Samozber broskýň – šťavnaté a lacnejšie

— aktualizované pre sezónu 2017 —
Broskyne nazbierané vlastnými silami, priamo zo stromu a pri tom môžete aj ochutnávať – to je úžasný zážitok! Pritom samotné broskyne sa s tými z hypermarketov nedajú ani porovnať! Vyskúšajte aj vy samozber broskýň, ktorý je čoraz populárnejší.
Vlaňajšok 2016 broskyniam veľmi neprial. Jarné mrazy v apríli a máji nedávali spávať mnohým pestovateľom a poľnohospodárom. A mnohým zničil úrodu broskýň, žiaľ. Buď celú, alebo veľkú časť a tak sa na viacerých obvyklých miestach samozber nekoná. Tento rok 2017 je to oveľa lepšie, takže si môžete nazbierať broskýň dosýtosti 🙂
Bežne sa samozber broskýň začína v polovici júla a trvá až do konca augusta.

Viac o správnom zbere a účinkoch broskýň sa dozviete nižšie, no teraz aspoň v skratke: broskyne chránia oči vďaka betakaroténu, ktorého obsahujú naozaj veľa. Konzumovaním broskýň tak vyživujete sietnicu oka a pomáhate tiež predchádzať šedému zákalu.
Broskyne tiež prospievajú koži, podporujú chudnutie (sú bez tuku a obsahujú len 68 kalórií) a pomáhajú v boji s rakovinou.
Sú tiež dobré na zdravé cievy a srdce, podporujú trávenie (čistia hrubé črevo, obličky, žalúdok a pečeň od toxínov) a sú výborné na dobrú náladu. Neveríte? Obsahujú totiž niacín, ktorý v kombinácii s horčíkom, selénom a zinkom dokáže zlepšiť náladu. Odstraňuje aj pocit strachu, nervozity a celkovo má upokojujúce účinky na náš organizmus.
Takže otázka – prečo nekonzumovať šťavnaté broskyne? 🙂

 

Emilove sady – Dvory nad Žitavou

Vychytené Emilove sady na samozber rôzneho ovocia. Aj tento rok ich trošku potrápili mrazy, ale vybudovali protimrazovú závlahu a zachránili napríklad jablká. Vynikajúca bola sezóna jahôd. A hoci úroda broskýň na zaváranie bola tiež postihnutá mrazmi, všetky nechali pre nás.
Cena je za 3 kartónové prepravky (36kg) broskýň po 0,99 € za kilo a k tomu dostanete navyše dopravu broskýň až k vám domov úplne ZADARMO. Set broskýň si môžete objednať cez ich e-shop a zvoliť si týždeň doručenia.

Všetky broskyne dopestovali v systéme integrovaného poľnohospodárstva, takže sú chutné,  zdravé a vhodné aj na detskú výživu. Ide o odrody špeciálne určené na zaváranie (Redhaven, Flamingo, Cresthaven). Od kôstky sa oddeľujú naozaj ľahko a v pohároch sa nerozvaria. Boli zbierané a preberané ručne, pričom mesiac pred zberom robia na stromoch prebierku malých kusov. Tak zostanú len veľké a zdravé plody.
Ak máte záujem o samozber broskýň, tento rok žiaľ nie je. Možno si ich len nakúpiť cez ich e-shop. Do budúcna sa však môžete informovať na: mobil je 0905 531 755, alebo e-mail info@emilovesady.sk.
Dvory nad Žitavou sa nachádzajú na východ od Nových Zámkov.

samozber broskýň emilove sady

Plantex neďaleko Piešťan je známy svojimi chutnými jahodami, či marhuľami, a každý rok tam chodia stovky ľudí aj na mimoriadne chutné broskyne. Vlani im mrazy spôsobili škody, najmä v spodnej časti porastu, preto zbierali úrodu aspoň z rebríkov a zberových plošín. Ohľadom samozberu broskýň sa informujte na čísle 0918 802 620, ale sledujte ich Facebook profil, kde isto dajú aktuálne info.

Poľnohospodárske družstvo Čachtice organizuje rôzne samozbery vrátane chutných broskýň. Tento rok sa začína samozber 24.júla, ale ak počasie pomôže, možno aj skôr 🙂 no rok 2016 bude bez nich.  Ak teda budete mať cestu po diaľnici od Trnavy smerom na Trenčín, odbočte pri Novom Meste nad Váhom, odkiaľ sú Čachtice naozaj len pár kilometrov. Tamojšie PD má v ponuke rôzne iné lahôdky ako kravské mlieko, mak, jablčné šťavy a jablká, fľaškové a sudové vína z vlastnej produkcie. Ohľadom samozberu sa informujte na tel. č. : 032/7742911 alebo 0907 714 886.

samozber broskýň 2017

Samozber broskýň

Za vlastnoručne natrhané broskyne zaplatíte neraz aj o polovicu menej ako v obchode. A pritom viete, čo trháte, môžete ochutnávať a nazbierať si, koľko uznáte za vhodné.
Broskyňa má pritom množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie. Chráni zrak, prospieva koži, podporuje chudnutie (broskyne sú bez tuku, majú až 85% vody a v priemere 68 kalórií).
Jedna veľká broskyňa obsahuje veľké množstvo draslíka a naopak veľmi nízke množstvo sodíka, ktorý pomáha udržiavať zdravý krvný tlak. Broskyne pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a zvyšovať prietok krvi do srdca. Pravidelná konzumácia slúži ako prevencia pred infarktom a mozgovou mŕtvicou.

 

Agro – Matúškovo

Broskyne si môžete ísť nazbierať už od 10.júla 2017 do Matúškova na miestne Agro. Matúškovo je kúsok na juh od Galanty, môžete tam predtým brnknúť, či majú ešte dostatok broskýň: 0905 607 422. Prípadne napíšte na email agromatuskovo@centrum.sk.
Kilogram broskýň si tam nazbierate za 0,85€, v predajni kúpite za 1 euro. Otvorené majú každý deň okrem nedele od 8:00 do 18:00.
Môžete si vybrať od skorých odrôd až po neskoré. K dispozícii majú káričky, do ktorých si môžete nazbierať také množstvo, aké potrebujete. Ponúkajú aj broskyne neštandart 2.trieda, ktoré sú  vhodné na džemy a pálenice (cena podľa dohody).

samozber marhúľPrečítajte si aj
Samozber marhúľ, čerešní, višní, čučoriedok a malín

 

Poľnohospodárske družstvo Vajnory

Táto bratislavská časť má aj vynikajúce broskyňové sady – Redhaven, Flamingo, Fayerhaven, Greshaven. Ich broskyne sú ideálne pre domácu spotrebu a vďaka jednoduchému odkôstkovaniu sú veľmi vhodné aj na zaváranie.
Keď sa začne zber, obvykle od začiatku júla, stoja tam často dlhé rady záujemcov.
Zistite si viac – Gyipgyak Iosif je vedúci ovocných sadov a mobil naňho: 0905 899 774.

 

Galafruit Malá Tŕňa

Predovšetkým vinohradníctvo a vinárstvo, výroba a predaj tokajských vín. No Galafruit tiež pestuje a predáva ovocie. Malá Tŕňa sa nachádza priamo v oblasti Tokaj, na juh od Trebišova na úplnom východe Slovenska.
Galafruit sídli na Medzipivničnej ulici v Malej Tŕni, môžete im napísať e-mail na galafruit@ovocie.sk  alebo zavolať na číslo 056 668 44 40.
Rozsiahle sady Galafruitu (známe ako Varehove, takmer 400 hektárov), lákajú ľudí z celého okolia. V minulých rokoch vyšiel kilogram broskýň pri samozbere na cca 0,70€.

Rodinná farma Vladimír Vičík – Záhradníctvo organizuje každý rok (prevažne na prelome júla a augusta) samozber broskýň na zaváranie, odroda Redhaven. Vlani len za 0,50 € za kilogram! Nájdete ich v Podolí neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Môžete tam vopred zavolať na 032/779 41 15 alebo 0905 480 608.

samozber jahôdPrečítajte si aj
Samozber jahôd. Kde nájdete super jahodoviská?

Ďalšie tipy

Broskyne Majcichov

Ponúkajú tam niekoľko odrôd ako Harbirger, Fénix, Sun haven, či Sankrest. Ich broskyne sú naozaj sladké a šťavnaté. Zavolajte si na 0948 418 567 alebo píšte na broskyne.majcichov@gmail.com. Samozber sa tam začína už niekedy okolo 5.júla.
Broskynky na zaváranie, ktoré začnú začiatkom augusta, si môžete objednávať na t.č. 0948 418 567. Cena je 1€/kg.
Majcichov nájdete na juh od Trnavy – keď odbočíte po diaľnici z Trnavy do Nitry, po pár kilometroch zíďte na Vlčkovce a do Majcichova.

V sadoch v Lazanoch predávajú broskyne zvyčajne po 80 centov za kilogram cez pracovné dni. Informujte sa v Centre rozvoja Záhradníctva severne od Prievidze na číslach 046/ 543 15 75 alebo 0905 204 908. Prípadne píšte na crz@crz.sk.

Sady v Koši ponúkajú tiež samozber, majú vynikajúce jablká, ale aj broskyne. Kontaktujte Ekosady.sk.  Píšte na jozef.snirc@gmail.com alebo si zavolajte na 0910 955 484.

Broskyňový sad Veľké Vozokany sa pridáva v roku 2016 k tým, ktorým zamrzla úroda 🙁 Pritom ich hlavnou činnosťou je pestovanie broskýň Redhaven a Flamingo. Kontakt na Ivetu Babockú je broskyne-sad@centrum.sk.

Skúste Selice v Nitrianskom kraji, na juh od Šale.

samozber broskýň

Kedy a ako zbierať broskyne

Kvalita broskýň závisí od správneho termínu zberu. Nemôže byť ani predčasný, aby nebolo ovocie tvrdé, ani oneskorený, pretože prezreté ovocie sa rýchlo kazí.
Záleží na tom, na aký účel plody použijeme. Na bezprostredný priamy konzum zberáme plody v plnej zrelosti, najlepšie postupnou prebierkou. Oberáme ich opatrne, predovšetkým broskyne, ktoré sú veľmi citlivé na otlačenie. Plody kladieme opatrne v jednej vrstve do platóniek a čo najskôr ich uložíme do chladnej pivnice, v menšom množstve do chladničky.

Na prípravu kompótov zberáme plody v skoršom štádiu zrelosti, keď sú ešte pevné.
Na lekvár sú najvhodnejšie plody v štádiu mäknutia, môžu byť aj mierne prezreté.

Broskyne na priamy konzum sú najchutnejšie, pokiaľ úplne dozrú na strome. V tomto štádiu sa však zle prepravujú, preto sa zberajú v čase kedy ich zelená farba začne presvitať, plody voňajú a povrch pri stopke pri stlačení ľahko povolí.

Broskyne na spracovanie sa zbierajú skôr ako na priamy konzum. Na to sú najvhodnejšie odrody, pri ktorých možno oddeliť kôstku od dužiny a ošúpať šupku. Oboje ide lepšie, keď necháme plody niekoľko dní odležať. Šúpanie si môžeme uľahčiť tak, že plody ponoríme do horúcej a ihneď do studenej vody. Pri odkôstkovaní plody rozkrojíme nožom až ku kôstke krížovým rezom na štvrtiny.

Do pozornosti dávame aj vynikajúci facebookovský profil Susedský samozber – má takmer 14.000 fanúšikov, ktorí si vymieňajú nielen informácie o ovocí a zelenine, prebytkoch a možnostiach lúpi, zberu ap.

Aj tieto články by vás mohli zaujímať:

Facebook Comments
Celkovo prečítaní 22 746x, 70 prečítaní dnes

Aj tieto články by vás mohli zaujímať:

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.