Samozber broskýň – šťavnaté a lacnejšie

LinkedIn

— aktualizované pre sezónu 2018 —
Broskyne nazbierané vlastnými silami, priamo zo stromu a pri tom môžete aj ochutnávať – to je úžasný zážitok! Pritom samotné broskyne sa s tými z hypermarketov nedajú ani porovnať! Vyskúšajte aj vy samozber broskýň, ktorý je čoraz populárnejší.
Rok 2016 broskyniam veľmi neprial, vlaňajšok už bol lepší a tento rok 2018 je to paráda 🙂 Bežne sa samozber broskýň začína v polovici júla a trvá až do konca augusta.

Liečivé broskyne

Viac o správnom zbere a účinkoch broskýň sa dozviete nižšie, no teraz aspoň v skratke: broskyne chránia oči vďaka betakaroténu, ktorého obsahujú naozaj veľa. Konzumovaním broskýň tak vyživujete sietnicu oka a pomáhate tiež predchádzať šedému zákalu.
Broskyne tiež prospievajú koži, podporujú chudnutie (sú bez tuku a obsahujú len 68 kalórií) a pomáhajú v boji s rakovinou.
Sú tiež dobré na zdravé cievy a srdce, podporujú trávenie (čistia hrubé črevo, obličky, žalúdok a pečeň od toxínov) a sú výborné na dobrú náladu. Neveríte? Obsahujú totiž niacín, ktorý v kombinácii s horčíkom, selénom a zinkom dokáže zlepšiť náladu. Odstraňuje aj pocit strachu, nervozity a celkovo má upokojujúce účinky na náš organizmus.
Takže otázka – prečo nekonzumovať šťavnaté broskyne? 🙂

 

ikona broskyňaOvocný sad Selice

broskyneSamozber broskýň aj sliviek, tak neváhajte. Cena je 0,50€ za kilogram a pred odchodom si zavolajte pre istotu na +421905532496.
Ak sa vám nechce zbierať, majú tam pripravené už nazbierané broskyne za 1 euro/kilogram. “Pre lenivých Bratislavčanov” 🙂
Selice sa nachádzajú v okrese Šaľa, majú necelých tri tisíc obyvateľov a sú približne medzi Novými Zámkami a Galantou. Keď zavoláte na vyššie uvedené číslo, milý pán vás rád naviguje až k nemu.

 

ikona broskyňaEmilove sady – Dvory nad Žitavou

Vychytené Emilove sady na samozber rôzneho ovocia. Vynikajúca bola sezóna jahôd a vychutnať si môžete aj broskyne – tento rok ich jarné mrazy obišli, takže je celkom pekná úroda.
Cena je za 3 kartónové prepravky (36kg) broskýň po 1 € za kilo a k tomu dostanete navyše dopravu broskýň až k vám domov úplne ZADARMO. Set broskýň si môžete objednať cez ich e-shop a zvoliť si týždeň doručenia. Predaj broskýň sa začal 16.júla.
Náš tip – môžete si prísť po broskyne aj sami. Najlepšie popoludní, pretože vtedy budete mať broskyne nazbierané v ten deň.

Všetky broskyne dopestovali v systéme integrovaného poľnohospodárstva, takže sú chutné,  zdravé a vhodné aj na detskú výživu. Ide o odrody špeciálne určené na zaváranie (Redhaven, Flamingo, Cresthaven). Od kôstky sa oddeľujú naozaj ľahko a v pohároch sa nerozvaria. Boli zbierané a preberané ručne, pričom mesiac pred zberom robia na stromoch prebierku malých kusov. Tak zostanú len veľké a zdravé plody.
Ak máte záujem o samozber broskýň, tento rok žiaľ nie je. Možno si ich len nakúpiť cez ich e-shop. Do budúcna sa však môžete informovať na: mobil je +421918491274, alebo e-mail info@emilovesady.sk.
Dvory nad Žitavou sa nachádzajú na východ od Nových Zámkov.

broskyne emilove sady 2018

 

ikona broskyňaPlantex

Plantex neďaleko Piešťan je známy svojimi chutnými jahodami, či marhuľami, a každý rok tam chodia stovky ľudí aj na mimoriadne chutné broskyne. V júli 2018 tam prebieha obľúbený samozber jahôd (zo stálerodiacej odrody) a broskýň v Borovciach. Väčšinou majú otvorené od 7:30- 18:00 hod.  Broskyňový sad a jahodovisko nájdete tu. Cena broskýň je pri samozbere je 0,95€ za kilo, jahôd 2,20€ za kilo.
Overte si vždy vopred, či majú práve v ten deň otvorené – na telefónnom čísle +421918802620, alebo sledujte ich Facebook profil, kde dávajú aktuálne info.

 

ikona broskyňaČachtice

Poľnohospodárske družstvo Čachtice organizuje rôzne samozbery vrátane chutných broskýň. Tento rok sa začal samozber 10.júla.
Pondelok až štvrtok od 7:00 do 11:30 – prestávka  a potom 12:00 do 15:30. V piatok o polhodinku dlhšie.
V sobotu od 7:00 do 12:00, v nedeľu zatvorené.
Cena za samozber je 0,75€ za kilogram. Keď si kúpite v podnikovej predajni, tak vás vyjdú na 0,90€.

Ak teda budete mať cestu po diaľnici od Trnavy smerom na Trenčín, odbočte pri Novom Meste nad Váhom, odkiaľ sú Čachtice naozaj len pár kilometrov. Tamojšie PD má v ponuke rôzne iné lahôdky ako kravské mlieko, mak, jablčné šťavy a jablká, fľaškové a sudové vína z vlastnej produkcie. Ohľadom samozberu sa informujte na tel. č. : +421327742911 alebo +421907714886.

Samozber broskýň
Za vlastnoručne natrhané broskyne zaplatíte neraz aj o polovicu menej ako v obchode. A pritom viete, čo trháte, môžete ochutnávať a nazbierať si, koľko uznáte za vhodné.
Broskyňa má množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie. Chráni zrak, prospieva koži, podporuje chudnutie (broskyne sú bez tuku, majú až 85% vody a v priemere 68 kalórií). Jedna veľká broskyňa obsahuje veľké množstvo draslíka a naopak veľmi nízke množstvo sodíka, ktorý pomáha udržiavať zdravý krvný tlak.
Broskyne pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a zvyšovať prietok krvi do srdca. Pravidelná konzumácia slúži ako prevencia pred infarktom a mozgovou mŕtvicou.

 

ikona broskyňaAgro – Matúškovo

Broskyne si môžete ísť nazbierať už od 16.júla 2018 do Matúškova na miestne Agro. Matúškovo je kúsok na juh od Galanty, môžete tam predtým brnknúť, či majú ešte dostatok broskýň: +421905607422. Prípadne napíšte na email agromatuskovo@centrum.sk.
Kilogram broskýň si tam nazbierate za 0,90€, v predajni kúpite za 1,10 euro. Otvorené majú každý deň okrem nedele od 8:00 do 18:00.
Môžete si vybrať od skorých odrôd až po neskoré. K dispozícii majú káričky, do ktorých si môžete nazbierať také množstvo, aké potrebujete. Ponúkajú aj broskyne neštandart 2.trieda, ktoré sú  vhodné na džemy a pálenice (cena podľa dohody).

samozber marhúľPrečítajte si aj
Samozber marhúľ, čerešní, višní, čučoriedok a malín

 

ikona broskyňaPoľnohospodárske družstvo Vajnory

Táto bratislavská časť má aj vynikajúce broskyňové sady – Redhaven, Flamingo, Fayerhaven, Greshaven. Ich broskyne sú ideálne pre domácu spotrebu a vďaka jednoduchému odkôstkovaniu sú veľmi vhodné aj na zaváranie.
Keď sa začne zber, obvykle od začiatku júla, stoja tam často dlhé rady záujemcov.
Zistite si viac – Gyipgyak Iosif je vedúci ovocných sadov a mobil naňho: +421905899774.

 

ikona broskyňaGalafruit Malá Tŕňa

Predovšetkým vinohradníctvo a vinárstvo, výroba a predaj tokajských vín. No Galafruit tiež pestuje a predáva ovocie. Malá Tŕňa sa nachádza priamo v oblasti Tokaj, na juh od Trebišova na úplnom východe Slovenska.
Galafruit sídli na Medzipivničnej ulici v Malej Tŕni, môžete im napísať e-mail na galafruit@ovocie.sk  alebo zavolať na číslo +421566684440.
Rozsiahle sady Galafruitu (známe ako Varehove, takmer 400 hektárov), lákajú ľudí z celého okolia. V minulých rokoch vyšiel kilogram broskýň pri samozbere na cca 0,70€.

Rodinná farma Vladimír Vičík – Záhradníctvo organizuje každý rok (prevažne na prelome júla a augusta) samozber broskýň na zaváranie, odroda Redhaven. V minulých rokoch len za 0,50 € za kilogram! Nájdete ich v Podolí neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Môžete tam vopred zavolať na +421327794115 alebo +421905480608.

samozber broskýň

 

Ďalšie tipy na samozber broskýň

ikona broskyňaBroskyne Majcichov

Ponúkajú tam niekoľko odrôd ako Harbirger, Fénix, Sun haven, či Sankrest. Ich broskyne sú naozaj sladké a šťavnaté. Zavolajte si na +421948418567 alebo píšte na broskyne.majcichov@gmail.com. Samozber sa tam 5.júla 2018 a až do začiatku septembra si tam môžete zakúpiť veľké, sladké broskyne na zaváranie aj konzumáciu.
Broskynky na zaváranie si môžete objednávať na t.č. +421948418567. Cena je 1€/kg.
Majcichov nájdete na juh od Trnavy – keď odbočíte po diaľnici z Trnavy do Nitry, po pár kilometroch zíďte na Vlčkovce a do Majcichova.

V sadoch v Lazanoch predávajú broskyne zvyčajne po 80 centov za kilogram cez pracovné dni. Informujte sa v Centre rozvoja Záhradníctva severne od Prievidze na číslach 046/ 543 15 75 alebo 0905 204 908. Prípadne píšte na crz@crz.sk.

Sady v Koši ponúkajú tiež samozber, majú vynikajúce jablká, ale aj broskyne. Kontaktujte Ekosady.sk.  Píšte na jozef.snirc@gmail.com alebo si zavolajte na 0910 955 484.

Broskyňový sad Veľké Vozokany ponúka broskyne odrody Flamingo – vhodné na zaváranie. Dobre sa oddeľujú od kôstky, cena pri samozbere je 1€ za kilogram. Kontakt na Ivetu Babockú je broskyne-sad@centrum.sk alebo mobil +421908132609.
Veľké Vozokany nájdete v okrese Zlaté Moravce, presne TU.

samozber broskýň

Kedy a ako zbierať broskyne

Kvalita broskýň závisí od správneho termínu zberu. Nemôže byť ani predčasný, aby nebolo ovocie tvrdé, ani oneskorený, pretože prezreté ovocie sa rýchlo kazí.
Záleží na tom, na aký účel plody použijeme. Na bezprostredný priamy konzum zberáme plody v plnej zrelosti, najlepšie postupnou prebierkou. Oberáme ich opatrne, predovšetkým broskyne, ktoré sú veľmi citlivé na otlačenie. Plody kladieme opatrne v jednej vrstve do platóniek a čo najskôr ich uložíme do chladnej pivnice, v menšom množstve do chladničky.

Na prípravu kompótov zberáme plody v skoršom štádiu zrelosti, keď sú ešte pevné.
Na lekvár sú najvhodnejšie plody v štádiu mäknutia, môžu byť aj mierne prezreté.

samozber jahôdPrečítajte si aj
Samozber jahôd. Kde nájdete super jahodoviská?

Broskyne na priamy konzum sú najchutnejšie, pokiaľ úplne dozrú na strome. V tomto štádiu sa však zle prepravujú, preto sa zberajú v čase kedy ich zelená farba začne presvitať, plody voňajú a povrch pri stopke pri stlačení ľahko povolí.

Broskyne na spracovanie sa zbierajú skôr ako na priamy konzum. Na to sú najvhodnejšie odrody, pri ktorých možno oddeliť kôstku od dužiny a ošúpať šupku. Oboje ide lepšie, keď necháme plody niekoľko dní odležať. Šúpanie si môžeme uľahčiť tak, že plody ponoríme do horúcej a ihneď do studenej vody. Pri odkôstkovaní plody rozkrojíme nožom až ku kôstke krížovým rezom na štvrtiny.

Do pozornosti dávame aj vynikajúci facebookovský profil Susedský samozber – má takmer 14.000 fanúšikov, ktorí si vymieňajú nielen informácie o ovocí a zelenine, prebytkoch a možnostiach lúpi, zberu ap.


                                                                       Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!

About Author

Milan

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.