Esenciálne oleje. 7 tipov, ako ich využiť pre zdravie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Sama svet zmeniť nedokážem, ale môžem hodiť kameň do vody, aby som vytvorila veľa kruhov,“ povedala svojho času Matka Tereza. Tým kameňom vo vode môžu byť prírodné liečivé metódy, ktoré stále akosi obchádzame a nevyužívame naplno. Pritom skrývajú v sebe oveľa viac ako len uzdravenie.
A špeciálne esenciálne oleje vedia robiť s naším telom, ale aj náladou, či emóciami divy. „Vďaka esenciálnym olejom sa môžete lepšie vyspať, uľaviť si od bolesti, napraviť trávenie, podporiť proces chudnutia a celkovo sa cítiť plní energie a sily na to, aby ste v každej oblasti svojho života cítili hojnosť a energiu,“ tvrdí doktor Eric Zielinski, ktorý zasvätil štúdiu esenciálnych olejov takmer dvadsať rokov.
V tomto článku vám poradíme, ako esenciálne oleje vylepšia spánok, našu náladu, dosiahnete vďaka nim hormonálnu rovnováhu, aj ako vám pomôžu zahnať prílišnú chuť na jedlo.

 

Liečivé esenciálne oleje

Esenciálne oleje tu boli už pred stáročiami. Využívali ich starí Egypťania – najmä myrhu, kadidlo, santal, či škoricu. Starovekí Gréci využívali esenciálne oleje na terapeutické masáže a v aromoaterapii. Rimania aj pri osobnej hygiene.
Ale k akejsi renesancii liečivých vlastností esenciálnych olejov prišlo až v roku 1937, kedy si francúzsky chemik Rene-Maurice Gattefosse vyliečil čistým levanduľovým olejom ťažké popáleniny. Jeho francúzsky súčasník, Dr Jean Valnet, zasa úspešne ošetroval vojakov zranených v II. svetovej vojne.

Poďme si teraz prejsť 7 krokov, ako využiť esenciálne oleje pre svoje zdravie a to s doktorom Ericom Zielinskim. Len dodáme, že to nie je žiadny šarlatán, či „ľudový liečiteľ“, ale úspešný vedec. Jebo web stránku navštívi ročne asi 4 milióny ľudí, napísal knihy, vystupuje na konferenciách a pôsobí v recenzných radách niekoľkých časopisov. A aj preto napísal vynikajúci knihu Liečivé účinky esenciálnych olejov, ktorá vyšla aj v slovenčine vo vydavateľstve Tatran.

esenciálne oleje ruka

 

7 tipov na liečivé esenciálne oleje

ikona ruka zdravie1.Lepšie sa vyspite

Netreba pripomínať, že bez spánku sa váš organizmus nezregeneruje a neodpočinie si po dlhom dni plnom stresu a obáv.
Ako používať esenciálne oleje, aby ste sa vyspali tak, ako potrebujete?
Môže to byť úplne jednoduché – stačí si večer na pokožku naniesť riedený levanduľový olej. Tento výskum ukázal, že miestna aplikácia levandule zmiešanej s nosným olejom je jedným z najefektívnejších riešení porúch spánku, lebo chemické zložky levandule do krvného obehu prenikajú do piatich minút od nanesenia oleja na kožu.
A ak máte obavy, že levanduľa má dlhotrvajúce sedatívne účinky a že z nej budete omámení aj po zobudení, nemáte sa čoho báť. Rovnaká štúdia ukázala, že väčšina levandule sa z krvného obehu stratila do hodiny a pol.

Vyskúšajte: Zmiešajte 1 kvapku levanduľového oleja s 1 PL frakcionovaného kokosového oleja a pred spaním vmasírujte do pokožky brucha (lebo práve táto časť tela patrí k tým, čo najlepšie absorbujú účinné zložky).

 

ikona ruka zdravie2.Zbavte sa stresu

Stres nie je len hlavnou príčinou chaosu, ale tiež väčšiny dnešných chronických ochorení. Ako naznačuje nedávna taiwanská štúdia, výskyt chorôb spojených so stresom na pracovisku začína pripomínať epidémiu.
Na druhej strane stojí schopnosť esenciálnych olejov priamo ovplyvňovať stresovú odpoveď prostredníctvom zníženia krvného tlaku, spomalenia tepovej frekvencie a vyrovnania iných súčastí vegetatívnej nervovej sústavy.
„Overeným základným kameňom úľavy od stresu je levanduľa, ale nie je sama. Už malé množstvo esenciálneho oleja zo santalového dreva vám v akejkoľvek situácii môže pomôcť upokojiť rozdráždené a úzkostlivé nervy,“ radí Eric Zielinski.

Vyskúšajte: Nabudúce, keď pocítite stres, jednoducho otvorte fľaštičku ylang-ylangu, nardu pravého alebo neroli a zopárkrát sa so zatvorenými očami nadýchnite. Myslite pritom na niečo pozitívne.

 

ikona ruka zdravie3.Zlepšite si náladu

Čuch je jediný zmysel ovládaný amygdalou a limbickou sústavou, čiže časťami mozgu, ktoré zohrávajú úlohu pri nálade a emóciách.
V oblasti zlepšovania nálady má najlepšie účinky ružový esenciálny olej a olej z mäty piepornej. Ruža a citrusové oleje ako napr. citrón sú pravidelne predmetom štúdií, ktoré skúmajú schopnosť esenciálnych olejov zlepšiť náladu, navodiť stav relaxácie a uľaviť od úzkosti.
A ak vám je smutno, svieži olej z mäty piepornej vás zaručene rozveselí. Okrem toho je tiež prírodným liekom proti bolesti hlavy. A s tou by asi dobrú náladu nemal nikto.

Vyskúšajte: Keď vás nabudúce chytí depka, nakvapkajte do difuzéra po 2 kvapky citróna, limetky a bergamotu a užívajte si zaručené zlepšenie nálady.

fľaštička a esenciálne oleje

 

ikona ruka zdravie4.Pre jasnejšiu myseľ

Nejasná myseľ sa začína pri bežnej nesústredenosti a končí sa pri ADHD, čiže poruchách pozornosti. Esenciálne oleje účinne pomáhajú pri príznakoch ADHD a deti (aj dospelí) sa vďaka nim lepšie sústredia. Mäta pieporná a rozmarín v tejto oblasti patria medzi najúčinnejšie.
Rozmarín je po stáročia známy aj ako „bylina rozpamätávania“ a vie sa o ňom, že u dospelých zlepšuje pamäť a vyvoláva spomienky. U starších pacientov s demenciou zlepšuje celkovú orientáciu.

 

ikona ruka zdravie5.Vyrovnaná hladina hormónov

„Ženské hormóny sú skutočným darom od Boha, lebo vďaka nim je možný zrod nového života. Často však spôsobujú nepríjemné príznaky ako náladovosť, nafukovanie, podráždenosť, únavu či depresiu. To, že sú bežné, neznamená, že sa im nemožno vyhnúť. Esenciálne oleje sú overenou alternatívou hormónov na predpis, ktoré sa často užívajú vo forme antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej liečby,“ píše Eric Zielinski v knihe Liečivé účinky esenciálnych olejov.

Mladým ženám prinášajú úľavu pri menštruačných bolestiach, dokonca väčšiu ako lieky s paracetamolom.
Pri príznakoch stresujúceho prechodu dobre zaberá šalvia muškátová, ktorá znižuje hladinu kortizolu a pôsobí podobne ako antidepresíva.
Olej neroli, ktorý pochádza z kvetov pomarančovníka, dokázateľne zlepšuje príznaky zapríčinené hormonálnou nerovnováhou.

 

ikona ruka zdravie6.Potlačte chute a chudnite

Nič nevie tak pokaziť cestu k zdraviu, hojnosti a spokojnosti ako nekontrolovateľné chute na jedlo a priberanie. Esenciálne oleje však, našťastie, pomôžu aj s týmto problémom.
Štúdia, ktorá v roku 2014 vyšla v časopise Autonomic Neuroscience, posudzovala schopnosť grepového a levanduľového esenciálneho oleja ovplyvňovať činnosť vegetatívnej nervovej sústavy.
Zistilo sa, že inhalácia grepového esenciálneho oleja znižuje objem skonzumovaného jedla a stimuluje lipolýzu (rozkladanie tukov) a termogenézu (využívanie kalórií na tvorbu telesného tepla). Grepový olej je teda skvelým prírodným riešením nezdravej pažravosti a nadváhy.

Štúdia tiež zdôrazňuje, že ak chce niekto schudnúť, nemal by počas jedla inhalovať levanduľový olej, lebo môže zvyšovať chuť do jedla a spomaliť spaľovanie kalórií.

Vyskúšajte: do litrovej sklenenej fľaše kvapnite 1 kvapku grepového esenciálneho oleja a trochu tekutého stéviového extraktu. Doplňte perlivou vodou. Vďaka bublinkám nebudete hladní a grep podporí spaľovanie tukov. Cez deň sa určite vyhnite levanduli.

11x najobľúbenejšie bylinkyPrečítajte si tiež
11x najobľúbenejšie bylinky, ktoré sa oplatí pestovať.

 

ikona ruka zdravie7.Na zmiernenie bolestí

Dnes máme mnohí zápaly a stali sa doslova strašiakom. V podstate súvisí s každým chronickým ochorením ako rakovina, cukrovka, srdcovocievne poruchy a dokonca autizmus. Podľa lekára Marka Hymana „autoimunitné poruchy spája jeden centrálny biochemický proces. Je to nekontrolovateľná imunitná odpoveď známa pod pomenovaním systémový zápal. Spôsobí, že telo napáda svoje vlastné tkanivá.“

Ochorenia, ktoré spôsobujú zápal, sa väčšinou končia na –itída (-itis v latinčine). Ochorenia ako bronchitída (zápal priedušiek) či otitis media (zápal stredného ucha) sú dnes bežné a známe.

Protizápalové oleje sú dôležitou pomôckou pri boji proti bolesti – či už ide o bolesť hlavy, tuhé svaly, alebo choroby ako artritída. Našťastie máme na výber mnohé – copaibu, kadidlo, jedľu balzamovú/ srienistú a mätu piepornú.
Na prírodné zvládanie bolesti toho teda máte k dispozícii veľa. Len nezabudnite, že esenciálne oleje sa musia riediť nosným olejom.

 

Esenciálne oleje a vaše zdravie

kniha Liečivé účinky esenciálnych olejovDoktor Eric Zielinski sa venuje esenciálnym olejom dlhé roky a snaží sa triediť, analyzovať a predkladať ľuďom jasné a pochopiteľné informácie založené na vedeckých dôkazoch. Chce vzdelávať rodiny a ukázať im, že pri každom drobnom probléme vôbec nemusia navštíviť lekára.
Aj preto napísal knihu Liečivá sila esenciálnych olejov, v ktorej nájdete vedecky podložené a nezaujaté tipy + množstvo užitočných receptov.
A možno si uvedomíte ešte čosi: že vďaka preventívnym účinkom esenciálnych olejov vás bude trápiť omnoho menej ťažkostí, ktoré treba liečiť. „Práve to je jeden z dôvodov, prečo tak vášnivo šírim osvetu o esenciálnych olejoch – vkladajú nám do rúk schopnosť uchovávať si pevné zdravie. Konečne sa budete môcť poriadne vyspať, obmedziť množstvo stresu, zlepšiť si náladu, vyjasniť myseľ,“ tvrdí Eric Zielinski.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.