Ligurček – liečivka i korenie. Recept na domáce maggi korenie aj kúpeľ

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nedocenená a neznáma záhradná bylinka vyzerá na prvý pohľad ako kríženec zeleru a petržlenu. Ich podoba nie je náhodná, patria totiž do rovnakej čeľade – mrkvovité. Ligurček lekársky poznáme aj pod názvami vegeta alebo maggi. Pochádza z oblasti východného Stredomoria, odkiaľ sa rozšíril do mnohých častí Európy.
Je to mohutná trvácna rastlina so silnou rozkošatenou stonkou. Dlhé stonkové zelené listy majú blanitú stopku. Vytvára súkvetia malých žltých kvietkov. Ligurček je mrazuvzdorný. Po prvom mraze listy odumrú a rastlina sa zatiahne. Na jar, s teplejším počasím vyženie z koreňa nové listy…
Už keď idete okolo neho a pošúchate lístok medzi prstami, rozvinie sa úžasná korenistá, “vegetová” vôňa 🙂 Prečítajte si, ako ligurček pestovať, ako ho využiť pre svoj organizmus (recept na kúpeľ pri bolestivých kĺboch) a ako si z neho pripraviť maggi korenie.

Ligurček – korenie aj liek

ligurček koreň a listyUž v staroveku patril k obľúbeným bylinkám a obyvatelia Stredomoria ho v kuchyni radi používali. Typická sladkastá chuť sa postupne mení na jemne horkastú. Využitie nájde nielen v kuchyni, ale aj v domácej lekárničke, ako liečivo na zlepšenie stavu rôznych chronických ochorení.

  • Obsahuje flavonoidy, éterické oleje, vápnik a vitamíny A,B a C.
  • Ligurček je močopudný, vyplavuje z organizmu prebytočnú vodu a má blahodarne účinky na močovú sústavu.
  • Zlepšuje trávenie, odstraňuje nepríjemné nadúvanie, stimuluje tvorbu žlče a rozpúšťa žlčníkové kamene.
  • Odstraňuje hlien z dýchacích ciest.
  • Čistí krv a zlepšuje krvný obeh.
  • Detoxikuje organizmus a stimuluje imunitu.
  • U žien upravuje menštruačný cyklus a u mužov stav prostaty. Je považovaný za afrodiziakum.

U niektorých ľudí môže pre vysoký obsah éterických olejov vyvolať alergiu. Opatrné by mali byť aj tehotné a dojčiace ženy. Preto ho požívajte s mierou 🙂

Bylinka do každej záhradky

Pestovanie ligurčeka nie je vôbec náročné. Môžete ho pestovať vo voľnej pôde alebo v črepníku. Rozmnožuje sa semenami. Semienka môžete vysievať buď na jar (marec/apríl) alebo na jeseň (august/september).
Ďalšou možnosťou je množenie pomocou trsov. Skoro na jar odkopte z rastliny časť koreňových trsov a zasaďte na iné miesto.

Ligurček znesie aj ostré slnko či tieň. Ideálnym miestom je však pre neho polotieň. Pôda na pestovanie by mala byť kyprá a dostatočne vlhká. Na dodanie živín môžete použiť kompost, no vyhnite sa hnojeniu maštaľným hnojom, ktoré rastlina nemá rada. Počas pestovania odstraňujeme zažltnuté alebo napadnuté listy.

Ligurček dorastá v priemere do výšky 1,5 metra. Rez rastliny však určite nezanedbajte. Pri priaznivých podmienkach vám môže táto bylinka dorásť až do 2,5 metrovej výšky. Zastrihávanie stimuluje tvorbu nových čerstvých listov. Ak nemáte čas, prípadne ste netrpezlivý, môžete si v záhradníctve bylinku kúpiť.

Náš TIP
Pred jarnou sejbou zakopte do zeme zakoreňovací kvetináč (plastový s dierkami). Naplňte ho kyprou zeminou. Vysejte semienka a zasypte asi 2 cm vrstvou jemnej hliny. Povrch utlačte a opatrne zalejte.
Na jeseň môžeme kvetináč aj s rastlinkou vykopať, dať ju do pekného kvetináča a umiestniť v zimnej záhrade alebo na kuchynskom parapete. Budeme ju mať stále po ruke 🙂 Tento trik môžete použiť aj s vňaťovým petržlenom či kôprom.

ligurček pestovanie

Maggi korenie

Vňať ligurčeka využite na dochucovanie šalátov, polievok, mäsitých jedál alebo varených zemiakov. V kuchyni môžeme používať čerstvú, mrazenú alebo sušenú vňať.

Na prípravu tekutého maggi korenia budeme potrebovať 1 veľkú misku čerstvej vňate aj so stonkami, 2 PL olivového oleja (môžeme použiť aj slnečnicový), 500 ml vody, 1 ČL soli a čistú gázu.
Vňať umyjeme a nasekáme na drobno. Zalejeme vodou a varíme 15 minút. Odstavíme a precedíme cez gázu. Poriadne vyžmýkame. K šťave pridáme olej a soľ. Zmes varíme, kým sa nezredukuje na polovicu. Prelejeme do sklenenej fľaštičky a po vychladnutí skladujeme v chladničke. Pred používaním jemne obsah fľaštičky premiešame.

Sušený koreň

Najviac aromatický z celej rastliny je jej koreň. Na jeseň si môžeme očistené a umyté korene usušiť a používať pri dochucovaní polievok. Korene nasekáme na drobné kúsky a sušíme pri 35°C. Skladujeme ich v sklenenej, dobre uzatvorenej nádobe.

Kúpeľ na bolestivé kĺby

Na úľavu od bolesti u preťažených kĺbov vyskúšajte kúpeľ z čerstvej (prípadne sušenej) vňate.
3 PL vňate zalejte 750 ml vriacej vody. Po 20 minútach prelejte cez sitko a výluh z ligurčeka nalejte do kúpeľa. Tento výluh je vhodný aj pre ľudí, ktorých trápi nadmerné potenie.

bylinky zo supermarketuPrečítajte si tiež
Oplatia sa bylinky zo supermarketu? Ako ich zachrániť?

Foto: Wikimedia/4028mdk09, Pixabay.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Stanislava Palkociova

Pochádzam z okolia Michaloviec. Nadšenie pre písanie som objavila už počas štúdia na gymnáziu. Vo voľnom čase rada čítam, varím, pečiem a venujem sa záhrade. Som kreatívna duša. Rada tvorím a nechávam sa viesť svojou fantáziou. Som milovníčkou inovácií a zlepšovákov v domácnosti.

Komentáre sú uzavreté.