Ak ste diabetik alebo máte diabetika v rodine, dobre viete, že vianočné sviatky sú poriadnou záťažou. Voľné dni a toľko lákadiel. Sladké aj slané, chcete si pripiť…no musíte sa kontrolovať. Musíte mať na pamäti, čo vám môže uškodiť, čomu sa vyhnúť a z čoho si môžete trošku dopriať. Jednoducho, diabetici si príjem cukru a glykémiu musia strážiť oveľa viac ako zdraví ľudia. Takže diabetici a Vianoce – na čo myslieť a na čo si dať pozor?
Keď sa povie, že diabetik môže jesť všetko, ale s mierou, nie je to ďaleko od pravdy. Len nie vždy sme takí dôslední a poctiví, však? Najmä diabetici 2. typu by si mali dávať väčší pozor, pretože ich ochorenie úzko súvisí so zlým životným štýlom a nezdravým stravovaním. Ich telo nevie správne využívať inzulín a na to musia myslieť hlavne počas vianočných sviatkov plných hojnosti.
Diabetici a Vianoce
Nezabúdajte, že diabetes môže viesť k vážnym komplikáciám, ako je poškodenie sietnice očí, obličiek, srdca. Nízka hladinu cukru v krvi môže spôsobiť hypoglykémiu a tá neraz vedie až ku kolapsu, mdlobám, kóme, či k epilepsii.
Odborníci preto odporúčajú, aby si diabetici vopred premysleli a naplánovali, čo a koľko budú jesť. Ak si doprajete koláčik, tak musíte ubrať z cukrov v inej strave (napr. zemiaky, ryža, či chlieb).
Aj preto u diabetikov platí oveľa viac to, čo výživoví odborníci odporúčajú všetkým: vychutnávať si jedlo, každé sústo, sústrediť sa na to. Nielen zjesť niekde úchytkom, alebo pri telke a ani neviete, čo ste jedli. Prípadne potajomky, lebo máte výčitky svedomia. Doprajte si ten pôžitok z jedla, hoci je to malý kúsok, no potom nehrozí, že zjete celý plech.
3 základné pravidlá
- Diabetici si musia správne vyberať jedlá a potraviny, naplánovať jedlá, pohyb a monitorovať cukor v krvi.
- Zamerajte sa na potraviny s nízkou energetickou hodnotou a nízkym glykemickým indexom.
- Nesmierne dôležitý je pohyb na čerstvom vzduchu, ale tiež akákoľvek aktivita.
Ktoré potraviny áno a ktoré nie?
Vo všeobecnosti buďte opatrní pri konzumácii:
- Sladkosti ako sú koláče, cukrovinky a cukrové ovocie.
- Alkoholické nápoje, ktoré môžu zvýšiť hladinu cukru v krvi a interagovať s liekmi na diabetes.
- Nápoje s vysokým obsahom cukru: džúsy a sladené nápoje sú doslova tekutými kalóriami a výrazne zvyšujú hladinu cukru v krvi.
- Mastné jedlá, kde patrí pečené mäso, omáčky a smažené jedlá.
- Potraviny s vysokým obsahom sacharidov ako sú zemiaky, ryža a chlieb, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi.
Môžem light a dia výrobky?
Nie, nenechajte sa oklamať potravinami s označením light a dia. Aj také zvyšujú cukor v krvi.
V dia potravinách sú namiesto klasického cukru náhradné sladidlá. Občas aj fruktóza, ktorá je z energetického hľadiska rovnaká ako cukor.
Dia výrobky často obsahujú aj viac tuku, čiže hoci sú menej sladké, energetická hodnota je rovnaká ako u klasického zákusku alebo koláčika.
Ak už využívate náhradné sladidlá, zvoľte nízkokalorické ako je sacharín, aspartám alebo acesulfám.
Umelé nízkokalorické sladidlá, čiže sukralóza, steviozidy, sacharín, acesulfám, aspartát, majú oveľa vyššiu sladkosť ako cukor, ale nemajú žiadny vplyv na zubný kaz.
Rozhodne sa vyhýbajte kalorickým sladidlám, kde radíme fruktózu, erytritol , xylitol, sorbitol.
Prečítajte si tiež
Pacienti s cukrovkou.
Najčastejšie mýty o chorobe podľa diabetologičky.
Môžem si pripiť s návštevou?
Počas vianočných sviatkov častejšie siahame po poháriku, hoci len ako prípitok, ale nezabúdajte: akýkoľvek alkohol môže spôsobiť zvýšenie aj zníženie hladiny cukru v krvi. Vždy to závisí od toho, čo ste jedli a pili. Celkovo sú pre diabetikov rizikové destiláty, ktoré môžu spôsobiť rýchly pokles hladiny cukru v krvi. Nevhodné sú aj sladké vína, pivo, či kokteily.
Ak si predsa len chcete pripiť, zvoľte si suché víno s nízkym obsahom zvyškového cukru. Kedysi sme si robievali vínny strek, ten je ešte lepší. Snažte sa nepiť hlavne pred spánkom, pretože alkohol môže glykémiu zvýšiť. To sa následne snažíte korigovať vyššou dávkou inzulínu a prichádza riziko nočnej hypoglykémie.
Zdroj a foto: Pravda.sk, VšZP, Freepik.com