Quinoa je proteínová bomba na dobrú náladu. Vedci dokázali, že pomáha pri odbúravaní stresu a vie výborne zasýtiť. Tak prečo ju nezaradiť do svojho jedálnička? Ukážeme vám, že sa to oplatí – quinoa má veľa priaznivých účinkov na naše zdravie i trávenie. Tiež pridáme recept na skvelý šalát a poradíme, kde quinou kúpiť.
Dôležité je uvedomiť si, že quinoa sa radí k potravinám najbohatším na živiny. Už 6 000 rokov sa quinoa pestovala pozdĺž Ánd. Inkovia ju volali „matkou obilia“, hoci quinoa nie je žiadnym obilím, ale je tzv. pseudoobilím – príbuzným so špenátom, mangoldom a červenou repou. Jedia sa väčšinou obiliu podobné semená.
V krajinách pôvodu ako Bolívia, Ekvádor a Peru sa z listov pripravuje aj šalát. „Inkské zrno“, ako sa tiež rastlina nazýva, rýchlo rastie a je veľmi mohutná. Do budúcna má byť quinoa aj inde na svete okrem Strednej a Južnej Ameriky pestovaná kvôli boju proti hladu.
Quinoa je poklad pre výživu sveta
Takto opísal quinou José Graziano da Silva, riaditeľ organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo FAO.
Pokiaľ ide o spomínané proteíny, quinoa dodáva kompletný program: ako jedna z mála rastlín má všetky esenciálne mastné kyseliny, ktoré telo musí v strave prijať a tie sú inak kompletne ukryté skoro iba v živočíšnych produktoch. Ale quinoa je oveľa ľahšie stráviteľná a obsahuje oveľa menej tuku ako väčšina druhov mäsa.
Nielen pre vegetariánov je to dobrá alternatíva, čo sa týka príjmu proteínov. Predovšetkým boduje ešte aj s celým radom minerálov a vitamínov B, cez ktoré telo dokáže dodanú bielkovinu ešte lepšie zužitkovať a tiež má ešte ďalšie pozitívne účinky.
Prečo jesť quinou?
- odstraňuje zo svalov vysoký obsah horčíka
- znižuje krvný tlak a stres
- zlepšuje spánok
- tryptofán, jedna z esenciálnych aminokyselín, sa stará o dobrý spánok a zlepšuje náladu, pretože podporuje tvorbu hormónu pohody a šťastia – serotonínu
- mnohé nenasýtené mastné kyseliny sú dobré na hladinu cholesterolu v krvi, obehový systém a srdce
- nízky glykemický index superzrna necháva po jedení hladinu cukru v krvi pomaly stúpať, čo pomáha udržiavať štíhlosť
- mnohé balastné látky zasa dostatočne nasýtia a držia trávenie v plnom prúde
- quinoa je okrem toho bezlepková, je teda skvelou náhradou pri neznášanlivosti obilia a pri candida-infekciách.
Ako sa quinoa pripravuje?
Existujú tri verzie – klasický variant je žltý, červený chutí orieškovejšie a čierna quinoa je chrumkavá (vyššie na fotke). Všetky tri sa môžu variť, spracovať s múkou alebo vypukať ako pukance. Vypukaná sa dá quinoa aj kúpiť – obzvlášť dobre chutí v müsli. Pri izbovej teplote bez prístupu svetla a vzduchu vydrží zrno až jeden rok.
A propos, kde sa dá quinoa kúpiť a koľko stojí? Väčšinou ju dostanete v BIO obchodoch, zriedkavejšie v bežných supermarketoch, ale už aj tam je. Kupujte však kvalitnú quinou. Napríklad quinoa v 500 gramovom balíčku vás vyjde na približne 3 až 4 eurá – nájdete ju v internetových bio obchodíkoch. Dostanete ju aj v rozšírených dmDrogerie Markt – ak ju chcete len vyskúšať, siahnite po 125 gramovom balíčku, ktorý vás vyjde cez 3 eurá.
Prečítajte si tiež
Čo je bulgur, ako ho pripraviť + 6 receptov.
Qionoa sa varí ako ryža – teda v dvojnásobnom množstve vody približne 20 min. Celok by mal byť vzdušne ľahký, ale ešte na zahryznutie. Obzvlášť orieškovo chutia semená, keď sa pred varením opražia.
Upraženými zrnami posypte šaláty alebo raňajkovú kašu.
Na müsli môžete použiť aj surovú quinou – pred tým jednoducho pomeliete a namočíte. Môžete ju variť v troške mlieka, kým nevznikne kaša. Osladíte medom, pridáte na vrch obľúbené ovocie ako jahody, čučoriedky, či maliny. A hotovo.
Ak idete quinou akokoľvek pripravovať, odporúčame ju namočiť do vody asi na 5 minút. Potom ju dôkladne umyte čerstvou vodou. Tak sa stratia horké saponíny z vrchnej šupky. Sú to sekundárne rastlinné látky, ktoré vo vodnom roztoku tvoria penu. Ochraňujú rastliny pred zožratím hmyzom a preto chutia ľahko horkasto. Nebojte sa, nie sú jedovaté.
„Quinoa chutí trochu sladko a trochu slano, môže sa použiť ako ryža alebo kuskus ako príloha, hodí sa ale takisto aj ako hlavné jedlo, ako šalát alebo do zeleninovej panvice. Alebo upečte s quinoou lievance, nákyp a sladké jedlá,“ radí Susanna Bingemerová, autorka knihy Superpotraviny, kde quinoa určite patrí.
Semená z quinoy môžete tiež nechať klíčiť. Na to musíte semená namočiť do vody viac ako na 24 hodín. Potom klíčky dobre premyjeme a použijeme.
RECEPT na farebný šalát z quinoy
Osviežujúci a chutný farebný šalát, ktorého príprava vám zaberie 30 minút a dostanete 4 porcie.
Suroviny
- 250 g quinoy
- 1 uhorka
- 4 štangle voňavého zeleru
- 1 zväzok koriandru
Omáčka
- 4 PL bieleho sezamu
- 1 citrón
- 1 lyžica citrónovej marmelády (alebo dulového želé alebo inej marmelády)
- 1 až 2 lyžice thajskej kari biopasty (z bioobchodu)
- 30 g čerstvého zázvoru
- soľ a korenie
- 3 lyžice repkového oleja (prípadne jedna lyžica tekvicového oleja)
Vyskúšajte aj ďalšie RECEPTY.
POSTUP:
Quinou dáme na 5 min. do misky s vodou. Potom v sitku premyjeme, necháme vysušiť a následne varíme prikryté v malom hrnci 15 – 17 min. s 500 ml vody, platňu vypneme a necháme dôjsť ešte 5 min. Quinou odstavíme zo sporáka, skypríme vidličkou, necháme vychladnúť.
Ošúpeme uhorku, po dĺžke rozštvrtíme, vyrežeme jadrovník a odložíme nabok. Uhorkové pásiky nakrájame krížom na plátky, zeler očistíme, umyjeme, nakrájame na tenké plátky. Natrháme koriander.
Na omáčku opražíme na panvici do svetlohneda sezam, pritom často premiešavame. Necháme vychladnúť a pomelieme v sekáčiku. Citróny umyjeme v horúcej vode, vysušíme a dobre vydrhneme šupku, vytlačíme šťavu. Zmiešame s marmeládou a kari pastou. Zázvor ošúpeme, nastrúhame alebo nasekáme a zamiešame do omáčky. Pridáme jadrovník z uhorky a všetko pomixujeme. Ochutíme soľou a korením, primiešame olej a sezam. Zmiešame s quinoou, uhorkou a zelerom, posypeme koriandrom a servírujeme.