Mnohé médiá prinášajú už roky informácie o tom, aké účinky má káva, či je naozaj prospešná zdraviu, koľko by sme mali maximálne vypiť kávičiek ap. Niektoré články si dokonca protirečia a to čo bolo v jeden deň pravda, o pár dní už bolo celkom naopak. Dohady, predpoklady a čiastkové testy.
Výskumníci pod vedením profesora Vincenza Lemba z neapolskej univerzity urobili viacero testov, ako vplýva káva na naše zdravie.
Potešíme všetkých milovníkov kávičky – tento lahodný nápoj má podľa vedcov naozaj liečivé účinky. U kávičkárov sa znižuje riziko neurologických ochorení a srdcových chorôb. Káva navyše pomáha pri depresiách a v ťažkých prípadoch potláča samovražedné sklony.
„Štúdie potvrdili, že káva môže zvrátiť poškodenie orgánov. Navyše môže mať vplyv na priepustnosť čriev,“ povedal Vincenzo Lembo pre britský denník Metro.
Vedci zistili, že káva pomáha regenerovať napríklad alkoholom poškodenú pečeň.
Tí, ktorí pijú kávu, majú až o 44% menšiu šancu, že bude ich pečeň náchylnejšia na cyrhózu. Vedci však zároveň varujú, že nejde o žiadny univerzálny liek. Ak to s alkoholom preženiete, ani káva nepomôže.
Pozitívne účinky na zdravie potvrdili aj vedci z Harvardu, ako aj z britskej Univerzity v Southamptone. Testovanie vzoriek robí aj Coffeelab.
Liečivá káva
Samozrejme, vedci neodporúčajú príliš veľa kávy. Najčastejšie sa zhodujú na počte 3-6 kávičiek, pričom nejde o 3 dcl poháre 🙂
Cukrovka. Kyseliny z bôbov pomáhajú regulovať krvný obraz (ideálne je piť 4 šálky denne), takže pitie kávy môže zredukovať riziko cukrovky až na polovicu.
Parkinsonova choroba. Pravidelná šálka kávy znižuje aj riziko Parkinsonovej choroby. Kanadskí vedci dokázali, že káva zlepšuje symptómy tohto ochorenia – triašku a strnulosť svalov.
Rakovina. Áno, voľné radikály sú príčinou mnohých zdravotných ťažkostí, ochromujú telové bunky alebo dokonca môžu vyvolať nádorové ochorenia. No a liečivé rastlinné látky sa okrem zeleniny, bobuľového ovocia a orieškov ukrývajú aj v káve. Dokonca ju vie telo lepšie spracovať ako inú potravinu.
Šikovnosť. Verili by ste tomu? Podľa environmentálneho lekára americkej armády Harrisa Liebermana zlepšuje šálka kávy reakčný čas, pozornosť, logické myslenie a všetky procesy spojené s inteligenciou.
Krása a úsmev. Kofeín posilňuje proces látkovej premeny, takže rýchlejšie odbúravate kalórie. Nepražené kávové bôby obsahujú aj jedinečný vitamín niacín, ktorý podporuje regeneráciu a hydratáciu pleti. Vedci z Harvardu tiež prišli na to, že pár kávičiek denne naštartuje telo, aby produkovalo viac serotonínu a dopamínu, ktoré zlepšujú náladu.
Aká káva je najlepšia?
Tak ako pri všetkom, nie je káva ako káva. Existujú rôzne druhy a zmesi.
Ak si môžete vybrať, zvoľte Arabicu, ktorá má silnejší antioxidačný potenciál. Arabica je zdravšia ako napríklad Robusta, má aj intenzívnejšiu chuť a arómu.
Pokojne ich však môžete striedať, prípadne piť zmes s prevahou Arabicy.
Skúste sa naučiť na nedochutenú kávu – cukor či mlieko výrazne ovplyvňujú základnú chuť i vlastnosti kávy.
Častý mýtus, že pridanie mlieka do kávy znižuje množstvo antioxidantov v káve, je však naozaj mýtus, omyl. „Mlieko v káve však spomalí vstrebávanie účinných látok z kávy do krvného obehu. Je to cítiť hlavne na spomalenom stimulačnom účinku kofeínu,“ vysvetľujú odborníci z Inštitútu kávy.
Preto keď si dáte do kávy mlieko či smotanu, máte pocit, že je slabšia. No to sa len kofeín vstrebáva pomalšie.