K určitému jedlu istý typ vína – o tom ste už určite počuli. Ale viete, aký druh piva sa hodí k rôznym jedlám, aby ste mali ešte väčší gastronomický zážitok? Ako správne kombinovať jedlo a pivo? Pivo má dnes už pevné miesto v gastronómii a keď zvolíte k jedlu tú správnu chuť, uvidíte, že si ho vychutnáte oveľa viac.
Vedeli ste napríklad, že oxid uhličitý obsiahnutý v pive čistí jazyk, takže chuťové bunky si pri ďalšom súste vychutnajú celú radu chutí? Táto vlastnosť piva je výhodou najmä u mastnejších či ostrých jedlách.
Jedlo a pivo idú k sebe
Existuje veľmi pestrý svet pív – ovocné, sladké, sladové, pšeničné, chmeľové, horké, korenisté. A každé sa lepšie hodí k inému typu jedla, ale aj k rôznym príležitostiam, či podľa vašich osobných preferencií. Zúčastnili sme sa na veľmi zaujímavej degustačnej akcii, kde nám predviedli tie správne kombinácie. A my sa s vami o tieto tipy radi podelíme 🙂
Veď ako sa vraví – raz zažiť je viac ako tisíckrát počuť.
Základným pravidlom kombinácie piva a jedla je párovanie na základe dopĺňania alebo kontrastu chutí piva a jedla. Píšeme o tom nižšie.
Základné pravidlá párovania
Na to, aby ste porozumeli párovaniu chutí, potrebujete poznať základné pravidlá párovania piva a jedla. Tu je jednoduchý manuál, ako vytvoriť z každého jedla gurmánsky zážitok:
Technika prípravy jedál
Dôležitá je forma prípravy jedla. Jemné techniky prípravy ako surový stav, parenie alebo varenie sa hodia všeobecne k ľahkým pivám (sladké a ovocné, ľahké piva).
Intenzívne spôsoby úpravy, ako napríklad barbecue, grilovanie a dusenie, dodávajú veľa chutí, a preto sú v týchto prípadoch vhodnejšie plnšie pivá (horké a chmeľové, sladové pivá).
Intenzita chutí
Dbajte na intenzitu chuti piva a jedla. Ak je pivo príliš silné oproti jedlu alebo jedlo má intenzívnejšiu chuť ako pivo, jedno „predbehne“ druhé a stratíte tak polovicu chuti. Pivo a jedlo musia spolu ladiť.
Dopĺňanie chutí
Dopĺňanie je kombinovanie jednej alebo dvoch chutí obsiahnutých v jedle s podobnými chuťami v pive, napríklad ovocná – ovocná alebo horká – horká chuť. Ľahké pivo sa hodí k ľahkým jedlám, ako je ryba. Silné a tmavé pivo zase ladí s plnou chuťou pečeného mäsa.
Kontrast chutí
Kontrast je prípadom „navzájom sa priťahujúcich protikladov“. Príkladom môže byť ovocné pivo v kombinácii s aromatickým syrom alebo ostrou chilli chuťou jedla.
Ktoré pivo k akému jedlu?
- Sladké, ovocné a ľahké pivá sa dobre kombinujú s jedlami pripravenými jemnými technikami prípravy. K pivám so sladkou chuťou si vychutnáte aj ovocie alebo dezerty a v kontraste aj korenisté jedlá.
- Pri mierne horkých či chmeľových a horkých pivách sa odporúča využiť stredne intenzívne techniky prípravy, ako vyprážanie, pečenie alebo grilovanie. Hodia sa k nim ideálne jedlá zo zeleniny alebo mäsa.
Napríklad Zlatý Bažant ’73 je dvanásťstupňový ležiak, ktorý sa vyznačuje príjemnou chmeľovou vôňou, vyváženou vyššou plnosťou chuti a príjemnou vyššou horkosťou. - Ťažké a korenisté pivá (pšeničné) sa skvele kombinujú s jedlami pripravenými strednou až stredne intenzívnou technikou. Odporúčajú sa napríklad aj k jedlám ázijskej kuchyne, alebo tiež ku krémovému koziemu syru.
Povedzme pivo Desperados ochutené Tequilou – jeho ľahkosť a sviežosť vyzdvihujú korenisto-citrusové tóny. Alebo pivo Heineken 0.0, ktoré má dokonale vyváženú chuť so sviežimi ovocnými tónmi a jemným sladovým telom. - Pri sladových pivách s intenzívnou chuťou, ako aj tmavých a silných pivách je výborná kombinácia s chuťami jedál pripravených intenzívnymi technikami prípravy. Sem patrí pečenie, dusenie alebo barbecue.
Sem môžeme zaradiť napríklad pivá Ipa či DayTime. - Pri tmavých pivách však vyskúšajte aj kombináciu napríklad s čokoládovým či iným dezertom. Uvidíte, že horká a sladká chuť sú v príjemnom kontraste.
Ak patríte k milovníkom piva, na začiatku stačí trošku snahy.
Zorientujte sa v pestrom svete pivných chutí, potom si overíte pravidlá správneho kombinovania s jedlom… a môžete začať experimentovať a vychutnávať 🙂
Na zdravie!
Zdroj a foto: Heineken, LepšíDeň.sk