S blížiacimi sa Dušičkami, čiže Pamiatkou zosnulých a Sviatkom všetkých svätých sa rozširuje ponuka v obchodoch aj na trhoviskách, ale tiež začíname uvažovať, ako vyzdobiť hrob tento rok. Či klasika chryzantémy…alebo to oživiť niečím novým. Čo tam vlastne dať, aby to vydržalo dlho a bolo to pekné?
Možno už týždne vopred plánujete cestu na hroby celej rodiny a nakupujte potrebné veci. Dáme vám niekoľko tipov, na čo myslieť a ako upraviť hrob na Dušičky, aby vyzeral decentne a dlho pekne. Priznajme si, mnohí to nechávame všetko na poslednú chvíľu a potom pár dní pred Dušičkami nakupujeme a snažíme sa všetko „nejako naaranžovať“. Ktoré kvety však vydržia najdlhšie? Ktoré kahance horia dlhšie a ktorým sa radšej vyhnúť? A čo je trendy?
Ktoré kvety vydržia najdlhšie?
Ako sme už vyššie písali, tradičné kvety jesene sú chryzantémy. Rôzne veľkosti i farby.
Vedeli ste však, že kvety veľkokvetých chryzantém sú menej odolné proti mrazu? Poškodia ich už teploty blízke nule, preto v chladnejších oblastiach vyberajte radšej drobnokveté chryzantémy odolné proti teplotám mínus tri až mínus päť stupňov.
Najcitlivejšie chryzantémy sú ich biele odrody, najodolnejšie zasa žlté a tmavé, napríklad purpurové. Ak môžete, kupujte kvety v plastových črepníkoch – je to praktické. Bez ďalších úprav ich môžete umiestniť priamo na hrob a po odkvitnutí a prezimovaní sa dajú vysadiť na záhon a pestovať ako trvalky aj naďalej.
Vždyzelená gaultéria ležatá dorastá do výšky pätnásť až dvadsať centimetrov. S príchodom zimy sa sfarbuje do purpurova a jej červené plody vydržia krásne žiariť aj spod snehu až do jari.
Veľmi odolné sú aj rôzne okrasné trávy, ako sú ostrica vtákonohá ‘Evergold’, ostrica japonská ‘Silver Scepture’ či medúnok mäkký ‘Jackdaws Cream’. Výborne nimi spestríte iné kvety a keď ich doplníte nenáročným vždyzeleným brečtanom, je hotovo 🙂
Nižším teplotám dobre odolávajú vždyzelené kríčky Hebe armstrongii dorastajúce do výšky 20 až 25 cm. Skúste si v hobymarkete alebo záhradníctve pýtať aj poloplazivé Hebe pinguifolia vysoké 15 až 20 cm so sivozelenými listami. Uvidíte ten efekt na hrobe.
Ktoré kahance horia dlhšie?
Na trhu a najmä internete je množstvo druhov kahancov – kahance malé, s vkladom, s aplikáciami, s dúhovým alebo zrkadlovým efektom. Tiež kahance plastové, ručne maľované, s fóliou, solárne, či kahance katedrály. Pri každom kahanci by ste mali mať uvedené, ako dlho horia.
Pri tých najjednoduchších, z plastu a s krytom sa uvádza 10 až 20 hodín, no podľa testov to bolo menej o dve hodiny v priemere.
Sviečka bez krytu mala horieť 12 hodín a horela o pol hodiny menej. No pri miernom vánku zhasla už po dvoch hodinách.
Radšej teda siahnite po sklenených kahancoch s krytom. Takmer guľovitý tvar kahanca za cca 3 eurá udával dobu horenia až 85 hodín a podľa testu to bolo dokonca 86 hodín. Oveľa výraznejší rozdiel v horení – až o 8 a 9 hodín viac horeli sklenené úzke vysoké kahance s vrchnákom. Tie dostanete za euro/kus. Jednoduchšie sklenené kahance, nižšie s krytom ako vidíte na obrázku vľavo, stoja približne 50 centov a majú horieť okolo 20 hodín. No podľa testov bol tento čas kratší aj o niekoľko hodín.
Čajové sviečky ani nekupujte, tie zhasnú už pri jemnom vánku.
Tipy, ako upraviť hrob na Dušičky
Na hroboch s kamennou platňou vyniknú okrasné kvetináče s chryzantémami, ktoré tam budú kvitnúť celú jeseň. Hodia sa aj kvetináče s vresom, ktoré sa dajú úžasne nakombinovať. Hoci ide o celkom odolné rastliny, umiestnite ich skôr do závetria a najlepšie na mieste, kde svieti aj slnko, aby počas zimy rýchlo nezamrzli.
Máte hrob v štýle malého záhonu? Rastliny vyberajte podľa umiestnenia. Do tieňa pokojne hortenzie, nenáročné hosty, brčál (barvínek), či brečtan. Na plné slnko rozchodníky, materina dúška, šater ozdobný alebo skalnice. Oplatí sa vyberať rastliny, ktoré sa rýchlo rozrastajú pod pôdou a vytvárajú živé koberčeky.
Vždy dobre vyzerali hroby čiastočne s kvetmi, trávou a vysypané kamienkami. Takto sa môžete celkovo pohrať so vzhľadom – väčšina plochy je posiata drobnými kamienkami a robíte len malé ostrovčeky s kvetmi, prípadne nejakými soškami anjelov a sviečkami a svetielkami.
Prečítajte si tiež
Ako prekonať žiaľ nad stratou blízkej osoby?
Obľúbené sú vence z prírodných alebo netradičných materiálov v jesenných farbách a živé kvety. Napríklad také vetvičky strieborného smreku. Nie toho obyčajného, ktorý rýchlo opadáva. Doplňte ich sušenými kvetmi, šiškami alebo okrasnou trávou.
Obľúbené sú ozdobné misky s vresom alebo chryzantémy, ktoré vydržia až do prvých mrazov. Pozor však na slamené vence, ktoré síce hrob osviežia, ale nevyzerajú pekne, keď zmoknú.
Snažte sa vyberať kvety vo farbách jesene ako je oranžová, fialovo-oranžová, tmavo-červená. Môžete pridať prvky s nádychom žltej, zelenej alebo svetlo-oranžovej.
Svetiel je dnes v obchodoch množstvo, niekedy si ani neviete vybrať. Vyskúšajte diodové LED svetielka, ktoré vyzerajú ako čajové sviečky a stoja pár centov. Najdrahšie bývajú keramické ozdobné sviečky alebo elektrické sviečky na solárny pohon.
Podľa Keltov sa práve počas tejto noci stierala hranica medzi svetom živých a mŕtvych. Podobný tomuto svatku je v súčasnosti Halloween.
Dušičky potom pripadajú na 2.november, čo je Pamiatka zosnulých. Ľudia si v tento deň spomínajú na svojich blízkych a prichádzajú k ich hrobom položiť kvety a zapáliť sviečku.