Okrem vlastného návrhu rodinného domu je potrebné ešte pred začiatkom výstavby a počas nej rozhodnúť o širokej škále ďalších vecí. Patrí medzi ne aj výber vhodného typu plota, ktorý by mal prirodzene dopĺňať celý objekt a zároveň plniť základné funkcie, ako je zabezpečenie ochrany pozemku pred nežiaducim prístupom.
Plot predstavuje jednu zo základných doplnkových konštrukcií súkromného stavebného objektu. Jeho výber a prevedenie závisia od viacerých faktorov a v podstate sa odvíjajú od toho, aký objekt obklopuje – ploty, ktoré sa budujú okolo komerčných budov alebo verejných stavieb, majú spravidla odlišný charakter ako tie, ktoré obklopujú rodinné domy. Moderné ploty sa vyrábajú v širokej škále tvarov, riešení a materiálov a veľmi často využívajú technológie zamerané nielen na ich dlhú životnosť, ale aj na zaujímavé estetické prevedenie.
Funkcie plota a ich nadväznosť na stavebný objekt
V základnom prevedení môže plot plniť tri hlavné funkcie – tvorí bariéru vstupu na pozemok a chráni majetok na ňom, má obmedzovať dohľad na pozemok podľa požiadaviek a vymedzuje hranice pozemku alebo jeho užívanej plochy.
Ak je plot stavaný okolo komerčného objektu, väčšinou sa úplne vypúšťa požiadavka na minimalizáciu viditeľnosti (ak nie je priamo žiadaná vzhľadom na povahu podnikania), a takisto sa často kladie menší dôraz na ochrannú funkciu. Pri rodinných domoch a súkromných obytných objektoch však plot často plní všetky tri funkcie, hoci ich dôležitosť závisí od toho, kde je plot umiestnený – či ide o hranicu medzi dvoma súkromnými pozemkami, alebo o hranicu medzi súkromným pozemkom a verejnou komunikáciou.
Typy plotov na hranici súkromných pozemkov
Ak sa plot nachádza medzi dvoma súkromnými pozemkami, obvykle sa volí jednoduché riešenie bez výraznej estetickej funkcie. Ploty, ktoré oddeľujú priestory, kde sa majitelia pozemkov často zdržujú, bývajú nepriehľadné (napríklad z tehál alebo tvárnic) a pomerne vysoké. Naopak, ploty medzi záhradami sú väčšinou z pletiva a plnia primárne deliacu funkciu. Často sa pri nich vysádza nižší alebo vyšší porast, ktorý prirodzene bráni pohľadu, takže nie je potrebné túto funkciu podporovať ďalšími stavebnými opatreniami.
Prečítajte si tiež
Čo nepodceniť pri údržbe domu a jeho okolia.
Ploty na hranici verejného a súkromného pozemku
Ploty, ktoré susedia s verejnou komunikáciou, bývajú navrhované tak, aby poskytovali maximálne súkromie a ochranu pozemku a majetku na ňom. Tento druh plotov býva vyšší a často zahŕňa vstupnú bránku a bránu na prístup pre automobil. Materiály používané na tieto ploty sú veľmi variabilné, pričom sa pri ich výstavbe kladie dôraz aj na reprezentatívny vzhľad – veľmi často sa volí riešenie, ktoré ladí s farbami a štýlom rodinného domu – môže ísť o zladenie s fasádou alebo škridlovou krytinou.
Tradičné ploty sa stavajú z tehál a tvárnic, prípadne v kombinácii s drevenými alebo plastovými prvkami. Veľmi obľúbené sú však aj ploty z prírodného kameňa, či už vo forme muriva alebo gabionu. Zvlášť obľúbenou kategóriou sú kovové ploty, ktoré umožňujú realizáciu rôznych moderných prevedení.
Moderné plechové ploty a ich uplatnenie
Plechové ploty sa používajú ako vizuálne aj funkčné riešenie. Kým v minulosti bol typickým príkladom jednoduchý vlnitý plech, ktorý dobre bránil prístupu aj chránil súkromie, jeho vzhľad nebol príliš atraktívny. V súčasnej dobe plechové plotu nadobúdajú skôr podobu mierne priehľadného riešenia, ktoré je veľmi obľúbené a pritom dobre plnia svoju ochrannú funkciu.
Tento variant obsahuje tzv. plotové lamely z hliníku alebo ocele s povrchovou úpravou v rôznych farebných prevedeniach. Lamely môžu byť usporiadané horizontálne alebo vertikálne. Lamelové ploty sú jednoduché na inštaláciu, pomerne lacné a ich veľkou výhodou je rýchla a čistá výstavba.
TS, foto: Michal / Adobestock.com