V takomto múzeu ste pravdepodobne ešte neboli. Áno, nemajú také ani vo väčších mestách, ani v tých, kde sa hráva tenisový Grand Slam. Tenisové múzeum v Bratislave obsahuje množstvo zaujímavých vecí, okrem iného aj raketu, s ktorou Miroslav Mečíř zvíťazil na Olympiáde 1988. Nájdete tam však viac ako tisíc rakiet z celého sveta, medzi najvzácnejšie patria tie s autogramom Rumuna Ilie Nastaseho, či Švéda Björna Borga.
Unikátna zbierka drevených tenisových rakiet je zapísaná aj v Guinnessovej knihe rekordov.
Poďte s nami a v spolupráci s časopisom Krásy Slovenska na malú návštevu tohto netradičného športového múzea.
Dvaja tenisoví nadšenci – Igor Kucej z Bratislavy a Dan Mikulička z Týne nad Vltavou – sa rozhodli, že po niekoľkoročnom úsilí neostanú ich zberateľské trofeje len v škatuliach niekde na povale, ale pokúsia sa o niečo, čo Európania poznajú len z Londýna alebo Paríža. Dokonca Bratislava má primát, pretože v množstve drevených rakiet jej nemôžu konkurovať ani francúzske či anglické múzeá.
V hlavnej sále sú okrem rakiet vystavené aj historické tenisové lopty, tenisové „napínaky“, tašky, obaly, poháre, sošky, plagáty a na požiadanie sa premietajú tenisové zápasy z čias, keď sa ešte hralo s drevenou raketou. V poslednej, zadnej časti múzea si môžu návštevníci zahrať tenis s počítačom.
Viac zaujímavostí zo Športu.
„Budem to šíriť po svete.“
Tenisové múzeum prišli podporiť a pri jeho otvorení prestrihli pásku bývalí slovenskí tenisoví reprezentanti Miloslav Mečíř a Karin Cíleková Habšudová, ktorí aj venovali múzeu svoje rakety. Tieto sú umiestnené spolu s ostatnými raketami, ktoré venovali hráči zo Slovenska, v prvej časti expozície.
Marián Vajda, tréner tenistu Novaka Djokoviča, do kroniky múzea napísal: „Takúto krásnu kolekciu a zbierku rakiet som ešte nevidel. Úprimne gratulujem a budem informáciu šíriť po svete.“
“Je to úžasné, mám zimomriavky, nikde som nič podobné nevidela,” povedala zasa Habšudová.
Múzeum obsahuje aj jednu z najväčších zbierok československej produkcie drevených tenisových rakiet (tenisové rakety sa na Slovensku nevyrábali) a samozrejmosťou sú aj rakety zo všetkých kontinentov. Každá z nich má svoj príbeh.
Nájdete tu napr. raketu britskej značky, ktorá bola vyrobená v Južnej Afrike, ale kúpená na Zanzibare. Najväčším lákadlom pre návštevníkov sú rakety známych svetových tenisových hráčov, spomínaného Miroslava Mečířa, Björna Borga Ilie Nastaseho, či Jana Kodeša.
Pozrite si, ako sa Miroslav Mečíř stal olympijským víťazom:
Kde nájdete Tenisové múzeum?
V bratislavskej štvrti Ružinov, presnejšie v Prievoze. Na Gagarinke, ako vravia Bratislavčania – kúsok od križovatky Tomášikova-Gagarinova, smerom k výjazdu na diaľnicu. Vstupné je dobrovoľné a otvorené majú od stredy do nedele popoludní, vždy do 18:00. Kúsok od múzea je autobusová zastávka. Ak prídete autom, pokojne zaparkujte cez ulicu na parkovisku obchodu Lidl.
Tenisové múzeum je prvé súkromné tenisové múzeum v strednej a východnej Európe.
text a foto: Igor Kucej
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska – 94.ročnák, číslo 1-2/2017.
Ak máte záujem odoberať časopis, kliknite si na PREDPLATNÉ.