomôže vám správne vypotiť, zahreje, spomalí množenie vírusov a baktérií. Lipa má totiž silný potopudný aj protihorúčkovitý účinok. Navyše vyháňa hlieny z priedušiek pri zápale dýchacích ciest. Tiež upokojuje, tíši bolesť a posilňuje imunitu.

Kúpte si niekde v špecializovanom obchode alebo na trhovisku sušenú lipu. Dajte si do šálky čajovú lyžičku lipy a zalejte 2,5 dcl horúcej vody. Nechajte vylúhovať asi 10 minút. Účinok zvýšite, keď ho budete pochlipkávať po horúcej sprche a potom si ľahnete do postele a pospíte si. Lipový čaj si môžete ochutiť medom, citrónom alebo bazovou šťavou, čím ešte zvýšite potopudný efekt.

Pozor, lipový čaj nepite bežne počas roka, alebo ako prevenciu často. Jeho dlhodobé popíjanie zaťažuje srdce a môže vám to viac uškodiť ako pomôcť.

viete sa správne vypotiť

Bazový čaj

Baza patrí medzi zázračné rastliny. Chutí bazový sirup, opečené bazové kvety, ale na jeseň a v zime siahnite najmä po bazovom čaji, ktorý úžasne spúšťa potenie. Sťahuje horúčky a čistí dýchacie cesty od hlienov, pomáha aj pri angíne. Výborný je teda už pri prvotnom nachladení a dokonca zbavuje kyseliny močovej. Preto sa odporúča aj ako preventívny prostriedok, ktorý chráni pred dnou.

Baza tiež pôsobí močopudne – ak teda máte problémy s močovými cestami, neváhajte po nej siahnuť. A má aj mierne preháňacie účinky, čo sa zíde pri zápche.
Čaj pripravte z dvoch lyžičiek sušených kvetov bazy, desať minút lúhujte a popíjajte horúci niekoľkokrát denne. Môžete si ho osladiť medom, pridať citrón.

ako sa zbaviť prechladnutia za 24 hodín?Prečítajte si tiež
Ako sa zbaviť prechladnutia za 24 hodín.

 

Zázvorový čaj

Ten si asi dopriavame najčastejšie, hoci je štipľavý a nie každému chutí. Takmer v každom obchode však nájdete kúsky zázvoru, ktorý očistíte, nastrúhate a zalejete horúcou vodou. Môžete pridať med a popíjate. Zázvor totiž obsahuje pikantnú látku gingerol, ktorý sa podobá kapsicínu v čili papričkách. Alebo piperínu v čiernom korení. Preto má zázvor protizápalové a antibakteriálne účinky, ktoré vypália, zahrejú a znížia horúčku.

Zázvorový čaj uvoľňuje hlieny v dýchacích cestách, posilňuje imunitu, zlepšuje trávenie a mierni kašeľ. Je vhodný aj pri hnačke a znižuje dokonca hladinu zlého cholesterolu.

Okrem čaju môžete skúsiť aj zázvorovú zmes – nastrúhajte 4 jablká, pridajte 30 gramov nastrúhaného zázvoru a lyžicu medu. Premiešajte a každý deň si doprajte jednu dve lyžice zmesi. Skladujte v chladničke.

Pozor, nepreháňajte to ani so zázvorom, najmä pri žalúdočných problémoch, vredoch či Crohnovej chorobe. Tiež by s ním mali opatrne narábať tehotné a mamičky v čase dojčenia.

 

Ďalšie užitočné tipy

viete sa správne vypotiťUrobte si aj zmes medu a škorice, ktorá obsahuje veľa minerálov, vitamínov skupiny B, vitamíny K, E a C. Do dvoch lyžíc medu dajte lyžicu škorice – má to antibiotické účinky, zahreje vás, zabráni nadúvaniu, dezinfikuje vnútro organizmu a ešte si aj pochutnáte 🙂

Mnohí nedajú dopustiť na klasický slepačí vývar, ktorý je skutočne plný vitamínov, zinku a ďalších prospešných látok. Zmierňuje najmä nádchu, uvoľní upchatý nos a pôsobí potopudne. Podobnú službu vám spraví aj zeleninová polievka, ktorá je ešte ľahšie stráviteľnejšia a dodá energiu na boj s infekciou.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.