streda, apríl 24

Tip na domáci prírodný repelent proti komárom a kliešťom

LinkedIn

Tak sa nám pomaličky prebúdzajú – kliešte už sú všade, pribudnú komáre, ale aj vši, či mravce. Je dobré mať po ruke rôzne repelenty a prípravky, ktoré pomáhajú proti týmto otravným „zvieratkám“. Môžete si samozrejme kúpiť v obchode, ale vždy takéto výrobky obsahujú rôznu chémiu, ktorá neraz spôsobuje alergické reakcie. Navyše sa nám dostáva do tela, ak si postrekujeme ruky, nohy, krk ap. Čo takto spraviť si domáci prírodný repelent proti komárom a kliešťom?

Nie je to nič zložité, stačí vám pár bežných surovín a výsledok býva prekvapujúci. Niekto neuverí, že zmiešanie pár prísad dokáže účinne bojovať s komármi alebo kliešťami, ale je to tak. Vedeli to už naši dávni predkovia, ktorí nepotrebovali rôzne chemické produkty.
Tie si môžete pripraviť doma, za pár eur – napríklad fľaštička so sprejom, do ktorej väčšinou danú zmes nalejete, stojí jedno euro (asi 30 ml).

 

Repelent proti komárom

Do nádobky nasypte asi 10 gramov celých klinčekov, zalejte 100 ml vodky (prípadne liehu). Nechajte odstáť asi 2 týždne, sem-tam premiešajte a odlejte si do fľaštičky so sprejom. Môžete priebežne dolievať vodkou, či liehom a stále bude zmes dostatočne silná proti komárom i kliešťom.

Podľa spokojných reakcií tých, čo to skúsili, pomáha týmto extraktom potierať aj prípadné štípance. Naozaj to funguje.
Klinčeky môžete pridať aj do Alpy, ak nemáte vodku, či lieh.

klinček a jeho liečivé účinkyPrečítajte si tiež
Klinček a jeho liečivé účinky.

Domáci postrek proti kliešťom

Vezmite si pol litra filtrovanej alebo destilovanej vody a priveďte ju k varu. Potom ju odstavte a vsypte do nej asi 10 gramov listov rozmarínu. Nechajte lúhovať až do vychladnutia a potom sceďte cez jemné plátno. Pridajte asi lyžicu vínneho octu a premiešajte.
Nalejte do fľaštičky s rozprašovačom  a uchovávajte v chladničke. Takýto postrek je vhodný aj pre domácich miláčikov, psy a mačky. Pokojne môžete aplikovať na pokožku alebo oblečenie.

„Použite určite vínny ocot,“ radí populárna blogerka Alena Thomas, ktorej vyšla aj kniha Děláme si to doma sami s množstvom prírodných domácich receptov pre zdravie, starostlivosť o telo, domácnosť ap. „Bežný ocot by mohol zanechávať na oblečení fľaky a nie každé dieťa ho znáša na pokožke.“

repelent proti komárom a kliešťom

Ďalšie osvedčené repelenty

  • Levanduľa.
    Zmiešajte 3 lyžice jedlého oleja, asi 5 kvapiek levandule a 5 kvapiek citrónu. Pokojne použite éterické oleje, ktoré dostanete kúpiť v drogériách DM. Zmiešajte a aplikujte rozprašovačom na telo – pekne to vonia, je to lacné, dlho vydrží a rozhodne to odpudí kliešte.
  • Eukalyptus.
    Zmiešajte základný olej, ktorým môže byť napríklad slnečnicový olej z lekárne a pridajte esenciálny olej eukalyptu. Napríklad na 100 ml oleja 10 kvapiek. Premiešajte a naplňte fľaštičku so sprejom.
    Namiesto eukalyptu môžete tiež použiť esenciálny olej citronely.

                                                                       Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!

About Author