Podľa Správy o svetovom šťastí z dielne OSN bolo Fínsko jedna z piatich najšťastnejších krajín na svete (spolu s jeho severskými susedmi Dánskom, Islandom a Nórskom). Pred rokmi bolo Fínsko vyhlásené za najprogresívnejšiu krajinu na svete. Zdá sa, že Škandinávci majú oveľa menej komplexov ohľadne toho, ako vyzerajú. Vo Fínsku, v susednom Švédsku a Nórsku trpí v porovnaní s ostatnými časťami vyspelého sveta menej ľudí výraznou nadváhou…
A takto by sme mohli pokračovať. Chcete poznať recept na fínske šťastie? Nazýva sa sisu a my vám vysvetlíme, čo vlastne znamená a ako ho viete začleniť do každodenného života, aby ste boli šťastnejší, spokojnejší a zdravší.
Recept na fínske šťastie
Fínsko prirodzene nie je dokonalé – má svoje problémy, náročné aspekty života, no celkovo je to nesmierne šťastná a pohodová krajina. Môžete tam zažiť obrovský pocit životnej pohody a spomínané sisu. Ide o starodávny fínsky koncept, ktorý súvisí s psychickou odolnosťou, so silou ducha a s neústupčivosťou. Čiže postupne posilňujete telo i ducha, aby ste vedeli zvládať aj výrazný stres…a následne aby ste konali, aj keď sa veci zdajú neriešiteľné. To je základom fínskeho šťastia.
Mimochodom, asi ste už počuli o dásnkom hygge, či švédskom lagom. Známe koncepty severanov, ako žiť plnohodnotnejšie a lepšie. Teraz si k nim pridajte aj fínske sisu, ktoré je pre nich súčasťou národného charakteru.
Čo znamená sisu?
Sisu zjednodušene znamená „nevzdávať sa, hlavne keď ide do tuhého“. Vďaka tomu si môžete vybudovať zdravší a vo finále šťastnejší život. „Som presvedčená, že schopnosť vedieť čerpať zo zdrojov vytrvalosti a húževnatosti, o ktorých som ani netušila, že mám, či už pri plávaní v studenej vode, alebo pri jazde na bicykli bez ohľadu na počasie, bola zásadná pre zlepšenie mojej mentálnej a fyzickej pohody,“ tvrdí Katja Pantzar, spisovateľka a žurnalistka, ktorú nadchlo sisu. Jej kniha Fínske šťastie vyšla v 24 krajinách sveta, písali o nej svetové médiá ako Le Figaro , El País, Corriere della Sera, Vogue, NBC, či CNN Travel. Nedávno vyšla aj v slovenskom preklade.
Sisu jej pomohlo prekonať „naučenú bezmocnosť,“ postoj, pri ktorom mala pocit, že nemôže robiť nič, len sa zmieriť s tým, že je tak trochu letargická, depresívna a občas má ráno problém vstať z postele.
Slovo sisu a „sisukas komentáre“ sa vo Fínsku vyskytujú takmer všade. Volajú sa tak mimoriadne obľúbené cukríky zo sladkého drievka, ktoré sa vyrábajú už od roku 1928. Sisu je tiež súčasťou neoficiálneho motta alebo sloganu celej krajiny „Sisu, sauna a Sibelius,“ ktorý má zrejme vystihovať podstatu Fínska a jeho identity.
Sisu na každý deň
- Do práce alebo školy choďte aspoň časť cesty peši/na bicykli, pokiaľ je to možné. Bojujete tak proti sedavému spôsobu života, zlepšujete si náladu, zmierňujete stres, zvyšujete kreativitu a výkon mozgu.
- Považujte domáce práce ako upratovanie za malé cvičenie.
- Snažte sa veci najskôr opraviť pred tým, ako ich vyhodíte a kúpite si nové. Skúste kupovať veci aj z druhej ruky. Premýšľajte viac o svojej spotrebe. Investujte do niekoľkých kvalitných, dobre vyrobených predmetov, ktoré využívate často a naozaj vydržia, aby ste nemuseli kupovať ďalšie menej kvalitné.
- Osvojte si jednoduché denné zvyky, ako je chodenie po schodoch namiesto používania výťahu. „Využite každú príležitosť, aj keď máte len chvíľu a ide len o ľahký pohyb. Nesnažte sa vymýšľať spôsoby, ako sa vyhnúť pohybu a aktivite v každodennom živote doma, v zamestnaní, pri dochádzaní do práce alebo vo voľnom čase,“ tvrdí odborník Ilkka Vuori
- Zima a náročné podmienky sú bežné v mnohých častiach sveta, zababušte sa a prijmite prírodné živly bez ohľadu na počasie.
- Otužujte sa v chladnej až studenej vode. Dokáže to priniesť úľavu od stresu, pretože chlad vyplavuje stresové hormóny. Dlhodobé vystavovanie sa studenej vode zlepšuje celkovú toleranciu chladu. Zlepšuje imunitu. Poskytuje úľavu od bolesti. Je prirodzeným stimulom pri pocitoch únavy.
Prečítajte si tiež
Užitočné tipy, ako sa správne otužovať.
- Doprajte si saunu, už pár minút v horúcej pare dokáže urobiť zázraky. Ak nemáte vo svojom okolí žiadnu saunu, podobné priaznivé účinky môžete získať aj v parnom kúpeli vane, aj keď možno s o niečo vyššou vlhkosťou než v suchšom teple sauny.
- Nezabúdajte na lesné, prírodné sisu. Príroda nás dokáže posilniť, pomáha znižovať stres a úzkosť, zmierňuje miernu depresiu. Aj pätnásťminútová prechádzka pokojnou zelenou plochou alebo lesom dokáže urobiť divy pre telo a myseľ. Považujte pobyt v prírode za určitý druh sisu manažmentu, vďaka ktorému presuniete pozornosť z každodenných povinností, aby ste sa tak zotavili a opäť nabrali energiu.
- Severské stravovanie – to je model zdravého taniera, na ktorom polovica pozostáva zo zeleniny – šalátu alebo inej čerstvej či dusenej zeleniny, jedna štvrtina zo zemiakov, z ryže, cestovín alebo obilnín a ďalšia štvrtina z bielkovín, ako sú ryby, hydina, mäso, strukoviny alebo orechy a semená.
- Jednou z bežne používaných pomôcok je predstaviť si dúhu. Podobá sa váš výber zeleniny a ovocia rôznym farbám dúhy? Pridajte si ovocie a lesné plody do rannej kaše, cereálií alebo ich jedzte ako zdravú maškrtu.
Vyskúšajte sisu pre svoje dobro
„V neustále meniacom sa svete, kde nachádzame toľko problémov, ktoré nás znepokojujú od klimatických zmien až po politickú a finančnú nestabilitu, vám schopnosť využiť sisu myslenie môže ponúknuť cestu k nájdeniu a posilneniu svojej vnútornej sily a odolnosti, ktorá vám pomôže zvládnuť výzvy, ktoré vám život prinesie,“ radí Katja Pantzar v knihe Fínske šťastie.
Praktizovanie sisu prináša akčnejšie nastavenie mysle, odvážny postoj, ktorý vám bude pomáhať prekonávať rôzne problémy a prekážky. Budete inak pristupovať k výzvam a tie budete vedieť premieňať na príležitosti.
Foto: Pinterest.com/robyn112466, katjapanzar.com/IG, unsplash.com