Ako zbaviť záhradu slimákov? Ide to účinne aj ekologicky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznajú to takmer všetci záhradkári. Po zime sa pustia do pestovania, krásne si pripravia pôdu, pohnoja, posadia a s očakávaním sledujú prvé listy jarného šalátu alebo inej zeleninky. No okrem nich si na šťavnatú úrodu brúsia zuby aj slimáky. Nepozvaní hostia sú čoraz aktívnejší s pribúdajúcimi slnečnými lúčmi a teplejším počasím. Ak chcete zastaviť ich inváziu, udržať záhradu bez slimákov, musíte s nimi bojovať od samotného začiatku sezóny. Nezanedbať to, lebo neraz vám môžu doslova „preliezť“ cez hlavu a už sa ich nemusíte úplne zbaviť.

Každý záhradkár má svoje osvedčené a odskúšané tipy, ako sa zbaviť slimákov. Alebo ich ani nepustiť do záhrady. Niekto siaha po pive (nie je pre seba, ale aby v nich utopil tie pomalé beštie), iný využíva ekologicky šetrné návnady obsahujúce fosforečnan železitý, ďalší ich mechanicky zbiera…
Spôsobov je veľa. My sme zozbierali od skúsených záhradkárov 9 najúčinnejších tipov, ako mať pokoj od slimákov.

 

9 tipov, ako sa zbaviť slimákov

Myslite vždy na to, že slimáky útočia najskôr na mladú sadbu, listy šalátov, cukiet a ďalšiu zeleninu (i kvety), ktoré práve vyrastajú. Za pár dní dokážu zožrať neuveriteľne veľa rastlín a spôsobiť značné škody.  Nejednému záhradkárovi je z toho pohľadu do plaču. Žiaľ, mnohí zaregistrujeme prítomnosť slimákov až keď už záhradu zdevastovali. A napoly zožrali. Preto treba záhradu neustále kontrolovať a už pri prvom výskyte začať bojovať. Nepodceniť to.

Čo chutí slizniakom španielskym?
Ľadový a hlávkový šalát, kapustu, kel, reďkovky, brokolicu, karfiol, špargľu, cuketu, fazuľu, paradajky, mrkvu, jahody, uhorky, hrach, kukuricu, repku, zemiaky, slnečnice, sadenice papriky a melónov, spadnuté ovocie, veľkolisté trvalky.
Čo slizniakom španielskym nechutí?
Tymián, žeruchy, levanduľa, sedmokráska, konvalinka, prvosienka, muškát, mak, papradie, fuchsia, pivoňka, tulipán, mäta, pažítka, cesnak, fenikel, petržlen, šalvia, kosatce, okrasné trávy ap.

ikona záhrada rastlinaPekinská kačka a indický bežec požierajú nepríjemné slizovce španielske, ktoré vedia narobiť poriadnu galibu. Propagátorka prírodnej liečivej záhrady Hanka Sekulová vyskúšala proti slimákom všetko, no osvedčili sa až kačice. Slimáky sú pre ne doslova delikatesou. A keď už nie sú, kŕmia ich bežne ako sliepky. „Žerú pšenicu, kŕmnu kukuricu, môže byť celá alebo šrot, zemiaky a iné zvyškové dobroty z kuchyne. Veľa si nájdu aj v záhrade. Dážďovky, chrústy a snažili sa loviť dokonca aj veľké chrobáky, ako sú roháče, ktoré som pred nimi zachraňovala,“ popisuje Hanka Sekulová.

Pozrite si vo videu, ako si kačky pochutnávajú na slizniakoch:


ikona záhrada rastlinaProfesor Ivan Hričovský odporúča veľmi jednoduchú a účinnú ochranu pred nevítanými hosťami. Vždy, keď rozbijete vajíčko pri príprave akéhokoľvek jedla, škrupinku nevyhadzujte do koša. Vložte ju do pripravenej nádobky v chladničke. Keď sa nádoba naplní, rozdrvte škrupiny na malé kúsky a vysypte ich okolo spodnej časti rastlín. Ostré vaječné škrupiny odradia slimáky, slizniaky a ďalšie chrobáky z okusovania rastlinstva vo vašej záhrade.

ikona záhrada rastlinaViacerí odborníci sa zhodujú, že najúčinnejšou metódou je ručný zber. Musíte ich nájsť včas, zbierať pravidelne a byť trpezliví. Zbierajte ich najmä vo večerných a nočných hodinách, kedy ich vylieza von najviac. Prípadne skoro ráno, kým vyjde slnko. Alebo po daždi. Všímajte si najmä tmavé a vlhké miesta, kde sa zvyčajne ukrývajú. Kompost, vysoká tráva, miesta pod drevom alebo tehlami. Tiež pod sudmi, kvetináčmi ap.
Čo následne s vedrom plným slimákov? Môžete ich odniesť niekam ďaleko, do lesa, alebo ich dať prasatám, prípadne hydine. Niektorí ich hubia vriacou vodou alebo soľou.

ikona záhrada rastlinaChytanie slimákov do pasce ďalší častý spôsob. Môžete im do záhrady nastražiť rôzne lákadlá ako vlhké hnijúce drevo, namočený kúsok starého koberca, kus jutoviny, vlnitú lepenku… Slimáky sa do takto pripraveného úkrytu schovajú a ráno ich proste vezmete a zahubíte. Do skrýše im môžete dať aj návnadu – zvyšky ovocia alebo zeleniny, šťavnaté listy, prípadne šupky z grapefruitu, ktoré vraj zaberajú.

hričovskýPrečítajte si tiež
Profesor Ivan Hričovský: “Dôležité sú pre mňa tri vlastnosti.”

ikona záhrada rastlinaBráňte im v pohybe rôznymi prekážkami. Slimáky nemajú radi niektoré povrchy – môže to byť cestička zo štrku okolo záhonu, alebo piesok, drvená kôra ap. Niektorí odporúčajú piliny, soľ, popol, ihličie, alebo vápno.
Soľ však nie je dobrá pre rastliny. Piliny sú ok, ale polejte ich ešte čiernou kávou, prípadne posypte kávovou usadeninou – kofeín je pre slimáky smrteľný nervový jed, ktorý ich navyše odpudzuje.

ikona záhrada rastlinaSkúste zabudovať ochranné plôtiky. Vezmite si asi 40 cm vysoký plech, ktorý má zahnutú hornú hranu v smere od záhonu a mierne dolu. Plôtik zahrabte do zeme asi tak 20 cm, aby sa slimáky nepodhrabali. Budú sa snažiť túto prekážku prekonať, ale kvôli zahnutej hrane ju neprelezú.

ako sa zbaviť slimákov

ikona záhrada rastlinaSlimáky majú radi pivo a vy to môžete využiť. Pivné pasce skúšajú mnohí, niekto s väčším úspechom, iný s menším. Vezmite si povedzme nejakú bežnú nádobku – z jogurtu, tvarohu ap. Prípadne odrežte spodnú časť z plastovej fľaše. Nalejte do nej zriedené pivo a zakopte na záhrade tak, aby pár centimetrov zostalo nad povrchom pôdy. Vôňa piva priláka slizniaky, tie spadnú do misky a buď sa otrávia alkoholom alebo sa jednoducho utopia.
faktom však je, že na pivo nenalákate všetky slimáky, takže ich budete musieť naďalej aj zbierať. Navyše vôňa piva môže prilákať aj slimáky od susedov 🙂

ikona záhrada rastlinaPoznáte nepriateľov slimákov? Okrem spomínaných kačíc. Niektoré rastliny im vôbec nevoňajú – napríklad petržlen, šalvia, cesnak ai. Tiež sa boja ježkov či jašteríc, žiab, krtkov, mlokov, ropúch a skokanov. Na slimákoch si pochutia aj vtáky ako drozd alebo bažant.

ikona záhrada rastlinaPrípravky z obchodu, napríklad Slimex alebo Ferramol. Ten obsahuje spomínaný fosforečnan železitý, ktorý sa bežne nachádza v prírode. Je teda eko šetrný. A navyše dlhodobo účinný, pretože odolá dažďu aj polievaniu. Tento prípravok neohrozuje deti, ani zvieratá, ktoré by mohli náhodne prehltnúť granúl. Ani ježkov, či vtáky. Navyše slimáky sa po zožratí granúl stiahnu s pocitom nasýtenia do skrýše, kde neskôr zahynú, takže vám nezostanú mŕtve slimáky na pozemku.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.