Aký je Harry Potter a prekliate dieťa?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite si spomínate, čo J.K.Rowlingová dlho tvrdila – pokračovanie série Harry Potter určite nebude. Po prečítaní ôsmej časti Harry Potter a prekliate dieťa (zatiaľ v angličtine, od 30.septembra aj v slovenčine) si poviete – ešteže nedodržala slovo. V prvom rade si však treba uvedomiť, že nejde o klasický román. Joanne dodala „len“ príbeh, ktorý do divadelnej hry spracovalo duo Jack Thorne a John Tiffany. Aký je teda nový Harry Potter a prekliate dieťa? Na čo sa môžete tešiť?

Ak ste prečítali osmičku v angličtine, už všetko viete 🙂 Ak si predsa len chcete počkať na slovenský preklad – lebo v angličtine by ste z čítania proste nemali ideálny zážitok -, prezradíme vám zopár vecí. Ale žiadne strachy, nebudú spoilery, prezrádzanie deja. Len vás chceme navnadiť, aby ste sa naozaj tešili na nového Harry Pottera – toho si už teraz môžete predobjednať a  len čakať, kedy príde k vám domov.

 

Harry Potter a prekliate dieťa

Hoci ide o prepis divadelnej hry, nový Harry Potter má stále to čaro a atmosféru, aké malo sedem predchádzajúcich dielov. Od porážky Voldemorta ubehlo 19 rokov a Rokfort navštevujú noví študenti. Medzi nimi aj Harryho syn Albus Severus, ktorý je však pravým opakom svojho slávneho čarodejníckeho otca. Neznáša Rokfortskú strednú školu, v metlobale je nešikovný a neskončí v Chrabromile ako Harry. A navyše, jeho najlepším priateľom je Scorpius, syn odvekého nepriateľa Draca Malfoya.

A zatiaľ čo rodičia čelia kríze stredného veku, obávajú sa návratu Pána Zla a riešia „bežné každodenné veci“, ich potomkovia sa zmocnia obracača času, aby sa vrátili do minulosti a preskúmali jej temné zákutia. A možno aby aj napravili staré krivdy

Toľko základná zápletka, ktorá sľubuje skvelé dobrodružstvo a napätie od prvých stránok.

Harry Potter a prekliate dieťa

Novinka Harry Potter a prekliate dieťa pobláznila opäť celý muklovský svet.

Napínavé a zábavné

Novému Harry Potterovi veru napätie nechýba. Ani humor a ľahkosť, na akú sme si pri čítaní kníh J.K.Rowlingovej zvykli. Opäť sa vrátite do čarodejníckeho sveta, ktorý milujú milióny ľudí po celom svete. Pri čítaní budete musieť oprášiť spomienky na trojku či štvorku – Väzeň z Azkabanu (spomínate si na obracač času, pomocou ktorého zvládala Hermiona svoj preplnený rozvrh?), či Ohnivá čaša. Postupne sa vám obnovia scény z prvých dielov, postavy ožijú, spomeniete si na motívy toho, čo robili a prečo tak konali.

Prečítajte si aj
Harry Potter. 7 vecí zo sveta HP, ktoré ste nevedeli.

Všetko má svoje miesto, Joanne nepreháňa, baví a ponúka plnohodnotný príbeh, hoci je to stále len prepis pracovného scenára divadelnej hry. Možno sa obávate, že vám budú chýbať opisy atmosféry, zmýšľania postáv, ale žiadne strachy: Rowlingová to celé vyváži dialógmi, zápletkou a celkovým smerovaním príbehu (nejaké opisy predsa len sú, najmä na úvod kapitol, či kratučké vety v rámci dialógov).

Nový Harry Potter prináša množstvo prekvapivých zvratov, veľa emócií, humoru a úžasné postavy. Možno si zamilujete Rose Weaslyovú (dcéru Hermiony a Rona) tak ako my. Je neuveriteľná 🙂

Hermionin obracač času.

Hermionin obracač času.

Čítať divadelnú hru?

Drvivá väčšina fanúšikov Harryho Pottera nikdy neprečítala žiadnu divadelnú hru, tobôž nie scenár, takže je len prirodzené, že sa u nich objavuje jedna závažná obava: ako sa mi bude čítať scenár? Nebude ma to rušiť? Bude to plnohodnotný príbeh?

Môžeme vás upokojiť: bude sa vám to čítať skvele. Rýchlo si zvyknete na štýl scenára, ponoríte sa do príbehu a aj kvôli absencii väčších opisných častí (pri ktorých sme si zvykli tak trochu oddýchnuť, zvoľniť, však?) budete tentoraz obracať stránku za stránkou. Dynamika príbehu vás nepustí, vtiahne, nedá vám vydýchnuť a knihu prečítate za niekoľko hodín. Možno na jeden šup. Aj keď je to teda forma scenára, číta sa kniha ako próza. Nič vás zvlášť neruší, ani nebrzdí.

Harry Potter a prekliate dieťa sa síce označuje ako ôsmy diel, ale nemožno ho tak brať. Nerozvíja totiž príbeh hlavných protagonistov. Skôr sa vracia na staré známe miesta, ktoré fanúšikovia Harry Pottera tak milujú. Je to samostatná kniha, ktorá sa nesnaží prekonať prvých sedem dielov, ale bez ich prečítania si novinku určite nevychutnáte. A ak ste skutočný „potterovec“, nový Harry Potter a prekliate dieťa vás nadchne a uspokojí. Pretože nestratil nič zo svojho typického kúzla.

Foto: Ikar, pottermore.com, fantasyobchod.cz


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.