Gramofón je opäť v móde. Prečo a ako si vybrať ten správny?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Platne na gramofónoch počúvali pravdepodobne vaši rodičia, alebo dokonca starí rodičia. Potom prišli kazety, CDčká, MP3…dnes si hudbu sťahujeme alebo počúvame v appkách typu Spotify. No niektoré veci sa vracajú a medzi ne určite patrí aj gramofón. Možno vás prekvapilo, keď ste počuli, že sa niekto vracia k starým vinylom…že si kúpil gramofón. Vysvetlíme, prečo to tak je a pridáme pár tipov, ako si vybrať gramofón.

Ak ste bežný „konzument“, slušnú výbavu nájdete už za 200-300 eur. Existujú skrinkové alebo kompaktné prístroje, ktoré majú aj všelijaké extra funkcie. Ak častejšie cestujete, hodí sa vám zasa prenosný gramofón. Ak ste nostalgický typ, siahnite po retro gramofónoch, ktoré imitujú autentický štýl pred desaťročí.

Comeback gramofónov

Prečo sa teda vracia popularita gramofónov? Veď to je starina, prežitok, nepraktická vec oproti povedzme empétrojkám – povedia si niektorí.
Súčasné gramofóny sa výrazne odlišujú od tých, ktoré sa vyrábali pred 30 a viac rokmi.

Dnešné majú neraz DAC konvertor, ktorý prevedie analógový záznam z vinylu do digitálnej podoby, čo má jednu veľkú výhodu: existuje mnoho pôvodne nedostupných nahrávok, nezdigitalizovaných platní, ktoré si takto viete pohodlne digitalizovať a počúvať následne v aute alebo v mobile.
Práve dopyt po takýchto gramofónoch schopných konvertovať narástol veľmi výrazne.

Súčasné gramofóny majú tiež zdokonalený tichší synchrónny motor, pásový pohon silikónovým remienkom a ramienko z jedného kusu hliníka na zafírovom ložisku. To všetko prispieva k dokonalej reprodukcii zvuku.

ako vybrať gramofón

Typy gramofónov

Existujú dva typy gramofónov.
Prvý má vstavané reproduktory, takže gramofón zapojíte do zástrčky a pustíte si hudbu. Niektoré gramofóny môžete aj prenášať, takže sú celkom praktické.
Zvuk takéhoto gramofónu je však menej kvalitný a neprináša taký zážitok, ako by mohli priniesť kvalitné repráky.
Takže druhý typ sa pripája k reprosústave a je viac pre fajnšmekrov.

Ak chcete previesť hudbu alebo hovorené slovo do vašej empétrojky alebo do počítača, vyberte si model, ktorý umožňuje digitalizáciu nahrávok. Gramofón musí mať vstavaný DAC konvertor, použijete kábel alebo hodný softvér, alebo pôjdete cez priamu konverziu cez USB kľúč, ktorý vložíte do prehrávača.

Gramofóny tiež rozlišujeme podľa toho, či je pri spúšťaní a vypínaní platne ramienko ovládané automaticky alebo ručne, alebo sa len automaticky vracia po skončení na svoje miesto. Automatická obsluha ramienka redukuje väčšinou možnosť zničenia platne alebo ihly.

Väčšina prístrojov má otočný tanier, ktorý poháňa ramienko. U iných je tanier umiestnený priamo na hriadeli motorčeka, čo je prípad najmä u profesionálnych prehrávačov.

comeback gramofónov

Podľa čoho vyberať gramofón?

Niektoré aspekty sme popísali vyššie, tu sú ďalšie tipy, na čo prihliadať:

  • Špeciálny tanier z liateho hliníka potláča vibrácie, takže sa minimalizuje prskanie a preskakovanie.
  • Mimoriadne dôležité je kvalitné ramienko, ktoré výrazne ovplyvňuje kvalitu zvuku.
  • Nechajte si poradiť aj kvalitnú gramofónovú prenosku, ktorá je umiestnená na konci ramienka a pripomína malú kazetu. Jej súčasťou je ihla a to celé má na zvuk asi najväčší vplyv.
  • Pozornosť venujte aj samotnej ihle, alias gramofónovému hrotu. Vyrobené z diamantu zvládnu až tisíc hodín prehrávania, menej kvalitné cez sto hodín a potom ich treba meniť.
  • Takisto gramofónový tanier by mal byť z kvalitného materiálu. Najčastejšie je to akryl, sklo alebo tvrdá drevovláknitá doska. Optimálny je však liaty hliník – nie je ťažký a má nízku rezonanciu.
    Tanier by mal prehrávať dlhohrajúce (LP) platne rýchlosťou 33 1/3 otáčok za minútu aj menšie single (SP platne) rýchlosťou 45 otáčok za minútu.

muzikoterapia liečba hudbouPrečítajte si tiež
Muzikoterapia. Ako vás môže hudba liečiť?

  • Pre milovníkov mixovania skladieb odporúčame veľmi odolnú konštrukciu pre minimalizovanie spätnej väzby.
  • Samozrejmosťou je rozhranie USB a vhodný softvér k prevodu do digitálnej podoby.
  • floating record gramofónPri gramofóne all-in-one nepotrebujete predzosilňovač, ale pre vyšší zážitok z počúvania treba zosilňovač a v tom prípade sa zaujímajte o integrovaný gramofónový predzosilňovač. Ak nie je, z reprákov by išlo len vrčanie 🙂
  • Je predzosilňovač kompatibilný s MM (pohyblivý magnet na elektromagnetickej prenoske) alebo MC (pohyblivá cievka)? Je k dispozícii rovnaký káblový konektor?
  • A na záver jedna špecialitka pre fajnšmekrov, tzv. Floating record (vpravo). Gramofón, ktorý točí platne vertikálne.

 

Foto: Freepik.com, verticalgrooves.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.