Sima Martausová: „Pieseň sa mi jednoducho zrodí v srdci.“

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Najdôležitejšia je u mňa láska, pretože aj keby všetko ostatné pominulo, láska tu zostane,“ vyznala sa pre LepšíDeň.sk úspešná pesničkárka Sima Martausová. Aj preto vie dať do svojich pesničiek srdce a fanúšikovia ju milujú. Rada podporuje aj rôzne charitatívne akcie a „pekné ľudské myšlienky“, ako vraví. Či už to bola Hudba bez bariér, charitatívny cyklopelotón alebo výťažok z predaja piesne Balet venovala neziskovke Deťom s rakovinou.

Sima sa narodila na Považí a od detstva milovala hudbu, fialky, prírodu, ľudí a Toho, kto ich stvoril 🙂 Jej hudobnú kariéru odštartovala pesnička Nádherný Svätý, ktorú nahrala v roku 2009 a prihlásila ju na súťaž Gospeltalent. Skladba uspela a Sima začala viac tvoriť a nahrávať. Po prvom CD Vyzliecť si človeka prišli ďalšie ako Dobrý deň, to som ja a Na pravom poludní. Potom prišiel singel Vianočné šalalí a vlani nový album Smej sa duša moja. „Každú pieseň vnímam ako dar,“ povedala v rozhovore Sima.

sima martausová

Sima Martausová

LepšíDeň.sk: Sima, ty si naozaj ako slniečko. Vysmiata, veselá, v dobrej nálade…ako sa to dá? Veď mnohí sa dnes len mračia, hundrú, hlavy sklonené…
SIMA MARTAUSOVÁ: Ja som šťastná, keď som vďačná 🙂 Keď si uvedomujem všetky dary, ktoré som od Boha do života dostala, nemám dôvod byť nejaká sklamaná alebo smutná. Samozrejme mávam niekedy aj smutné dni, ako každý normálny človek, ale aj tie ma vedia veľa naučiť a potom v konečnom dôsledku som opäť vlastne vďačná aj za ne.

LepšíDeň.sk: Zaujímavé je, že mnohé tvoje pesničky sú pritom melancholické, zádumčivé…taký malý paradox. Si tiež veľmi skromná. Pri našom stretnutí som mal pocit, že až trochu v rozpakoch…a pritom máš taký veľký úspech u fanúšikov, na nedostatok ponúk sa nemôžeš sťažovať, vyzeráš skvele a krásne sa s tebou rozpráva. Prečo? 🙂
SIMA MARTAUSOVÁ: Tak to je ťažká otázka. To by si mal odpovedať asi skôr Ty namiesto mňa, ak ma takto vnímaš. Ja by som na seba však nikdy nepovedala „aká som ja skromná“, stále sa chcem zlepšovať a pracovať na sebe vo veciach a vlastnostiach, ktoré chcem zlepšiť 🙂 Zároveň sa však aj stále učím, ako sa napriek nedostatkom môžem mať rada a byť so sebou spokojná!

sima martausová

LepšíDeň.sk: Hráš na koncertoch, festivaloch, v kluboch, dokonca v kostoloch. Čo ti najviac sedí, čo ťa najviac nabíja energiou, baví?
SIMA MARTAUSOVÁ: Každé má niečo do seba. Festivaly sú veselé, veľké… Kluby sú také príjemné a rodinné… Kostolíky sú intímne a dobre sa mi tam hrajú aj moje gospelové skladby..

LepšíDeň.sk: Máš hudobný vzor? Obľúbených interpretov, žánre?
SIMA MARTAUSOVÁ: Mám rada rôzne žánre. Aj čisto inštrumentálne skladby alebo čisto klavír. Niekedy si rada pustím klasiku, inokedy Johna Mayera, Norah Jones, Tomáša Klusa, Coldplay, Hillsong…

LepšíDeň.sk: Spievaš úžasne, ale už to chcelo nejaký duet…a ten s Rišom Mullerom je fantastický. Svätojánske mušky majú na tvojom Youtube vyše pol milióna pozretí. Užívali ste si to nahrávanie?
SIMA MARTAUSOVÁ: Hoci sme každý nahrávali v inom dni, keďže časovo nám to inak nevychádzalo, veľmi sa teším, že Richard prijal moje pozvanie naspievať so mnou túto pieseň.

„Každú pieseň vnímam ako dar.“

LepšíDeň.sk: Tvoje piesne sú veľmi melodické a najmä chytľavé. Také poetické, hladia dušu od prvých slov…ako vznikajú? Máš nejaký osvedčený postup?
SIMA MARTAUSOVÁ: Pieseň sa mi jednoducho len zrodí v srdci a ja jediné čo urobím je, že ju dám na papier 🙂 Na to nijaký recept neexistuje. Každú pieseň vnímam ako dar.

LepšíDeň.sk: Už napohľad si taká éterická, nežná duša, pri rozhovore sa to potvrdzuje. Evidentne je pre teba prioritou láska, viera, úsmev, férový a prívetivý prístup k ľuďom… Mám dobrý pocit?
SIMA MARTAUSOVÁ: Na prvom mieste v živote mám lásku – k ľuďom, k sebe, k Bohu.. to je to najviac, lebo keď aj všetko ostatné by pominulo, láska nie 🙂

rozhovory lepsiden.skPrečítajte si aj ďalšie ROZHOVORY.

LepšíDeň.sk: Vyhýbaš sa bulváru, nepúšťaš médiá príliš do súkromia. Si však na sociálnych sieťach ako Facebook, Youtube, DeezerBandcamp…čo je pochopiteľné. No baví ťa to? Neberie ti to priveľa času?
SIMA MARTAUSOVÁ: Keďže na to nie som sama, tak sa to zvládať dá. Keby som si to všetko mala spravovať len ja, tak to by som asi nevedela stíhať. Máme to rozdelené, a tak to v pohode zvládam.

LepšíDeň.sk: Čo ťa vie robiť šťastnou a vylepšovať ti deň?
SIMA MARTAUSOVÁ: Slniečko, turistika, kávička, hudba,  dobré jedlo, čas strávený s mojimi najbližšími..

LepšíDeň.sk: Keby si teraz mohla urobiť naším čitateľom ešte LEPŠÍ DEŇ, ktorú pesničku by si im poslala?
SIMA MARTAUSOVÁ: Na webe nie je video k piesni, ktorú by som čitateľom poslala. Ale je na našom novom albume 🙂 Mám rada pieseň Srdcia a verím, že čoskoro bude aj ku nej klip.
Zatiaľ si môžete pustiť na Youtube pieseň Smej sa 🙂

Foto: Sima Martausová, Miloš Geschwandtner, Alex Rymšinová

sima martausová

sima martausová

sima martausová


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.