Starec a more nádherných príbehov, ktoré vám pohladia dušu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hovorí sa, že knihy si samy nájdu svojich čitateľov – no občas potrebujú, aby im niekto ukázal cestu. Tak to bolo aj jedného neskorého letného popoludnia v kníhkupectve, ktoré sa volalo Pri mestskej bráne…

Toto je láskavá a múdra kniha, ktorá vás rozveselí, dojme a poteší vaše knihomoľské srdce. Kniha, ku ktorej sa budete radi vracať a ktorej vyberiete vo svojej knižnici čestné miesto. Starec a more príbehov sa číta s radosťou a láskou…ako keď si vychutnávate svoj obľúbený zákusok. Nádherné vety a myšlienky, ktoré si chcete zapamätať a možno si ich aj vypíšete.

Kniha, pri ktorej si uvedomíte, ako veľmi milujete čítanie. A ďalší argument pre tých, ktorí nevedia pochopiť, prečo sme stále zahrabaní v knihách a radšej si ideme v piatok večer čítať, akoby sme išli do mesta s partiou, či na diskotéku 🙂

Starec a more príbehov

Starec a more príbehovStarý kníhkupec Carl už niekoľko desaťročí kráča každý deň po meste s ruksakom na chrbte, aby doručil knihy ich budúcim majiteľom. Za tie roky neodmysliteľne patrí ku koloritu mesta, ľudia ho spoznávajú, no zároveň zostáva pre nich neviditeľný. Carlovi to vyhovuje, netúži po zmenách či prekvapeniach. Žije vo vlastnej bubline, kde sa reálny svet prelína s literárnym a skutoční ľudia s románovými postavami. Zmyslom jeho života sú každodenné roznášky a stretnutia so zákazníkmi.

Jedného dňa vtrhne do jeho pokojného života uragán v podobe prostorekej deväťročnej Saše. Ich vzájomné rozhovory sú konfrontáciou dvoch odlišných pohľadov na život a vyústia do mnohých úsmevných situácií.

„Som taká rada, že existujú knihy!“ povzdychla si Ursel. „Dúfam, že tu budú naveky! Pretože všetko sa mení, rýchlo a neustále. Dnes každý platí už len kartou. Keď začnem pri pokladni odratúvať presný počet mincí, všetci sa na mňa čudne pozerajú.“
„Písané slovo tu bude vždy, pani Schäferová. Niektoré veci sa nedajú lepšie vyjadriť žiadnym iným spôsobom. A kníhtlač je pre myšlienky a príbehy najlepšou konzervačnou metódou. Vďaka nej pretrvajú stáročia.“

 

 

Čudácky knihomoľ a zvedavé dievčatko

 

Starec a more príbehov

Autor Carsten Henn

Starec a more príbehov je oslava zázračnej schopnosti kníh spájať ľudí. Knižka v sebe skrýva viacero pohľadov, predovšetkým však láskavý a úsmevný príbeh čudáckeho dôchodcu a neposednej zvedavej školáčky.
V príbehu objavíte aj mnoho odkazov na iné známe či menej známe knižné tituly. Ak ich dokážete „prečítať“, odmenou vám budú hlbšie vrstvy a významy textu.
V závere nájdete aj ich zoznam a možno dostanete chuť prečítať si niektoré – Červený a čierny od Stendhala, Veľké nádeje Charlesa Dickensa, Cudzinec Alberta Camusa, Harún a more príbehov od Salmana Rushdieho a prirodzene Starec a more od E.Hemingwaya.

Kniha, ktorú si môžete pritisnúť k telu, zahreje vás, dodá sebavedomie a zlepší náladu. Kniha, ktorá vás objíme. Príbeh, ktorý ukazuje, ako dokážu knihy stavať mosty medzi ľuďmi…

Všetkým kníhkupkyniam a kníhkupcom. Aj v časoch krízy nám zabezpečujú prísun vskutku výnimočnej potravy.

ikona knihyPozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.

 

Prečítajte si úryvok z knihy:

Carl si nedokázal zapamätať mená ľudí, výnimkou boli iba románové postavy.
Z mladého pankáča v zodratej uniforme, ktorého stretával cestou do kníhkupectva v čase, keď sa tam zaúčal, sa stal vojak Švejk. Z predavačky ovocia a zeleniny, u ktorej si kupoval jablká, kráľovná z rozprávky Snehulienka a sedem trpaslíkov – chvalabohu, táto nemala vo zvyku ponárať ovocie do jedu. V istej chvíli si Carl uvedomil, že mesto je plné literárnych postáv a každý jeho obyvateľ má svoj náprotivok.

V priebehu rokov mal možnosť spoznať Sherlocka Holmesa, ktorý pracoval na kriminálke ako šéf oddelenia vrážd, či Lady Chatterleyovú, ktorá mala vo zvyku otvárať dvere odetá len v tenučkom kimone a on sa do nej ako mládenec zahľadel. Napokon odišla z mesta s Adsonom von Melkom. Kapitán Achab bol zase celkom posadnutý vypaseným krtkom, ktorého mal v záhrade a nie a nie sa ho zbaviť. Ťažko chorému inžinierovi Walterovi Faberovi nosieval až do jeho smrti knihy o Južnej Amerike. A gróf Monte Christo žil v dome so zamrežovanými oknami, ktorý bol kedysi väzením a neskôr nanajvýš podivným spôsobom uväznil vo svojich útrobách i nového nájomníka.

Po Carlovom boku sa z ničoho nič objavilo tmavovlasé kučeravé dievča a vykračovalo si povedľa spolu s ním. Vyzeralo ako hlavná hrdinka zo Zámku pre princeznú. Čo je taká tá obrázková knižka pre deti, kde sú na konci rôzne časti oblečenia, ktoré sa pomocou suchého zipsu lepia na stránky s predkreslenou postavou dievčatka. Zároveň pripomínalo hlavnú hrdinku z knihy Lily a milý krokodíl, v ktorej hlavná postava bojuje proti zloduchovi Gašparovi.

Foto: Tatran, Pixabay.com, Amazon.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.