Začiatkom koronakrízy kváskoval takmer každý 🙂 Ľudia si vymieňali recepty, živý kvások aj skúsenosti, či fotografie svojich výtvorov. Väčšina ľudí pečie s klasickým droždím, pretože sa tak trochu obávajú kvásku, no obidve suroviny majú svoje výhody a nevýhody. Navyše sa v určitých okamihoch správajú v ceste inak a môžu ovplyvniť výsledný efekt. Je teda dobré poznať, v čom je kvások alebo droždie výhodnejšie, kedy je lepšie ktorý použiť a ako vplývajú na naše zdravie.
Už určite viete, že kvások je pre náš organizmus nutrične výhodnejší a kedysi si nevesty brali zo svojej domácnosti do tej manželovej aj kvások. Bola to celkom bežná súčasť nevestinej výbavy. Je to obyčajná zmes vody a múky, ktorá pri izbovej teplote kvasí, fermentuje vďaka baktériám a kvasinkám obsiahnutým vo vzduchu a v obilí. „Po čase získa kvások vynikajúce kypriace schopnosti a zároveň chlieb aj konzervuje. Preto je kváskové pečivo trvanlivejšie,“ pripomína Zuzana Švédová, autorka knihy Zdravou stravou proti únave.
Výhody kvásku
- Obsahuje látky, ktoré prirodzenou cestou konzervujú chlieb a netreba teda pridávať žiadne ďalšie konzervanty a aditíva. Je teda bez akejkoľvek chémie.
- Spomínané látky majú jemne antibiotické vlastnosti a zároveň posilňujú črevnú mikroflóru; prospievajú aj imunitnému systému.
- Prirodzeným procesom kvasenia dochádza k odbúravaniu kyseliny fytovej. Tá ako vieme blokuje vstrebávanie dôležitých minerálov ako je vápnik, železo, horčík, meď a zinok.
- Bielkoviny sa rozkladajú na aminokyseliny, takže pečivo je lepšie stráviteľné. Nezaťažuje naše trávenie, nedráždi ho.
- Kvások odkysľuje organizmus, pôsobí v našom tele zásadotvorne. Čiže už žiadne pálenie záhy.
- Má nižší glykemický index, čiže hladina po zjedení tak rýchlo nestúpne a vďaka tomu nepociťujeme taký !vlčí hlad“ ako po niektorých „drožďových“ pečivách.
- Zlepšuje stav pri niektorých zdravotných problémoch ako sú ekzémy, akné či alergie. Zbavuje nás totiž toxínov, upraví peristaltiku čriev a to sa odrazí na pokožke.
Prečítajte si tiež
Ako upiecť kváskový chlieb – krok za krokom.
Nevýhody kvásku
- Cesto kysne oveľa dlhšie ako s droždím. Príprava kváskového chleba trvá neraz aj do 20 hodín pri izbovej teplote.
- Ak prídeme o kvások, jeho nové založenie trvá niekoľko dní, nedá sa len tak kúpiť v obchode. Ale nezúfajte, nie je to nič zložité. Tu je presný postup, ako oživiť kvások.
Výhody droždia
- Cesto pomerne rýchlo nakysne, niekedy je to až 10x rýchlejšie ako pri kvásku.
- Je to výborný zdroj vitamínov skupiny B, D a niektorých minerálnych látok. Tie priaznivo pôsobia na činnosť pečene, pevnosť vlasov a nechtov.
- Droždie ovplyvňuje chuť a vôňu pečiva; tiež zlepšuje vlastnosti kôrky.
Nevýhody droždia
- Obsahuje prídavné látky. Kvasnice (ľudové pomenovanie droždia) sa dnes vyrábajú de facto z melasy, odpadového materiálu pri výrobe cukru. Sú len jedným druhom baktérií.
- Upečený chlieb, pečivo či koláč môže byť horšie stráviteľný, keďže kvasinky sa rýchlejšie namnožili.
- Môže spôsobovať nadúvanie, pálenie záhy, neodporúča sa osobám s oslabeným trávením, ani pri diéte.
- Použitie droždia pri pečení môže podporiť vznik kvasinkovej infekcie.
Prečítajte si tiež
Lenka Mančíková: Kvások je úžasná alchýmia.
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com